Хто відповість за розорювання заповідної землі?
Вже другий рік в національному парку «Дворічанський» знищуються степові ділянки. В минулому, 2012 році, Вищий господарський суд ухвалив, що агропідприємство ТОВ "Капітал-Агро" за розорювання 84 га поблизу урочища "Заливне" (околиці с. Красне Перше) має виплатити близько півтора мільйона гривень власнику землі — Кам’янській сільраді. Такі збитки виявилися підприємству не по зубах, і, скуштувавши земель нацпарку, воно збанкрутувало.
Здавалося б, проблема вирішена, проте не тут-то було: не минуло й року, як на землю національного парку знову знайшлися бажаючі. Причому, в 2013 році були розорані ті ж ділянки в «Заливному», через які збанкрутувало «Капітал- Агро»! Загальна площа розораної території нацпарку тепер склала приблизно 97 га.
Хто ж відповість за чергове розорювання заповідної землі? З таким питанням в серпні цього року ми звернулися до екоінспекції. Вже у вересні стало відомо, що за вирощування соняшника на 25 га земель, де має бути степ, може відповісти громадянка Т.А. Метелькова:
Так оперативно визначити порушника інспектори змогли тому, що раніше, в 2003 році, ця ділянка була надана їй у користування у якості пасовища. За її розорення на гр. Метелькову, за статтею 91 Кодексу України про адміністративні правопорушення, був складений протокол — за використання землі не за призначенням.
Що ж до іншого поля — в 72 га, то екоінспекція пише, що «неможливо визначити», хто там вирощував зернові. Для того, щоб встановити порушників, які розорали ці землі, вона передала матеріали в прокуратуру, а прокуратура, в свою чергу — в Куп'янське районне відділення міліції
Слідчим Куп'янськог райвідділу було відкрито кримінальну справу за статтею 197-1. Кримінального кодексу України «Самовільне зайняття земельної ділянки, чим завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику». За цією статтею Кримінальний кодекс передбачає покарання — штраф від 115 тисяч до 172 тисяч гривень або арешт на строк до шести місяців. Про знищення ж цінних степових спільнот, порушення заповідного режиму і збиток, нанесений природі, мова поки що не йде - адже для того, щоб збиток був комусь пред'явлений, порушника потрібно спочатку встановити. Згідно Постанови Кабінету Міністрів № 521, сума збитку за знищення природних комплексів парку, коли він буде нарахований, складе близько півтора мільйона гривень — по 20 тисяч гривень за гектар.
Поки ж слідчим відділом міліції, більше двох місяців, ведеться досудове розслідування, питання, хто ж влаштовує поля в національному парку, залишається відкритим.
Але куди більш важливе питання, на яке поки що немає відповіді — що має бути зроблено для того, що б у парку не з'являлися нові оранки ? Адже, враховуючи динаміку минулих років, для цього є всі передумови.
За даними Центрвиборчкому Метелькова Тетяна Олексіївна є членом Партії Регіонів і обрана депутатом Каменської сільради.
*
____________________
КОНТАКТ:
Сергій Шапаренко, ЕкГ "Печеніги": тел. (066) 387-46-81, pechenegy@rambler.ru
Підготовлено ЕкГ "Печеніги", членом Міжнародного Соціально-екологічного Союзу.
При використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.