На крок ближче до екологічної катастрофи: мораторій на перевірки подовжено до червня 2015 року!

Законом "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" мораторій на перевірки дотримання законодавства був подовжений до червня 2015 року.

Реформи на Україні почались - але чомусь не з того боку. Ми багато разів чули про грузинський сценарій реформ, зниження тиску на підприємства, зниження рівня корупції, виведення бізнесу з тіні та про переформування чиновницького апарату. Але першим кроком "грузинського дива" була боротьба з корупцією шляхом зменшення кількості чиновників та їх переатестації. Україна вирішила йти зовсім по іншому шляху – замість переатестації або люстрації армії чиновників-корупціонерів було відмінене проведення перевірок. Отже, звільняти купу друзів, родичів з теплих місць важко - просто не дамо їм працювати, а там, може, і самі звільняться без звичних хабарів! Але відсутність контролю в сфері екології боляче вдарить по Україні; за соломонове рішення по збереженню корупціонерів ми можемо заплатити нашим майбутнім.
Фактично, перевірки були припинені вже з серпня 2014 року - Законом "Про Державний бюджет України на 2014 рік". Відповідно до нього, їх можна проводити лише з дозволу Кабінету Міністрів, або по заяві самого суб’єкта господарювання. Все б нічого, але отримати дозвіл Кабміну – пісня дуже довга. Так, щоб отримати його формальний дозвіл на передачу лісових земель заповідним територіям, Міністерству екології та громадськості знадобилося два роки! Тому не дивно, що з серпня 2014 жодного такого дозволу надано не було – відповідно, не було проведено і жодної перевірки.
Але є й ті, кому повна безкарність подобається. Так, недавно групою позафракційних депутатів В. Мисиком, А. Денисенком, В. Писаренком, Д. Святашем та О. Фельдманом (в минулому вони були у Фракції Партії Регіонів, і кожен з них проголосував за диктаторські закони 16 січня) зареєстровано проект Закону "Про мораторій на проведення перевірок суб’єктів господарювання". Згідно нього, до 31 грудня 2019 року планові та позапланові перевірки суб'єктів господарювання мають бути взагалі припинені. Особисто в мене є дуже великі сумніви, що ці люди бажають чогось гарного Україні.
Паралельно з цим 28 грудня минулого року приймається Закон "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", де в пункту 8 прикінцевих положень зазначено:

"Установити, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки".

Тобто, незважаючи на протести громадськості та позицію міністра екології, мораторій було продовжено - але поки що тільки на півроку!
Безумовно, відсутність перевірок - відсутність хабарів. Чого ж хочуть природоохоронці – повернення хабарів? Звісно, що ні! Відповідно до чинного законодавства, перевірки в нашій державі можуть бути плановими або позаплановими. Основне джерело хабарів - це планові перевірки. Їх суть полягає в тому, що періодично на підприємство являються держекоінспектори, і перевіряють все, що зв’язано із додержанням екологічних норм. Кожен, хто стикався з цим явищем, підтвердить – найдуть щось обов’язково, і без хабару діло не вирішиш. Зовсім інша справа - позапланові перевірки. Вони проводяться при неподанні або поданні суб’єктом перевірки недостовірних даних контролюючим органам, для перевірки виконання приписів або розпоряджень, зроблених при плановій перевірці або - за зверненням громадян про порушення, здійснені підприємством. Причому, позапланова перевірка проходить виключно в рамках, зазначених в зверненні. Наша позиція повернення саме позапланових перевірок - як можливості контролю підприємств, що порушують наші з вами права на чисте довкілля!
До чого це призводе?
Що чекає країну, можна зрозуміти на прикладі будівництва мініГес на річці Случ, в Рівненської області. Ділянка Случу, котра потрапляє до зони впливу планованої ГЕС, є також оселищем занесеної до Червоної книги України марени звичайної, окрім самої ріки постраждає й ландшафтний заказник місцевого значення "Соколині гори", який знаходиться на її берегах. Порушень в документації на будівництво більш ніж достатньо, але зупинити забудовника без контролюючих органів майже неможливо.


Олег Гетун, активіст ММГО "Екоклуб":
"Проектна документація цього будівництва сфальсифікована, його наслідки для довкілля не враховувалися. Ним будуть порушені норми законів України "Про природно-заповідний фонд", "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про Червону книгу України". Задля встановлення законності та заборони екологічно небезпечного будівництва ми звернулись до Державної екологічної інспекції - але перевірки так і не дочекались. Наразі все висить на волосинці завдяки бюрократії, забудовник ще не оформив всі необхідні документи, ми ж зі свого боку намагаємось відізвати земельну документацію через обласну раду. Але, в разі якщо компанія-забудовник отримає-таки всі необхідні документи, законним шляхом зупинити знищення природи через мораторій на перевірки буде неможливо".

Звісно, повна заборона перевірок комусь вигідна – в першу чергу забудовникам, лісникам, керівникам екологічно небезпечних підприємств та всім іншим, хто рік за роком заробляє на знищенні довкілля. А ось державі та нам з вами вигода від знищення української природи дуже сумнівна. Що буде, коли потенційні порушники усвідомлять повну безкарність своїх дій? Чи переживе природа України ще півроку без екологічного контролю?
Наразі дієвого механізму запобігання екологічним порушенням не існує, Кабінет міністрів України постановою від 13 серпня 2014 р. № 408 визначив лише перелік служб, що повинні отримувати відповідні розпорядження на проведення кожної перевірки, а сам порядок отримання цих розпоряджень ніде не зафіксовано. Тобто чекати, що Кабмін запити на проведення перевірок буде розглядати оперативно, не має ніяких підстав.

Остап Єднак, народний депутат України, Фракція "Об'єднання "Самопоміч":
"Ні для кого не секрет, що рівень корупції в Україні занадто високий. Перевірки в тому вигляді, в якому вони були за часів минулої влади - це хабарництво в чистому вигляді. З іншого боку, повний мораторій на перевірки порушень екологічного законодавства - це інша крайність, котра може мати для довкілля України негативні наслідки. За півроку, на які подовжена дія мораторію, ми повинні розробити нормальну збалансовану систему, що позволить контролювати виконання екологічних норм та не буде створювати корупційні ризики. Щодо мораторію, наразі потрібно розробити та затвердити порядок отримання розпоряджень на проведення перевірок від Кабінету Міністрів України, де будуть визначені конкретні терміни їх отримання".

Ігор Луценко, народний депутат України, Фракція "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина"
"Слід запропонувати КМУ зобов’язати екоінспекцію проводити екстрені перевірки в разі сигналів громадськості, нехай КМУ "оптом" дозволить ці швидкі перевірки. Власне якщо КМУ відмовиться це зробити (не надасть згоди на це швидко) - тоді треба ініціювати зміни в закон. Тобто мораторій зараз як би не існує, просто Кабмін перебрав на себе право дозволу на перевірки. Нехай або займається захистом довкілля, або перестане заважати!".

Що станеться за півроку, можна тільки прогнозувати. В першу чергу, мораторій вдарить по заповідних територіях, адже в цьому році достатнє фінансування для охорони вони навряд отримають, а без можливості залучати до екологічного контролю інспекцію, фактично, залишаться з порушниками сам на сам. По-друге, постраждають карпатські ріки, адже будівництво мініГЕС тепер буде вестись без огляду на необхідність хоч якось дотримуватись екологічного законодавства. Ліси України теж залишаться сам на сам з лісниками, оскільки тепер рубки контролюють тільки ті, хто їх проводить. Сміттєзвалища, засмічення рік відходами, незаконний видобуток корисних копалин… все це збільшиться в рази. Хабарів за перевірки, напевно, брати не будуть.
Але, якщо так піде і далі, пересічним українцям прийдеться давати "хабара" порушникам, щоб ті залишили клаптик природи!

*
____________________

КОНТАКТ:
Олег Вяткін, ЕкГ "Печеніги":тел. (066) 804-93-48, trolll_eco@ukr.net

Підготовлено ЕкГ "Печеніги", при використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.

v:8900

Мораторій сьогодні - не єдина проблема в діяльності екоінспекції


Олег Царук:
До цієї халепи треба додати ще одну: бюджетом на цей рік не виділено коштів на сертифікацію обладнання Державної екологічної інспекції, тобто, десь з лютого-березня можна вже й не порушувати ніяких справ у судах, бо ж апаратура та обладнання не будуть мати чинних сертифікатів. 
Ох, боюся, що скоро буде ніде ні урядовців-реформаторів втопити, ані депутатів повісити...

Теги

Вход в систему

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика