"Залівне" з Дворічанського національного парку планується вилучити?

В повідомленні "Как живется национальному парку в дни войны?" ми навели проблеми, які зараз доводиться вирішувати Дворічанському національному парку: в їх числі регулювання рубок в урочищі "Залівне" й невиконання мисливським господарством "Бірюк" своїх зобов’язань, - згадувалася і підготовка розширення цієї природоохоронної території. Так ось, схоже, що ці питання між собою зв’язані - точніше, відношення "Бірюка" до парку зв’язане із розширенням останнього та з "Залівним".

"Залівне" є однією з найцікавіших територій парку: цей лісовий острівець, байрачна діброва, має ознаки великих, нагорних дібров, на її території мешкає низка видів, занесених до Червоної книги України та Червоного списку Харківської області, а її рослинна формація включена до Переліку рідкісних природних середовищ існування Європи (докладніше про це).
5 вересня минулого року "Бірюк" звернувся до науково-технічної ради парку з проханням погодити йому реалізацію низки заходів: влаштування підгодівельних майданчиків, годівниць, солонців та інших біотехнічних споруд, охорону мисливських угідь, облік тварин, встановлення інформаційних вивісок та вишок для спостереження за тваринами. Вишки на той час були вже встановлені - по краю "Залівного", і мисливськгосподарству їх, фактично, треба було лише легалізувати.
НТР це клопотання погодила, але із застереженням - що і в подальшому будь-яка діяльність "Бірюка" на території парку має погоджуватися з нею. Однак мисливське господарство цю вимогу проігнорувало, а вже погоджену діяльність зрозуміло дуже своєрідно.
Так, без погодження ані з самим парком, ані з його НТР територію навколо спостережних вишок було "розчищено" від дерев (навіщо? – це ж вишки для спостереження, а не для полювання?).

На обох фото помітно, що дерев навколо вишки нема, зате ця ділянка рясно поросла кропивою – рослиною, що швидко освоює вирубки.


А замість створення підгодівельних майданчиків корм навколо вишок просто висипався на землю – причому у кількості і якості, які привели до засмічення лісу. Додало засмічення і викидання біля вишок невикористаних приманок-вакцин проти сказу.

Отже, коли на останньому засіданні НТР ЕкГ "Печеніги" запропонувала відмінити погодження на діяльність "Бірюка" - через недотримання ним своїх зобов’язань, рада проголосувала за це одноголосно.

Після того, як парк сповістив мисливців про таке рішення НТР, Департамент екології та природних ресурсів Харківської обладміністрації ініціював проведення зустрічі для врегулювання цієї проблеми. Вона відбулася 30 вересня, в кабінеті начальника департаменту, І.Капусника. Крім нього на ній були присутні представник "Бірюка" В.Міщенко, заступник директора Дворічанського парку А.Тупіков та представники ЕкГ "Печеніги" - С.Шапаренко та О.Вяткін.
До чогось договоритися у учасників зустрічі не вийшло через непорозуміння. В.Міщенко постійно ув’язував діяльність "Бірюка" із запланованим розширенням парку – чого ані представник парку, ані представники "Печенігів" не розуміли. Мова постійно йшла про якусь "домовленість", що щось мали вирішити Верховна Рада або Кабмін, задавалися питання на зразок: "Після того, як ми погодимо розширення, всі питання взагалі знімуться, автоматично?", "Наше головне питання – закінчити розширення, і тоді в нас не буде взагалі ніяких питань, і тоді ми будемо чітко розуміти, де які межі… - чи, може, я неправильно розумію суть проблеми?".
Ситуація стала прояснятися, коли стало зрозуміло, що В.Міщенко вважає, що при розширенні парку "Залівне" може бути з нього вилучене. Цей фрагмент дивіться на відеозапису, починаючи з 35:40 (ми приводимо майже всю цю довгу бесіду, щоб бажаючі могли наочно побачити всі наші непорозуміння):

Ліворуч - заступник директора парку Андрій Тупіков, в середині - голова Ради ЕкГ "Печеніги" Сергій Шапаренко, праворуч - представник мисливськгосподарства Валерій Міщенко.

Примітно, що про наміри співвласника "Бірюка" В.Водяницького вилучити у парка лісові території Т.Атемасова повідомляла ще 20 листопада минулого року.

Отже, між ким і ким були зроблені такі домовленості? Що мали в цій ситуації вирішити Верховна Рада або Кабмін, якщо рішення про включення чи виведення територій з нацпарків приймаються Указом Президента України? Скільки взагалі існує проектів розширення Дворічанського національного парку? – бо по проекту, який розробляє сам парк, "Залівне" лишається у нього.
І, головне - згідно законодавства, будь-які ділянки з територій природно-заповідного фонду можуть бути вилучені лише в разі втрати ними природної цінності, а "Залівне" її аж ніяк не втратило!
Наступну зустріч з цього приводу було заплановано провести через тиждень – разом із представниками "Бірюка", які більш розбираються в нюансах ситуації. Лишається сподіватися, що на ній можна буде отримати відповіді на всі запитання.
*
____________________

КОНТАКТ:
Сергій Шапаренко, ЕкГ "Печеніги": тел. (066) 387-46-81, pe4enegy@gmail.com

Підготовлено ЕкГ "Печеніги", членом Міжнародного Соціально-екологічного Союзу.
При використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.

v:7844

Директор НПП "Дворічанський" Максим Височин, visochin@ukr.net

В конце 2013 начале 2014 года представители ДП "Бирюк" обсуждали этот вопрос в Минприроды, но никаких указаний, ни в устной, ни в письменной форме по поводу изъятия ур. "Заливное" и передачи его указанному охотхозяйству администрация Парка от Министерства экологии не получала.
Попытки же вывести из состава Парка данного участка ДП "Бирюк" предпринимал в конце прошлого года – был подготовлен Проект организации территории (я не понял, почему его так назвали) Харьковским институтом экологических проблем (из этого я понял, что подобные проекты может готовить кто угодно, кто платит деньги). В этом Проекте предполагалось выведение из состава Парка ур. "Заливное" и включение в состав Парка таких же по площади разобщенных лесных массивов в Двуречанском районе. Я, как директор, отказался подписывать данный документ, который противоречил целому перечню действующих законодательных актов.
В настоящий момент идет процесс согласования с землесобственниками и землепользователями включения в состав Парка участков перспективных для расширения территории НПП "Двуречанский" в Двуречанском районе. Речи о проекте расширения пока идти не может, потому что еще не получены все согласования (см. ст. 52, 54 ЗУ "Про природно-заповедный фонд Украины").
Господин Мищенко может договариваться с кем угодно и сколько угодно, но на сегодняшний день ур. "Заливное" согласно Проекту создания НПП "Двуречанский" входит в состав Парка. И изъять его можно только согласно Указа Президента Украины, после проведения целого ряда соответствующих согласовательных процедур, в том числе и после согласования с НТС Парка, за погодженням з центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на підставі відповідного експертного висновку. Что, на мой взгляд, в сегодняшнее время, сродни полету в туманность Андромеды.

Теги

Вход в систему

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика