Вузол земельних проблем лісових природних резерватів: Як вибити чиновників з бюрократичного кола?
У 2009-2010 роках в Україні на землях лісового фонду було створено сім національних природних парків: в Харківській області - «Слобожанський», в Херсонській - «Джарилгацький», у Вінницькій - «Кармелюкове Поділля», в Рівненській - «Дермансько-Острозький», у Львівській - «Північне Поділля» та в Тернопільській - «Дністровський каньйон» та «Кременецькі гори». В Житомирській області в 2009 році на лісових землях був створений природний заповідник «Древлянський».
Вже більше двох років в цих восьми природоохоронних установах працюють адміністрації, їх співробітники займаються охоронною, науковою та освітньою діяльністю. Але повноцінно виконувати свої завдання новоствореним природним резерватам заважає відсутність власної землі - адже територіями, на яких вони знаходяться, розпоряджаються лісництва.
На цю проблему ми звертали увагу вже не один раз . Витікає вона зі складності процедури включення лісових ділянок до природно-заповідного фонду. З одного боку, Земельний кодекс України для передачі земель у власність вимагає отримання «нотаріально засвідченої письмової згоди землевласника (землекористувача)». З іншого - відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2008 року № 610-р передача лісових земель повинна відбуватися тільки за розпорядженням того ж Кабміну.
У жовтні 2013 відбулася радісна для екологістів подія: Кабінет Міністрів прийняв таке розпорядження - № 796-р "Про погодження питання щодо вилучення та передачі у постійне користування із зміною цільового призначення земельних ділянок установам природно-заповідного фонду". Цей документ дозволив 8 новоствореним заповідним установам отримати, нарешті, можливість оформлення своїх прав на землю - після чого, здавалося б, для нормальної діяльності нових лісових резерватів всі законодавчі перепони були усунені. Але - тільки здавалося.
Згідно Указу Президента про створення національного парку «Слобожанський», ця заповідна установа має отримати від лісового відомства 5244 га. Поки ж що ними користується Держпідприємство "Гутянське лісове господарство» - яке до цих пір не надало «Слобожанському» документи для оформлення прав на землю.
На наш запит з цього приводу директор Гутянського лісгоспу відповів, що він - людина підневільна, а тому без наказу вищого керівництва, Агентства лісових ресурсів України, «згоду» на оформлення прав на землю надати не може. Лісагенство ж вважає, що це питання має вирішуватися на місцевому рівні, і повідомило нас, що ще в листопаді 2013 року направило Харківському управлінню лісового та мисливського господарства та Гутянському лісгоспу вказівку, що воно не проти передачі земель «Слобожанському».
А що цей лист аж ніяк не вплинув на гутянських лісників, і земельна проблема Сложанського парку досі не вирішена, перейматися воно не стало.
З моменту прийняття розпорядження Кабміну № 796-р пройшло більше півроку, а «земельно-лісовий» процес з мертвої точки так і не зрушився. Чиновники і господарники чогось чекають: директор лісгоспу - коли Лісагенство накаже передавати документи парку, Лісагенство - коли лісгосп їх сам передасть. Більш того, у інших природних резерватів, що чекають лісові землі, наскільки нам відомо, ситуація аналогічна. Тому і здається, що, користуючись напругою в країні, тим, що увага всіх прикута до подій на Донбасі, і в Києві, і на місцях представники лісового відомства спеціально і в своїх інтересах саботують передачу земель до природно-заповідного фонду. Може, тому, що як віддаси землю, рубати на ній цінну деревину в своє задоволення вже не вдасться?
Марина Кривохижа, ЕкГ «Печеніги»
тел. 0503275370, krivohigaya_marina@email.ua
Прикрепленный файл | Размер |
---|---|
Базу_ надходження, земельный цирк.Pdf | 91.83 кб |