Рекреація в "Гомільшанських лісах" – розвиток національного парку чи знищення природи?
Завдяки своєму розташуванню – поблизу Харкова, на берегах Сіверського Дінця – Національний природний парк "Гомільшанські ліси" є одним з найважливіших рекреаційних об’єктів області. Не дивно, що в цих місцях ще за радянських часів була розташована величезна кількість баз відпочинку різних підприємств. Звісно, на той час о жодних документах на землю ніхто навіть і не думав, і вже в наші часи підприємці, що тим чи іншим чином отримали право на користування цими базами, почали легалізувати свій бізнес. Одна з таких організацій, Оздоровче товариство "Єлінф", звернулося до адміністрації Парку з проханням надати згоду на укладання з ним договору довгострокової оренди земельної ділянки під однією із баз. 8 липня цього року адміністрація винесла це питання на розгляд своєї науково-технічної ради (НТР).
"Єлінф" легалізував свою базу, вигравши в Господарському суді справу проти Задонецької селищної ради, від якої він вимагав легалізувати будівлі, що збудував на цій ділянці під час тимчасового (з 2002 року) користування нею. Не станемо вдаватися в особливості українського земельного права - краще сконцентруємося на тому, що ця база знаходиться в господарській зоні національного природного парку "Гомільшанські ліси", а землекористувачем цієї ділянки є ДП "Зміївське лісове господарство", яке, як стало відомо на засіданні НТР, згоду на укладання договору довгострокової оренди вже надало. З боку адміністрації Парку зауважень до діяльності "Єлінфу" не було, але жодних документів про його діяльність на території парку (окрім прохання на погодження договору оренди та картографічних матеріалів дуже поганої якості) на розгляд ради надано не було. Тому на засіданні було вирішено, все ж таки, відвідати територію цієї бази.
Місце, де розташована єлінфівська база відпочинку, примикає до особливо цінної природної ділянки парку - старовікової заплавної діброви (цей тип біотопів занесений до Cписку зникаючих середовищ Бернської конвенції). Дана ділянка багата на одну з найбільших на території парку формацій рябчика руського – рослини, занесеної до Червоної книги України. Зрозуміло, що збереження цього природного комплексу залежить від виконання оточуючими базами відпочинку природоохоронного законодавства та обмежень, визначених режимом охорони парку. Але перше, що по приїзді на місце кинулося в очі - це сміттєзвалище, розташоване навпроти входу до бази на тій самій особливо цінній ділянці. Нажаль, це стало не єдиним "відкриттям" - в 20 метрах від входу до бази скидалися каналізаційні відходи. На самій базі не було нікого - тому потрапити за паркан, встановлений на поки ще не орендованій ділянці, нам не вдалося.
Звісно, після побаченого про погодження Науково-технічною радою оренди для "Єлінфу" вже не йшлося – вона одноголосно рекомендувала адміністрації Парку скласти приписи про усунення виявлених порушень, після їх усунення ще раз винести на НТР це питання, але підкріпивши його матеріалами про відсутність як діючих, так і потенційних порушень з боку бази відпочинку (наприклад, для впевненості, що сміття не буде потрапляти до парку, база повинна укласти договір на його вивіз).
Незважаючи на те, що в даному випадку раді вдалося заблокувати в парку діяльність порушників, побачене визиває подив. На території нацпарку розташовано близько 50 баз відпочинку, при першій перевірці виявилися порушення законодавства, і, що дивно - виявили їх члени НТР! Судячи з телефонної розмови з керівництвом бази, вони навіть не були попереджені про необхідність виконувати ті чи інші природоохоронні норми. Якщо додати до цього факти незаконно скиду відходів з баз відпочинку, котрі ми виявляли в минулому (http://pechenegy.org.ua/ru/node/1263, http://pechenegy.org.ua/ru/node/931), виникає питання – "Що взагалі роблять служба державної охорони національного парка та лісова охорона Зміївського лісгоспу?"
Розвиток рекреації в національних природних парках є важливою частиною їх роботи – вона закріплена законодавчо. Відповідно до закону завданням адміністрації парку є створення умов для відпочинку з додержанням режиму охорони заповідних природних комплексів. Але, як ми бачимо по ситуації в "Гомільшанських лісах", без громадського нагляду у адміністрацій парків це виходить погано.
Відео з засідання НТР та обстеження території, суміжної з базою "Єлінф":
*
____________________
КОНТАКТ:
Олег Вяткін, ЕкГ "Печеніги": тел. (066) 804-93-48, trolll_eco@ukr.net
Підготовлено ЕкГ "Печеніги", при використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.