Винні у розорюванні Дворічанського національного парку вимагають його ліквідації
12 листопада 2013 року до Кам’янської сільської ради надійшла копія звернення мешканців територіальної громади до Президента України про скасування Указу №1044/2009 від 11 грудня 2009 року "Про створення національного природного парку "Дворічанський"". Під зверненням підписалось близько 250 мешканців с. Кам’янка.
Ініціатором звернення виявилась Т.О. Метелькова - депутат Кам’янської сільської ради - яка цього року розорала 25 га парку.
В даному зверненні керівництво НПП "Дворічанський" відносно власників та користувачів ділянок, які ввійшли до складу парку, обвинувачується в протиправних діях. Їх протиправність, на думку депутата Метелькової, полягає у забороні вільного користування земельними ділянками за відсутності у Парку оформлених меж та правовстановлюючих документів землю. Тобто керівництво Парку, застосовуючи різні заходи тиску, забороняє власникам та землекористувачам користуватись земельними ділянками (пасти худобу або заготовляти сіно) згідно їх цільового призначення. Також відмічається, що правоохоронці за заявами керівника установи, виконують функції рекету для тиску на власників з метою вивільнення земель, які в подальшому вони ж і використовують під розорювання та засів агрокультур.
А тепер внесемо ясність у ситуацію.
В парку на даний час дійсно відсутні "оформлені межі та правовстановлюючі документи на користування та розпорядження земельними ділянками". Причина цього – в тому, що готувати їх повинна адміністрація парку. А вона в Дворічанському почала працювати лише з лютого 2012 р. Тому зараз ці документи знаходяться в розробці. Однак це не лишає діяльність парку, його вимоги стосовно дотримання природоохоронних норм, законності. Поки готуються правовстановлюючі документи на землю, Парк, у відповідності із діючим законодавством, виконує свої функції на підставі Проекту створення – який в нього є.
За межами заповідної зони адміністрація Парку традиційну господарську діяльність ніколи не забороняла. Навпаки, степові та лучні рослинні угруповання, для підтримки їх у належному стані, потребують випасання худоби та сінокосіння. Крім того, чисельність та існування такого виду, як степовий сурок, цілком залежить від навантаження на пасовища, бо його існування в умовах високого травостою неможливе. Все це відображено в Проекті створення, і також буде перенесено до наступних правовстановлюючих документів Парку.
Твердження, що "вивільнені землі парк сам розорює та засіває агрокультурами", є наклепом. Подібна діяльність не входить до завдань парку, він ніколи нею не займався, і займатися не збирається.
Так само наклепом є звинувачення: "Вимоги про виділення долі врожаю за те, що ми використовуємо свою землю, але яка нібито включена до складу земель НПП, вимоги залишити землі без оброблювання для можливості їх оброблення іншими особами виражені в усній формі, шляхом ведення ділових переговорів, перетворюється на направлення чисельних заяв до міліції, прокуратури, суду, як наслідок, відкриваються кримінальні та адміністративні провадження". Парк дійсно контролює на своїй території додержання природоохоронного законодавства, а в разі його порушення – передає матеріали відповідним органам – щоб такі порушення припинити. Але ніякого рекету – чи то вимагательства "долі врожаю", чи залишення земель, чи чогось подібного - ані адміністрацією парку, ані його окремими співробітниками, не здійснювалося.
Твердження, що "У відповідності до Закону України "Про природно-заповідний фонд України", в межах природно-національних парків не може бути земель сільськогосподарського призначення", - дійсності не відповідає. Така норма в Законі України "Про природно-заповідний фонд" відсутня.
Гр. Метелькова, користуючись своїм депутатським авторитетом та хибною, перекрученою інформацією, налаштовує мешканців Кам’янки проти НПП "Дворічанський", результатом чого і стало це звернення.
Варто зазначити, що у вересні цього року на Т.О. Метелькову, після тривалих перевірок екологічної та сільськогосподарської інспекцій, було складено протокол за незаконне розорювання земельних ділянок, які ввійшли до складу Парку. Справа в тому, що разом із членами своєї родини Т.О. Метелькова є власником 25 гектар земельних ділянок. Їх цільове призначення за формою 6-зем - пасовища та сіножаті. І, як вірно зазначила депутат Метелькова, адміністрація Парку забороняє користуватись цими землями безконтрольно - вони повинні використовуватись відповідно до свого цільового призначення.
У листопаді (одночасно із відправкою Президенту вимоги ліквідувати парк?), незважаючи на складений протокол, зазначені ділянки було розорано повторно. З цього можна зробити висновок, що депутат Метелькова систематично порушує цілу низку Законів України.
Також слід зазначити, що на всіх зустрічах, пов’язаних з питаннями господарської діяльності на території НПП "Дворічанський", Т.О. Метелькова поводилась непристойно: постійно підвищувала голос, переривала інших співрозмовників, не реагувала на адекватні аргументи. Розмахуючи актом на користування землею, вона заявляла: "Це моя земля і я роблю з нею все, що хочу", - незважаючи на те, що у цих самих актах вказано цільове призначення земель як сіножатей та пасовищ, а слово "рілля" там навіть не згадується.
Нам вже відомі випадки, коли порушники закону, через своє власне обурення, дезінформуючи населення та вдало маніпулюючи ним, налаштовували його проти установ природно-заповідного фонду. Згадаємо лише аналогічну ситуацію, яка виникла у 2010 році у НПП "Гомільшанські ліси".
З цього можна зробити висновок, що така поведінка є характерною рисою усіх порушників закону. За умов законних вимог з боку установ природно-заповідного фонду та держорганів, єдине, що їм лишається — налаштовувати населення "проти" та марно витрачати купу паперу.
*
____________________
КОНТАКТ:
Начальник відділу науки, моніторингу та еколого-освітньої діяльності НПП "Дворічанський" Андрій Тупіков: a.i.tupikov@gmail.com
Підготовлено ЕкГ "Печеніги", членом Міжнародного Соціально-екологічного Союзу.
При використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.