Наговір: збір підписів проти Дворічанського нацпарку
Про намагання Харківської обладміністрації прибрати директора Дворічанського національного парку Максима Височина - яке з’явилося у неї після тривалого протистояння парка браконьєрству мисливського господарства ДП "Бірюк" - зараз знає, мабуть, вже вся Україна.
Події навколо нього розгортаються хіба що не щодня: з 4 квітня в підтримку М. Височина триває збір підписів, 8 квітня громадськість і науковці висвітлили цю проблему на прес-конференції, а вже 9 квітня пішли чутки, що 10 квітня "бірюки" збираються занести до обладміністрації декілька сотень підписів "проти" парку, а потім провести власну прес-конференцію.
Ніякої "антипарківської" прес-конференції 10 квітня не відбулося, однак звернення, під яким зараз проти парку збираються підписи, нам вдалося отримати.
Адресується воно не харківському губернатору, а міністру охорони природи. Пропустимо його першу, ліричну, сторінку, і перейдемо до фактів - в чому саме звинувачується парк: до другого абзацу другої сторінки і далі.
Отже, "адміністрація парку взагалі не вживає жодних необхідних заходів, направлених на відтворення лісів, рослинної та тваринної фауни, та відповідно, раціональне використання лісових та тваринних ресурсів у заповідній зоні, оскільки на наших очах відбувається масова втрата цінних порід лісових насаджень, чагарників та тварин".
По-перше, варто вказати, що "рослинної фауни" не існує: є фауна – тваринний світ, і флора – світ рослинний. По-друге, щоб було зрозуміло, нагадаємо, що згідно Закону "Про природно-заповідний фонд України" національні природні парки діляться на декілька зон: заповідну, стаціонарної та регульованої рекреації і господарську. До заповідної зони Дворічанського національного парку входять тільки крейдяні схили, "лісові ресурси" яких складаються із штучних, чужорідних для крейд, насаджень кримської сосни, які, до того ж, тут ще й толком не прижилися. Вони, на думку тих, хто підписує звернення, і є "цінними породами лісових насаджень"?
Про їх "масову втрату" хотілося б прочитати детальніше, з фактами, - адже нічого подібного в парку не відбувається, а голослівно можна звинуватити кого завгодно і в чому завгодно.
Далі: "Це є прямим наслідком бездіяльності посадових осіб парку, які не забезпечують своєчасний захист лісів від небезпечних шкідників і хвороб лісу шляхом систематичного спостереження за станом природного фонду, оперативного виявлення осередків шкідників і хвороб, здійснення профілактики виникнення таких осередків з метою їх подальшої локалізації і ліквідації.
Крім того, для поліпшення якісного складу лісів, їх оздоровлення, а також посилення їх захисних властивостей парком не здійснюються лісогосподарські заходи, як-то, рубки догляду за лісом, санітарні рубки, лісовідновні рубки в деревостанах, що втрачають захисні, водоохоронні та інші корисні властивості, рубки, пов'язані з реконструкцією малоцінних молодняків і похідних деревостанів тощо.
Відповідно, не здійснюються жодні заходи, направлені на відтворення лісів шляхом висадження нових дерев".
Згідно Закону "Про природно-заповідний фонд", з земель національних парків частина передається ним у постійне користування, а частина лишається у інших користувачів. Так ось усі ліси, що знаходяться на території Дворічанського національного парку, знаходяться в користуванні Куп’янського лісгоспу, парк на них лише контролює додержання природоохоронного законодавства. Отже, і "захист лісів від небезпечних шкідників і хвороб лісу", і "оперативне виявлення осередків шкідників і хвороб, здійснення профілактики виникнення таких осередків з метою їх подальшої локалізації і ліквідації", і все з переліченого - обов’язок лісників!
Лишається додати, що незрозуміло, що ж-таки в цьому зверненні мається на увазі під "осередками шкідників і хвороб" лісу. Комахи, які живляться деревиною, і тому є необхідним природним компонентом лісової екосистеми, в парку, звісно є – як і в будь-якому іншому лісі. А масового їх розмноження, яке привело б загибелі деревної рослинності - не було, ліс нормально собі існує.
властивості" ліс "Заливний"
"Деревостани, що втрачають захисні, водоохоронні та інші корисні властивості, рубки, пов'язані з реконструкцією малоцінних молодняків і похідних деревостанів тощо" - знов якась нісенітниця. Якщо б дворічанські ліси почали деградувати, це б в у першу чергу відобразилося на рідкісних видах, які в них мешкають – адже вони тому й рідкісні, що гірше за інших переносять негативний вплив. А вони в лісах парку почувають себе цілком комфортно, і зникати "не збираються". І – характерна для цього звернення деталь – найцінніший лісовий масив парку, урочище "Заливне", ДП "Бірюк" давно намагається забрати у парка!
"Поряд з цим, втрата цінних порід лісових насаджень та тварин у природно-заповідній зоні є також наслідком чисельних фактів вирубки дерев та системних випадків браконьєрства, на які працівники, парку з невідомих нам причин закривають очі.
На нашу думку, вирубка дерев та браконьєрство відбуваються, мабуть, виключно з тих простих причин, що самі співробітники парку приймають у цьому активну та безпосередню участь".
біля однієї з веж ДП "Бірюк"
Просто поклеп. Парк з браконьєрством бореться, через що й виник конфлікт з ДП "Бірюк", та, судячи з усього, ще й з укладачами цього звернення. Ось лише деякі з виявлених охоронцями парку фактів браконьєрства: http://pechenegy.org.ua/ru/node/1113, http://pechenegy.org.ua/ru/node/1169, http://pechenegy.org.ua/ru/node/1174.
"Воно і не дивно, оскільки посадові особи парку та його охорони в грубе порушення правил дорожнього руху України неодноразово були поміченими нами під час керування транспортними засобами у нетверезому стані, що свідчить про відсутність у них будь-яких гідних людських моральних принципів, совісті та поваги до Закону".
Ще одне голослівне звинувачення. Примітно, що, коли 27 лютого цього року "бірюки" незаконно затримали і передали дворічанський міліції співробітників парку, вони передавали їх як "п’яних браконьєрів". В міліції не підтвердився ані їх нетверезий стан, ані браконьєрство.
"Санітарно-епідеміологічне благополуччя заповідної території та її мешканців теж не дуже турбує адміністрацію парку, оскільки за час створення парку на його території з'явилися чисельні звалища бруду, які до цього часу так і залишаються не прибраними".
Одне з найсмішніших звинувачень. Фактично, в ньому йдеться, що парк погано бореться із засміченням своєї території підписантами цього звернення! – бо, не марсіани ж завозять до Дворічанського району сміття! Це з одного боку. З іншого – знов все валиться з хворої голови на здорову. Адже згідно Закону України "Про відходи", ліквідація незаконних звалищ є обов’язком райадміністрацій та органів місцевого самоврядування.
І, нарешті, усупереч думці тих, хто підписав це звернення, парк із засміченням бореться, зокрема – із засміченням ДП "Бірюк" лісу "Заливний".
якою користується ДП "Бірюк"
з веж ДП "Бірюк"
"Як засвідчило життя, службовими особами парку, крім іншого, також не розроблявся комплекс протипожежних та інших заходів, спрямованих на збереження, охорону та захист від вогню (пожарів) лісу, лугів та тварин на території національного природного парку "Дворічанський".
Ми не знаємо, кому і що там "засвідчило життя", а Інструкцію по взаємодії ДП "Куп’янське ЛГ" та НПП "Дворічанський" при гасінні лісових пожеж і, аналогічну – по взаємодії парку і дворічанської МНС, – пропонуємо вашій увазі.
І – найцікавіший фрагмент - в якому проявився дар передбачення як укладачів, так і підписантів звернення:
"Так, [тут в зверненні позначений пропуск: "_________"] на території парку сталася пожежа, яка знищила різноманітні види рослинного та тваринного фонду нашого краю.
Зокрема, вогонь нищив багато гектарів насаджень польової трави, яка слугує кормом для диких тварин, таких як зайці і олені".
Тобто, пожежі ще не було, але і укладачі, і підписанти звернення впевнені, що десь вона відбудеться! Причому, знищить "багато гектарів насаджень польової трави"! Може, при таких-то здібностях, варто б пожежу було попередити?
Далі: "В той же час, національний парк в особі своїх керівників, будучи проінформованим про пожежу, яка швидко розповсюджувалася по заповідній території і могла перекинутися на наші населені пункти, не здійснив навіть жодного заходу з її гасіння".
І заздалегідь відомо, що парк і поінформований був про пожежу, і не здійснив жодного заходу з її гасіння!
"Таким чином, гасіння пожежі відбувалось виключно нами та силами інших місцевих жителів, населені пункти яких підпадали під загрозу розповсюдження вогню".
Лишається єдине питання – цю майбутню пожежу тушили всі декілька сотень (десятків? – чи скільки "бірюки" назбирають підписів?) підписантів цього звернення?
Ну, і висновок з цих страшилок очікуваний: "Вищевказане наглядно свідчить про одне - парк не виконує цілі та завдання, відповідно до яких його було створено". Все зрозуміло. Як в анекдоті про генерала, який прийшов п’яний з банкету, і скаржився денщику, що хтось спереду забруднив його мундир, на що денщик відмітив, що цей "хтось" йому ще й штани зсередини забруднив.
Все це нагадує, як у 2012 році тодішній голова Зміївської райдержадміністрації Євген Мураєв просунув директором іншого харківського національного парку, "Гомільшанских лісів", Івана Северіна, який своєю головною задачею бачив забудівлю і рубку парку. Тоді так саме з’явилася група місцевих мешканців, яка звинувачувала парк у всіх смертних гріхах, після призначення Северіна - вихваляла його діяльність на різних офіційних заходах, а після його зняття у 2014 році припинила свою активність.
С. Шапаренко, ЕкГ "Печеніги"
Співробітник НДІ Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна Є. Скоробогатов про тушіння палів в Дворічанському національному парку в кінці березня 2015 року.
*
____________________
КОНТАКТ:
Шапаренко Сергій: тел. (066) 387-46-81, pe4enegy@gmail.com
Підготовлено ЕкГ "Печеніги", при використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.