Щодо загрози знищення підрозділами збройних сил України об’єкту національної спадщини України – Національного природного парку "Олешківські Піски"

Порошенку П.А.
Президенту України,
Голові Ради національної безпеки і оборони,
Верховному Головнокомандуючому збройних сил України

Відкрите звернення

Шановний Петре Олексійовичу!
Звертаємось до Вас як до Голови Ради національної безпеки і оборони та Верховного головнокомандуючого збройних сил України з проханням невідкладно втрутитись у ситуацію, що склалася внаслідок вторгнення підрозділів Збройних сил України до національного природного парку "Олешківські піски".
Нам відомо, що листом №220\2917 від 29.03.2016 року Міністерство оборони України звернулось до Вас з проханням сприяти оформленню земельної ділянки т.з. військового полігону "Херсон", що фактичного є скасуванням більшої і найбільш важливої частини національного природного парку "Олешківські піски".
Повідомляємо Вас, що починаючи з жовтня 2015 року, підрозділи ЗСУ фактично захопили територію цього національного парку, а також прилеглої до нього території Цюрупинського лісгоспу, та проводять масштабні військові навчання, чим державі було нанесено збитків, які можуть бути попередньо оцінені в сотні мільйонів гривень.
"Олешківські піски" є унікальною екосистемою, охороняти яку було вирішено ще 1926 року. Вперше Олешківські піски отримали охоронний статус у 1928 році, коли були оголошені "Державні піскові заповідники" але вже 1930-го охоронний статус було знято, а більшість працівників і засновників "Піскових заповідників" були репресовані, а частково - і знищені сталінським режимом.
У післявоєнний час територія була передана до складу земель держлісфонду – до Цурупинського держлісгоспу. На правах оренди ці землі використовувалась як полігон для бомбометання – так званий колишній 48-й авіаційний полігон "Херсон". Однак у 2001 році оренда у Міноборони закінчилась, міністерство відмовилось від полігону, ділянку зняли з обліку. Вже у 2004-му авіаполігон розформували. Нарешті, 23.02.2010 року, території було повернуто природоохоронний статус – Указом Президента України №221/2010 було оголошено Національний природний парк (НПП) "Олешківські піски". На превеликий жаль, НПП був створений лише не невеликій частині території, що початково планувалась для його створення. Його центральна, найбільш цінна частина, близько 5.000 га, мала стати заповідною зоною парку і залишитись збереженою для потреб науки, а території навколо - відводилась під рекреаційну зону та місце для перебування туристів. Втім, при створенні НПП було отримано погодження лише на центральну частину урочища – на ній національний парк і був створений.
Починаючи з жовтня 2015 року, підрозділи ЗСУ самовільно окупували територію національного парку та решти території, що поки не увійшла до його складу, та розпочали проведення навчань з використанням крупнокаліберної зброї, гусеничної техніки та ін. Законодавство України не передбачає такого роду діяльності на територіях природно-заповідного фонду. Тому жодних погоджень щодо проведення таких навчань надано не було. На початку лютого 2016 року, після декількох місяців самовільних навчань, які керівництво національного парку не змогло зупинити самостійно, у Херсонській обласній державній адміністрації утворили робочу групу, покликану розібратись із правомірністю використання земель нацпарку у військових цілях. Юридичне управління апарату ОДА вважає, що державний акт на землю від 30 квітня 1985 року, яким Херсонській КЕЧ надано у довгострокове тимчасове користування земельну ділянку, втратив чинність у зв’язку із закінченням строку, на який його було надано. На засіданнях 12 лютого та 17 березня учасники робочої групи не змоги дійти згоди з представниками Міноборони, після чого робочою групою було прийняте рішення просити національний парк звернутись до суду з вимогою примусового звільнення військами всієї території самовільно зайнятого колишнього полігону.
Окрім фізичного пошкодження ґрунту, руйнування рослинності та загибелі тварин, є й більш складні загрози, які неминуче приносять заповідним територіям військові навчання. Унаслідок обстрілів ґрунти стають значно забрудненими низкою хімічних сполук: ціанідами, формальдегідом, оксидом алюмінію, а також великою кількість ідентифікованої та неідентифікованої токсичної органіки. Окрім цього, в місцях, де відбувались активні обстріли, концентрація важких металів у ґрунтах зростає до небезпечного для життя рівня.

Петре Олексійовичу! Жодною війною не можна обґрунтувати спробу вторгнення військових навчань до об’єктів національної спадщини, віддалених від зони АТО на сотні кілометрів. Війна на сході України точиться не лише за цілісність державного кордону. Воїни АТО ризикують життям за європейські принципи, за безперебійне дотримання законодавства та добробут держави. Не можна при цьому грубо порушувати закони і нищити природне надбання всіх українців у тилу!
Ми не знаємо, чи дана шокуюча ситуація сталась з Вашого особистого доручення, як Верховного головнокомандуючого ЗСУ, чи така небачена халатність допущена по причині несвідомого безвідповідального ставлення керівництва Міноборони до чинного законодавства та природної спадщини.

Разом з тим, саме Ви можете прийняти рішення, необхідні для вирішення зазначеної проблеми:
1. Зупинити навчання на території Олешківських пісків (у т.ч. відкриття території для відвідування).
2. Забезпечити виведення з їх території військового контингенту, та провести виявлення можливих місць передислокації (наприклад, за слушною пропозицією науковців Херсонського університету – до горільника в тому ж Цюрупинському лісгоспі, кількома кілометрами на захід від Олешківських пісків).
3. Ініціювати службове розслідування та виявити винних у рейдерському вторгнення підрозділів ЗСУ до Олешківських пісків; виявити та притягнути до відповідальності винних у скоєнні злочинів, передбачених ст. 252 ККУ.
4. Доручити Державній екологічній інспекції України провести обрахунок збитків, нанесених державі зазначеними самовільними навчаннями.
5. Розглянути питання про розширення НПП "Олешківські піски" відповідно до клопотання про його створення – на площу 19 000 га.

З повагою і надією на вашу підтримку,
1. Кравченко О., виконавчий директор Міжнародної благодійної організації "Екологія-Право-Людина", Львів.
2. Василюк О. заступник голови Всеукраїнської громадської організації "Національний екологічний центр України", Київ.
3. Шапаренко С.О., голова Ради ЕкГ "Печеніги".
4. Бєліков Ю.Ю., м. Харків.
5. Саідахмедова Н.Б., НПП "Слобожанський", Харківська обл.
6. Тєстов П., МБО "Екологія-Право-Людина".
7. Шульга С.М., директор НПП "Джарилгацький", Скадовськ Херсонської обл.
8. Драчук Н.О. - в. о. Директора заповідника "Єланецький степ".
9. Ткаченко В. П. - начальник відділу охорони заповідника "Єланецький степ".
10. Бугай Л. В. - науковий співробітник заповідника "Єланецький степ".
11. Хвостик А. В. - головний бухгалтер заповідника "Єланецький степ".
12. Немикіна Валерія, Всесвітній фонд природи.
13. Дитяча Екологічна Асоціація "Зелена Країна".
14. Листопад О., журналіст, Київ.
15. Андрос О., лейтенант запасу ЗСУ, учасник АТО, м. Київ, Спілка вільних журналістів "Природа над усе".
16. Павелко А., Спеціаліст з питань збереження річок і гідроенергетики Дунайсько-Карпатська програма Всесвітній фонд природи – WWF Львів.
17. Царук О., зам. голови Екологічного клубу Еремурус, експерт Ковенції ООН по боротьбі з опустелюванням, експерт програми LEAD FAO, Київська область.
18. Роман Є.Г., В.о. завідувача науково-дослідним відділом НПП "Олешківські піски", учасник Революції Гідності (акцій протесту у містах Київ та Херсон), біолог, правозахисник.
19. Гаєв Є.О., д.т.н., проф. Національного авіаційного університету.
20. Кривохижа М.В., Інститут клітинної біології та генетичної інженерії НАНУ.
21. Куцоконь Н.К., Інститут клітинної біології та генетичної інженерії НАНУ.
22. Куземко А.А., Д.б. н., Eurasian Dry Grassland Group, м. Умань.
23. Василенко Л.М. Голова Херсонської міської дитячої громадської екологічної організації "Ластівка".
24. Oліяр Г.І., природний заповідник "Медобори", смт. Гримайлів.
25. Зінченко Анастасія ГО "Дружина охорони природи" м. Києва.
26. Ширяєва Д.В. ГО "Дружина охорони природи" м. Києва.
27. Воробей П.М. ГО "Дружина охорони природи" м. Києва.
28. Скворцова В.С ГО "Дружина охорони природи" м. Києва.
29. Пархоменко М.О. ГО "Дружина охорони природи" м. Києва.
30. Хоменко А.В. ГО "Дружина охорони природи" м. Києва.
31. Роговський Д.І. ГО "Дружина охорони природи" м. Києва.
32. Поліщук О.О. ГО "Дружина охорони природи" м. Києва.
33. Кієнко Т. В. ГО "Дружина охорони природи" м. Києва.
34. Шуневич Я.В., КНУ ім. Т.Шевченка.
35. Васів О.М., КНУ ім. Т.Шевченка.
36. Чернуха А. О., кафедра зоології КНУ ім. Т.Шевченка.
37. Марійко В. В. ГО "Дружина охорони природи" м. Києва.
38. Боднарчук М.Ю. ГО "Дружина охорони природи" м. Києва.
39. Бороменський Д.О., Київський національний університет ім. Т. Шевченка.
40. Ковальов М.О., Київський національний університет ім. Т. Шевченка.
41. Курочкин В.С., Київський національний університет ім. Т. Шевченка.
42. Жук П.Е. ГО "Дружина охорони природи" м. Києва.
43. Марущак О.Ю. ГО "Дружина охорони природи" м. Києва.
44. Муравинець О.А. ГО "Дружина охорони природи" м. Києва.
45. Котко А.І. ГО "Дружина охорони природи" м. Києва.
46. Чикал А. О. ГО "Дружина охорони природи" м. Києва.
47. Белоус М.Р. ГО "Дружина охорони природи" м. Києва.
48. Бреус П.В. ГО "Дружина охорони природи" м. Києва.
49. Абражевич П.А. ГО "Дружина охорони природи" м. Києва.
50. Міщенко О. О. ГО "Дружина охорони природи" м. Києва.
51. Дубровська Г. В. ГО "Дружина охорони природи" м. Києва.
52. Добрань О. В. ГО "Дружина охорони природи" м. Києва.
53. Вівар Е.Е. ГО "Дружина охорони природи" м. Києва.
54. Довгуша О.В. ГО "Дружина охорони природи" м. Києва.
55. Мовчан Я., НЕЦУ, д.б.н., лауреат Державної премії в галузі науки і техніки.
56. Іванов Д., журналіст, активіст НЕЦУ.
57. Захарян О., координатор медіавідділу ВГО "Національний екологічний центр України".
58. Бешевець Є.О., кафера ботаніки ННЦ "Інститут біології".
59. Мельничук В., координатор водного напрямку ВГО "Національний екологічний центр України" (НЕЦУ).
60. Корой Н.А., начальник відділу державної охорони природно-заповідного фонду НПП "Бузький Гард", член Первомайського відокремленного підрозділу НЕЦУ "Гард".
61. Проців Г., голова Ради Екологічного клубу "Край", член Координаційної Ради Міжнародної екологічної асоціації.
62. Галкіна А., Миколаївський клуб сприяння сталому розвитку та побудові громадянського суспільства "Спільні дії", голова.
63. Сорока М.Л., член ГО "Дніпропетровське відділення Національного екологічного центру України", с.н.с. ГНДЛ "Охорона навоклишнього середовища на залізничному транспорті".
64.  Бойченко А.М., заступник голови ГО "Дніпропетровське відділення Національного екологічного центру України".
65. Авраменко І.О., ГО "Дніпропетровське відділення Національного екологічного центру України".
66.  Попомаренко В.С., член ГО "Дніпропетровське відділення Національного екологічного центру України".
67.  Васильєва С.В., член ГО "Дніпропетровське відділення Національного екологічного центру України".
68. Подуфалий М., Турклуб "Ходак".
69. Слабодух М., Турклуб "Жуків".
70. Люшняк С., Оргуський освітньо-інформаційний центр "Край".
71. Комарницька І., агрометеоролог м. Бережани.
72. Романенко Є.П., член ГО "Дніпропетровське відділення Національного екологічного центру України".
73. Артем'єва Н., ГО "Тренінг-центр "Соляріс".
74. Городецький М., канал УТР.
75. Бурятинская А.І., Міський центр екологічної інформації та культури централізованої бібліотечної системи для дорослих м. Миколаєва.
76. Чернявський М., Львівська філія НЕЦУ.
77. Кулакова Альона Миколаївна, Молодіжне відділення НЕЦУ.
78. Полянська Катерина Валентинівна, голова Молодіжного відділення НЕЦУ.
79. Чусова О.О., Інститут ботаніки ім. М. Г. Холодного НАНУ, м. Київ.
80. Яцюк Є.О., Національний природний парк "Гомільшанські ліси", Харківська обл.
81. Сиротюк Ю.Є. Національний природний парк "Північне Поділля", Львівська обл.
82. Гузь Г.В., Луганський природний заповідник НАНУ.
83. Антон Біатов, Харківський обласний осередок НЕЦУ.
84. Святошинська РО "Зеленого світу", Київ.
85. Тупіков А.І., Національний природний парк "Дворічанський", смт Дворічна.
86. Воробйова А., Київ.
87. Шпікула М.О., ГО Комітет екологічного порятунку України, Львів.
88. Бучина А.В., Харків.
89. Шпікула М.О., ГО Комітет екологічного порятунку України, Львів.
90. Мойсієнко І.І., завідувач кафедри ботаніки Херсонського державного університету, д.б.н., професор.
91. Коломійчук В.П., заст. дир. ботсаду ім. акад. О.В. Фоміна Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, к.б.н., доц.
92. Льовкіна В.Г., голова ГО "Шульгівська громада", с. Шульгівка Петриківського р-ну Дніпропетровської обл.
93. Богданов Ю.В., член ДГЕО "Голос Природи", Кам'янське (Дніпродзержинськ) Дніпропетровської обл.
94. Гезь Ю.Ю., ГО "Шульгівська громада", с. Шульгівка.
95. Волошин К.Г. ГО "Шульгівська громада", с. Шульгівка.
96. Русєв І.Т., д.б.н., в.о. директора НПП "Тузловські лимани", Одеська обл.
97. Вихристюк І.М., заступник директора НПП "Тузловські лимани".
98. Власенко О.М., в.о. голови Татарбунарської РГЕО "Відродження", Татарбунари Одеської обл.
99. Віктор Мельничук, координатор водного напрямку ВГО "Національний, екологічний центр України", заст. голови Громадської ради при Державному агентстві водних ресурсів України.
100. Арданов П.Є, ГС "Пермакультура в Україні", м. Київ.
101. Бурковський О.П., голова наукової ради Донецького обласного осередку Всеукраїнської екологічної ліги.
102. Коломієць Г.В., к.б.н., ботанік, Миколаїв.
103. Дятлова О.С., к.б.н., Одеса.
104. Беседіна Г.Ю., м. Харків.
105. Беседін С.А. м. Харків.
106. Турейська Т.В., Київ.
107. Бронсков О.І., начальник наукового відділу НПП "Меотида", Донецька обл.
108. Бронскова О.М., науковий співробітник НПП "Меотида".
109. Москаленко Ю. , к.б.н., Чорноморський біосферний заповідник НАНУ, Херсоннська обл.
110. Коробко М., УЕА "Зелений світ", Кривий ріг.
111. Каурова О.Л., РА Симон, Харків.
112. Зінченко А.С., Київ.
113. Антонець Н.В., Дніпровсько-Орільський природний заповідник, Дніпропетровська обл.
114. Козак Т., голова НКМГЕО "МАМА-86-Нова Каховка", Херсонська обл.
115. Булат Т., Дитячий екологічний центр центр "Романтик", Суми.
116. Савельев В., Національный Союз фотохудожників України, Херсонський фотоклуб "Свежий взгляд", учасник міжнародних фотовиставок, автор фотовиставки "Полігон" 2010 р., Херсон.
117. Степаненко О., Еколого-гуманітарне об'єднання "Зелений світ", Чортків Тернопільської обл., член Правління Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ).
118. Літвінов С., Інститут клітинної біології та генетичної інженерії НАНУ.
119. Вітько М., еколого-гуманітарне об'єднання "Зелений світ", Марганець.
120. Селюніна З.В., ст. науков. співр., к.б.н., доцент, НПП "Тузловскі лимани", Одеська обл.
121. Кисляк В., Природний заповідник "Горгани", Івано-Франківська обл.
122. Руденко А.Г., к.б.н., ст.н.с., член Науково-технічної ради "НПП Олешківські піски", Херсонська обл.
123. Юферова О.В., м. Харків.
124. Балашов І. м. Київ, Інститут зоології НАН України, кандидат біологічних наук.
125. Бєляков І. Одеса, Одеське обласне відділення НЕЦУ.
126. Бєляков С. О., м. Київ, Національний університет "Києво-Могилянська академія".
127. Бєляков С.О., м. Київ, Національний університет "Києво-Могилянська академія", аспірант.
128. Боровик Л.П., с Великоцьк, Луганська обл., Луганський природний заповідник НАН України.
129. Брусенцова Н.А., м. Харків, Харківське обласне відділення НЕЦУ.
130. Бурлаченко І.В., м. Татарбунари, національний природний парк "Тузловські лимани", начальник відділу освіти та рекреації.
131. Венка-Вєдєнкіна П.Д., м. Одеса, Одеський національний університет ім. І.І. Мечнікова, аспірант.
132. Вєсєлова Ю.П., м. Татарбунари, національний природний парк "Тузловські лимани", провідний фахівець з екологічної освіти.
133. Герзон І., Університет Гельсінкі, Фінляндія, доктор, доцент.
134. Година О.О., м. Київ, національний природний парк "Голосіївський".
135. Губаренко Ю.В., м. Київ.
136. Дихановська Д. В., м. Київ.
137. Дімов В.В., м. Татарбунари, національний природний парк "Тузловські лимани", начальник відділу державної охорони.
138. Друзенко І.Г., м. Татарбунари, національний природний парк "Тузловські лимани", фахівець з кадрів.
139. Дутка С.І. м. Татарбунари, національний природний парк "Тузловські лимани", інженер з охорони праці.
140. Дьякова О.В., Донецька обл., національний природний парк "Святі Гори".
141. Дятлов С.Є., м. Одеса, Інститут морської біології НАН України, зав. відділом якості водного середовища.
142. Евич О.В., м. Київ.
143. Жукова А.М., м. Київ.
144. Карамушка В.І., м. Київ, Національний університет "Києво-Могилянська академія", зав.кафедри екології.
145. Карпова Т., м. Варшава, Польща, еколог.
146. Кирієнко А.В., м. Київ, Національний університет "Києво-Могилянська академія", аспірант.
147. Ковшер А. Ю., м. Ірпінь.
148. Козак О.М., м. Київ, Національний університет "Києво-Могилянська академія".
149. Курнікова Є., м. Київ.
150. Кучма Т., м. Київ, , науковий співробітник Інституту агроекології та природокористування, кандидат сільськогосподарських наук.
151. Лиманський Сергій Вікторович, Донецька обл. природний заповідник "Крейдяна флора".
152. Мамишева О.І., м. Київ.
153. Мамлеева Е.В. м. Потсдам, Німеччина.
154. Манюк В.В., м. Дніпро, Дніпропетровський національний університет ім. Олеся Гончара, кандидат біологічних наук., доцент.
155. Мартинова Ю.В., м. Харків, Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАНУ.
156. Махній Т., м. Цфат, Ізраїль, аспірант.
157. Мокрицький П.С. м. Житомир, турклуб "Поліське джерело".
158. Мороз В. А., смт Станиця Луганська, Луганська обл., Луганський природний заповідник НАН України, в. о. директора.
159. Мукієнко О.І., м. Татарбунари, національний природний парк "Тузловські лимани", інженер з охорони тваринного світу.
160. Нагорна Н.В., м. Київ, Національний університет "Києво-Могилянська академія", аспірант.
161. Ночвай В., м. Київ, Громадянська платформа "Нова Країна", координатор екологічних груп.
162. Паливода Н.Л., м. Кіровоград, журналіст, громадський активіст.
163. Петраківська С.А., м. Татарбунари, національний природний парк "Тузловські лимани", начальник Тузлівського природоохоронного відділення.
164. Петросян А.Г., м. Одеса, кандидат біологічних наук., пенсіонерка.
165. Полюшко В.М., м. Київ.
166. Пономаренко Олександр Леонідович, м. Дніпро, Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара, кандидат біологічних наук, доцент кафедри зоології та екології.
167. Прилуцький О.В. м. Харків, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна.
168. Роженко М.В., м. Одеса, Одеський національний університет ім. І. І. Мечникова, кандидат біологічних наук.
169. Романов П.В., м. Кривий Ріг.
170. Спінова Ю.О., м. Київ, Національний університет "Києво-Могилянська академія", еколог, аспірант.
171. Таращук М.В., м. Київ. член Українського ентомологічного товариства, науковий пенсіонер, ветеран праці.
172. Тарєєв А., м. Шостка.
173. Тибатин С. м. Одеса, Одеське обласне відділення НЕЦУ.
174. Тімошенков В. А. Харківська область, національний природний парк "Гомільшанські ліси".
175. Тімошенкова В. В. Харківська область, національний природний парк "Гомільшанські ліси".
176. Ткач Г.Ю., м. Татарбунари, національний природний парк "Тузловські лимани", провідний фахівець з екологічної освіти.
177. Третьяков С.В., Донецька обл., Голова Донецької обласної організації політичної партії "Наш край".
178. Федорова І.І. м. Татарбунари, національний природний парк "Тузловські лимани", інженер з рекреаційного благоустрою.
179. Фурсова Н.Л., м. Харків, Харківська правозахисна група.
180. Холтобін М. С. Харків.
181. Хрутьба А.С., м. Київ, національний природний парк "Голосіївський".
182. Хрутьба В.О., м. Київ, Національний Транспортний Університет.
183. Хрутьба О.В., м. Київ, природоохоронний рух "Друзі парків".
184. Шкуренко А.О., м. Київ.
185. Шкуренко Т.А., м. Київ.
186. Шуневич А. Одеса, Одеське обласне відділення НЕЦУ.
187. Янчук І. С., м. Кривий ріг, Криворізький гуманітарно-технічний ліцей.
188. Яхненко О.І. м. Київ.
189. Яцишин Михайло Іванович, м. Київ, еко-активіст.
190. Сова Т.В., канд. біол. наук, ботанік, м. Луганськ.
191. Сілічьов О. С. Дніпропетровське відділення ВЕЛ.

v:1282

Екологи: МО передислокує полігон з "Олешківських пісків"

12 липня 2016 в приміщенні Мінприроди України відбулась міжвідомча зустріч, присвячена питанню незаконного перебування військового контингенту ЗСУ.
Причиною наради стало звернення Міністра оборони України С.Полторака до Міністра екології та природних ресурсів України О.Семерака з проханням погодити скасування національного природного парку "Олешківські піски". На думку Міноборони України, всю територію Олешківських пісків (біля 20 000 га з них 5400 га – територія національного природного парку), необхідно передати військовим для розміщення полігону. Зробити це можливо лише шляхом скасування національного природного парку, звернення про що Міноборони також надсилало до Президента України Петра Порошенка.
Проте, під час наради ситуація кардинально змінилась. Представник Держлісагенства повідомив, що в системі агентства наявні ділянки, які можуть бути передані для розміщення полігону. Представники Міноборони також визнали, що дійсна площа, яка необхідна для формування полігону – 5300 га, що можуть бути розміщені поза межами національного парку. В результаті дискусії учасники знайшли точки дотику та прийняли спільне рішення:
1. 20-21 липня 2016 відбудеться виїзна нарада, на якій з виїздом до Олешківських пісків буде встановлене місце передислокації військових з території національного парку "Олешківські піски". Організатор – Херсонська обласна державна адміністрація.
2. МБО "Екологія-Право-Людина" готує пропозиції щодо роботи екологічного підрозділу, який буде створений в структурі майбутнього полігону.
3. Учасники вважають за доцільне розширення меж НПП "Олешківські піски" на виконання Стратегії регіонального розвитку України.

Василюк Олексій, еколог ЕПЛ
Email: office@epl.org.ua; vasyliuk@gmail.com
Тел.: (032) 225 – 76 – 82; 097 – 1000 – 473

Відео:
Вітання, знайомство: https://www.youtube.com/watch?v=UzKN1elWekI
Іваненко І.Б. (Департамент заповідної справи). Озвучує причини проведення наради та її формат: https://www.youtube.com/watch?v=cKFsXr2Orxo
Непрокін А.В. (Директор НПП "Олешківські піски"). Позиція керівництва НПП: https://www.youtube.com/watch?v=zQN7KLePJ2U
Департамент екології та природних ресурсів Херсонської ОДА. Позиція обласної державної адміністрації: https://www.youtube.com/watch?v=7_X_3SFHLMM
Полковник Бобров Ю.О. Позиція Міноборони України (+ обговорення): https://www.youtube.com/watch?v=12IIaJVLrog
Романовський Ю. (Державне агентство лісових ресурсів). Позиція Держлісагенства України (+ обговорення): https://www.youtube.com/watch?v=2p0bhzXAd7k
Сулімов О. (Директор департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи Херсонської ОДА) (+ обговорення): https://www.youtube.com/watch?v=tnGEIjmTKco
Василюк О. (МБО "Екологія-Право-Людина"). Позиція природоохоронної громадськості (+ обговорення): https://www.youtube.com/watch?v=TwmCg24ZUFw
Прийняття рішення: https://www.youtube.com/watch?v=G344WaOic7Y

Теги

Вхід

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика