Збережіть Дитячий еколого-натуралістичний центр Мукачева!

Відкрите звернення

Депутатам Мукачівської міської ради

Як нам стало відомо, в даний час Мукачівська міська рада готує рішення про приєднання Еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Мукачівської міської ради до новоствореного Мукачівського центру позашкільної освіти Мукачівської міської ради - який не має ані приміщення, ані персоналу. При такому приєднанні інституційна пам’ять закладу, який є одним із кращих в Закарпатті, заснований ще у 1958 році, ефективно функціонує всі роки та заслужено є гордістю Мукачівського краю, втратиться, а його майнові ресурси, до яких входить майже гектар особливо цінних земель, дендропарк, "повиснуть в повітрі" (чи надовго?).

Ми вважаємо це рішення нерозумним, таким, що матиме негативні наслідки, порушує права дітей на позашкільну екологічну освіту.
Також воно не відповідає позиції держави, висловленій у рішенні Київського апеляційного суду від 30 червня 2015 року №3/238 (2а-2767/08). У ньому зазначено, що згідно Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості в прийнятті рішень і доступ до правосуддя з питань, що стосуються навколишнього середовища, однією із підстав прийняття вказаної Конвенції є прагнення сприяти поширенню екологічних знань з метою кращого розуміння процесів, пов'язаних з навколишнім середовищем і сталим розвитком, і заохочувати всебічну поінформованість громадськості із рішень, які мають вплив на стан навколишнього середовища та сталий розвиток, і її участь у процесі прийняття таких рішень.
Відповідно до частини 3 статті 3 Конвенції, кожна із Сторін сприяє екологічній просвіті та підвищенню рівня поінформованості громадськості з проблем навколишнього середовища, особливо відносно одержання доступу до інформації, участі в процесі прийняття рішень і доступу до правосуддя з питань, що стосуються навколишнього середовища.

Цим рішенням нехтуються й положення Угоди про асоціацію, в якій цілий 30 додаток присвячений екологічному напрямку інтеграції екологічної політики України до екологічної політики країн ЄС, і де позашкільній екологічній освіті приділяється значна увага, оскільки вона - запорука в подальшому прийняттю виважених рішень з дотримання принципу сталого розвитку.
Примітно, що після ліквідації Екоцентру припинить дію і документ, який посвідчує право користування земельною ділянкою, виділеною під дендропарк, що, з одного боку, порушить ст. 150-151 Земельного кодексу України, з іншого - поставить під загрозу його існування.

Враховуючи вищенаведене, те що органи державної влади повинні діяти в межах повноважень, закріплених законом та в інтересах громадян України, визнаючи велике значення освіти, зокрема у сфері збереження довкілля, просимо Вас:
1. Не підтримувати та не голосувати за рішення Мукачівської міської ради про припинення Еколого-натуралістичного центру шляхом його об’єднання із Мукачівським центром позашкільної освіти Мукачівської міської ради.
2. Якщо є необхідність створення центру Мукачівського центру позашкільної освіти, то просимо розглянути можливість створення його на базі Еколого-натуралістичного центру, шляхом розширення останнього.

З повагою,
1. С. Шапаренко, Екологічна група "Печеніги", Харків.
2. О. Ляпіна, Харків.
3. Д. Панасюк, Дружина охорони природи, Харків.
4. Г. Гузь, Алчевськ Луганської обл.
5. Є. Кіося, Харківський зоологічний парк.
6. М. Махова, Громадська організація "Миколаївське міське товариство захисту тварин".
7. Р. Кузнєцов, провідний фахівець сектору екологічної освіти природного заповідника "Ґорґани", Івано-Франківська обл.
8. Л. Кравчук, завідувач сектору екологічної освіти природного заповідника "Ґорґани", Івано-Франківська обл.
9. Ю. Глистюк, фахівець, природного заповідника "Ґорґани", Івано-Франківська обл.
10. С. Чорний, директор Комунального підприємства "Навчальний заклад "Одеський еколого-натуралістичний центр "Афаліна".
11. В. Приступа, Асоціація дитячих екологічних організацій "Легіони Землі", Львів.
12. К. Легерда, Мукачево.
13. М. Кампо, Мукачево.
14. О. Рибак, Мукачівський р-н.
15. Л. Василенко, Херсонська міська дитяча громадська екологічна організація "Ластівка".
16. Т. Булат, Дитячий екологічний центр "Романтик", Суми.
17. А. Розман.
18. Дитяча Екологічна Асоціація "Зелена Країна".
19. Н. Вишневська, Національний екологічний центр України, Львів.
20. І. Сіренко, Національний екологічний центр України, Київ.
21. О. Ожват, Фундація Регіональних Ініціатив, Мукачево.
22. В. Єгоров, Харків.
23. В. Манюк, Дніпропетровський національний університет ім. Олеся Гончара.
24. О. Сизенко, Дніпропетровський національний університет ім. Олеся Гончара.
25. М. Рудейчук, постійне місце проживання – Воловець, тимчасово зараз - Торонто, Канада.
26. О. Царук, колишній юннат Мукачівської СЮН, експерт Конвенції ООН по боротьбі з опустелюванням, експерт програми LEAD FAO, смт Калита Київської обл.
27. О. Мельникова, Голова екологічної організації "Еремурус-Україна", Національний координатор проекту SPARE в Україні.
28. В. Терехова, старший викладач каф. зоології та екології тварин Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна.
29. В. Чорноконь, Громадська організація "Хмельницький молодіжний клуб розвитку".
30. В. Пономаренко, Регіональний ландшафтний парк "Краматорський", Донецька обл.
31. Є. Каролінський, Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна.
32. О. Соколенко, Національний екоцентр України, Київ.
33. В. Іванець, Дружина охорони природи " Зелене майбутнє", Київ.
34. Л. Давиденко, директор Черкаського Центру роботи з обдарованими дітьми.
35. В. Белай, вчитель фізики і математики вищої категорії, старший вчитель, керівник районного методичного об'єднання вчителів фізики, голова профспілкової організації Вишнюватської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів, с. Вишнювате, Розівський район, Запорізька обл.
36. Н. Бора, Мукачево.
37. Г. Шведун, вчитель біології загальноосвітньої школи № 123 Кривого Рогу, Дніпропетровська обл.
38. Т. Гутник, Мукачево.
39. М. Руда, Київ.
40. Л. Казімірова, Подільське екологічне товариство, м. Хмельницький.
41. Ляна Онук, завідуюча відділом фітосозології Кременецького ботанічного саду, Тернопільська обл.
42. Т. Гутник, Мукачево.

Підписи, що прийшли після 25.08.15

43. С. Жук, диспетчер курортів Закарпаття, Мукачево.
44. Валентина Попелюшка, поетеса, громадський активіст, Мукачево.
45 Я. Мовчан, Національний екоцентр України, професор кафедри екології НАУ, д.б.н., Київ.
46. А.Ткачук - мама троьх діточок! Мукачево.
47. І. Денисенко, громадська організація "Активіст Ічнянщини", Ічня Чернігівської обл.
48. І. Жарська, Мукачево.
49. Т. Зозуля, волонтер, Київ.
50. С. Федоринчик, керівник інфоцентру УЕА "Зелений світ", Київ
51. О. Геревич, директор Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, Ужгород.
52. О. Брезгунова, Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна.
*

Деякі коментарі учасників кампанії
Члены Детского экологического центра "Романтик", Сумы:
"В 2007 году Мукачевская станция юннатов принимала у себя детей из нашей организации. Мы до сих пор с нежностью и благодарностью вспоминаем чудесных людей, которые там работают. Территория этой станции, действительно очень красивая и ухоженная. Мы возмущены тем, что продолжается практика отнимать у детей места для досуга и внеклассной работы."

Рудейчук Марія Михайлівна:
"Ні в якому разі не можна цього робити. Не можна залишати дітей без екоцентру, бо діти повинні виховуватись у повазі до природи, вміти її зберігати і захищати, особливо це стосується міських дітей. Хочу сказати, що в зараз знаходжусь в Торонто (Канада), і тут для натуралістів цілий парк відведений, де вони проводять свої навчання і досліди. Була в цьому парку, бачила як діти там займаються.
Сподіваюся, що депутати міськради прислухаються до громадськості і збережуть цей заклад для виховання і навчання юних."

Общественная экологическая организация "Эремурус" решительно возражает против закрытия детского экологического центра в г. Мукачево. Такие центры ведут большую работу по воспитанию небезразличных к судьбе природы детей, которым в будущем предстоит принимать экологически взвешенные решения. С учетом нынешней неблагополучной экологической обстановки в Украине, именно работа таких центров позволяет надеяться на улучшение экологической обстановки страны в будущем. Мы надеемся на мудрость представителей власти, на их любовь к детям."

Людмила Давиденко, директор Черкаського Центру роботи з обдарованими дітьми:
Шановні колеги! Борітеся!!! Виходьте з дітьми і батьками під стіни міськради! Підіймайте громаду, скоро вибори - грайте на цій темі, підключайте зацікавлених кандидатів! Тримайтеся, ми з ВАМИ!"
*

Передісторія проблеми
27 серпня, у четвер, на сесії Мукачівської міськради може "сплисти" питання "влиття" Дитячого еколого-натуралістичного центру цього міста до Центру Позашкільної освіти.

Перша спроба знищити еколого-натуралістичний центр міськрадою була зроблена 15 січня цього року – тоді вона ліквідувала його рішенням про зміну структури, штату та чисельності своїх виконавчих органів, комунальних установ та організацій. Однак, за позовом батьків у інтересах дітей Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області в цій частині дане рішення скасував. Окружний адміністративний суд Львівської області підтримав рішення суду першої інстанції. Тоді мукачівські можновладці вдалися до обхідних шляхів - і тепер планують знищити центр, приєднавши його до створеного (вже після рішення окружного адмінсуду) центру Позашкільної освіти.

Фактично Мукачівська міськрада намагається перекреслити 50-річний досвід установи (як станція юннатів центр був створений у 1958 році), яка і зараз не знижає темпів своєї важливої для суспільства діяльності. Лише упродовж 2014-2015 навчальних років у гуртках цього позашкільного навчального закладу отримували екологічну освіту 712 дітей. У тому числі, 5 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 67 дітей із багатодітних сімей, 2 дитини із малозабезпечених сімей, 53 дитини-інваліди, 12 дітей-напівсиріт, 4 дитини, схильних до правопорушень, 3 дитини-переселенці з районів проведення антитерористичної операції, 11 дітей одиноких матерів, 10 дітей із неповних сімей, 4 дитини із статусом "ЧАЕС", 1 дитина під опікою. Крім того, до гурткової роботи Центру залучено 20 дітей-ромів (національна меншина міста) та 36 угорців.

Вихованці Центру беруть активну участь у багатьох конкурсах (від міського до міжнародного рівня), значні досягнення та систематичні перемоги засвідчують про високий рівень освітніх послуг, що надаються вихованцям.
До прикладу, у 2012 році гуртківці Екоцентру отримали ІІ місце на Міжнародному конкурсі "Тиса - молодша сестра Дунаю" та І, ІІІ місця на Всеукраїнських конкурсах – огляді навчально-дослідних земельних ділянок та "Рослини – символи України". У 2013 році юннати отримали ІІ місце у Всеукраїнському конкурсі – огляді навчально-дослідних земельних ділянок, а викладачі - ІІ-ІІІ місця на Всеукраїнських конкурсах "Педагогічні читання" та "Галерея кімнатних квітів". У минулому році вихованці закладу отримали І-ІІ місця у Всеукраїнських конкурсах "Винахідники і раціоналізатори" та "Світ пташиної істини".

Судячи з усього, біда центру в тому, що ділянка, яку він довгі роки облаштовував, стала надто привабливою… Тут, майже на одному гектарі, покоління педагогів та вихованців створювали дендропарк, в якому на сьогодні зростає 40 видів рідкісних і декоративних дерев та чагарників. В їх числі - біблейський ліванський кедр, живучий до декілька тисяч років тис, сучасник динозаврів гінкго дволопатевий, найбільше дерево планети секвойядендрон велетенський й інші. В закритому ґрунті діти ведуть дослідження за тропічними рослинами, а також вирощують посадковий матеріал для озеленення міста. В свій час, враховував набуту їм природну цінність, Закарпатська обласна рада рішенням №541 від 22.06.2005 оголосила цей дендропарк об’єктом природно-заповідного фонду - пам’яткою природи місцевого значення "Учнівський дендрологічний парк".

Отже, і ущерб від ліквідації еколого-натуралістичного центру Мукачева в еколого-просвітницькій діяльності нема чим заповнити, і майбутнє його дендрарію, пам’ятки природи, стане після цього, м’яко кажучи, туманним…
По-хорошому, замість ліквідації Центра треба думати про його розширення. Цей унікальним позашкільний заклад має відповідні людські та матеріальні ресурси, і жодним іншим позашкільним закладом не може бути замінений!

*
____________________

КОНТАКТИ:
Тетяна Кіш, директор Дитячого еколого-натуралістичного центру міста Мукачево
Тел. (095)506-77-87, e-mail: [email protected]

Софія Шутяк, юрисконсульт Міжнародної благодійної організації "Екологія-Право-Людина"
Тел. (097)981-23-43, e-mail: [email protected]

Підготовлено ЕкГ "Печеніги", при використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.

v:4666

Мукачівська владо! Кому ти служиш???

Щойно виграно ще один "бій" мукачівської громади проти місцевої влади, яка один за іншим закриває заклади позашкільної освіти, тим самим прирікаючи сотні і сьогоднішніх, і майбутніх школярів тинятися без діла після уроків, шукаючи "пригод" і емоцій. Позаду - два виграні суди проти закриття Мукачівського екоцентру, виграний суд проти закриття Центру юних техніків та Центру туризму. Однак місцева влада вперто воює - позов до касаційного суду, і от сьогодні чергова спроба добитися свого, завуалювавши ліквідацію за реорганізацією.
Сьогоднішня сесія міської ради подарувала присутнім (і депутатам, і активним членам громади) незабутні елементи шоу. Спочатку мер міста Золтан Лендєл запросив до трибуни когось із діток, що прийшли відстоювати своє право на позашкільну освіту, щоб вони пояснили, чого добиваються своєю присутністю. Коли знайшлося сміливе дівча, що пояснило: ми проти ліквідації екоцентру, мер публічно попросив дитину назвати прізвища тих, хто їй сказав, що екоцентр закривають. Провокація не вдалася.
Далі - веселіше.
Дякуємо депутату Victoria Shvardak, яка запропонувала питання про позашкільні заклади перенести з 23-го номера порядку денного на перший, бо в залі були мами з немовлятами і молодші школярі. І за те, що вона запропонувала вислухати представника громади. Дякуємо Tamara Petevka - активній людині, яка вже вичила юридичний бік проблеми, відстоюючи права дітей у судах, і аргументовано довела з трибуни усю недоречність і недолугість дій місцевої влади щодо закладів позашкільної освіти.
Дякуємо головуючому сесії, меру міста за те неповторне "шоу" - три спроби будь-що добитися потрібного йому результату голосування.
І найбільше дякуємо отим п'яти із 34-х присутніх депутатів, які не побоялися бути проти. І навіть тим 11-ти, які утрималися, не дозволивши протягнути "потрібне" владі рішення.
Ми всі розуміємо, що це тільки черговий виграний бій. Що влада на цьому не зупиниться. І що марно закликати їхню совість і нагадувати: зекономлених на позашкільній освіті коштів не вистачить на зростаючі потреби у боротьбі зі злочинністю.
Та все-таки сьогодні мукачівська громада вкотре показала владі, що в місті є кому протистояти просуванню інтересів хай і вельми впливової, але купки можновладців.
На жаль, далі буде...

Велике спасибі всім, хто підтримав Мукачівський ЕНЦ!

Після приходу активістів на сесію міськради, рішення про ліквідацію центру - незважаючи на всі потуги мукачівського голови Золтана Ленд’єла (тричі виносив його на голосування!) - не пройшло:


На сесію Мукачівської міської ради прийшли протестувальники


Але і мер від свої планів не відмовляється: "після сьогоднішньої сесії міської ради питання Еколого-натуралістичного центру учнівської молоді та майбутнього Мукачівського центру позашкільної освіти залишається відкритим".
Сподіваємося, що місцеві активісти і надалі відстежуватимуть перебіг подій навколо ЕНЦ.

Теги

Вход в систему

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика