Дайте національним паркам ліси!

Міністру аграрної політики і продовольства України
Швайці Ігорю Олександровичу

Відкрите звернення
Шановний Ігор Олександрович,

Наша країна переживає важкі часи - попередня злочинна влада за роки безладу майже знищила систему державного управління, залишивши за собою купу невирішених питань. Одним з них є збереження національного природного надбання, а саме, нормальне функціонування національних природних парків та заповідників.

Одним з найбільш важливих та невирішених питань у цій сфері є отримання у постійне користування природно-заповідними установами земель лісового фонду. Так, низка заповідних установ, створених ще у 2009-2010 роках, досі не може оформити права на свої землі. Це означає, що ці установи не можуть у повному обсязі виконувати природоохоронну, наукову та освітню роботу, а цінні природні куточки лишаються незахищеними від розграбування (див. "Чи зможе революція подолати лісову бюрократію?" - http://pechenegy.org.ua/uk/node/1103).

Процедура отримання земель лісового фонду доволі складна, але має законні шляхи вирішення. Так, згідно статті 151, п. 6-в Земельного кодексу України, для передачі земель з лісогосподарювання у природно-заповідний фонд, необхідна "нотаріально засвідчена письмова згода землевласника (землекористувача)". Такими землекористувачами в даному випадку є державні лісогосподарські господарства, але саме вони блокують виконання Указів Президента, щодо отримання заповідними установами лісових земель. З 30 національних природних парків, що були створені у 2009-2010 роках, лише один зміг оформити право користування земельними ділянками.

До жовтня 2013 року представники лісової галузі при цьому посилалися на Постанову Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2008 р. № 610-р "Деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками", яка передбачає необхідність отримання розпорядження Кабміну для вирішення подібних питань. І ось, було прийнято Розпорядження № 796-р "Про погодження питання щодо вилучення та передачі у постійне користування із зміною цільового призначення земельних ділянок установам природно-заповідного фонду" (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/796-2013-%D1%80), яке дозволяє структурам лісової галузі надавати відповідні нотаріально-завірені згоди національним паркам. Але майже жодних зворушень в вирішенні питання передачі земель не відбулось. Якщо раніше лісгоспи посилалися на необхідність розпорядження Кабміну, то зараз їх аргументація стала зовсім безглуздою.

Низка лісогосподарських підприємств не надали установам природно-заповідного фонду згоди на вилучення земельних ділянок для включення у склад ПЗФ (Лист Мінприроди України №16071/09/10-13 від 08.11.2013). Такими є ДП "Бродівське лісове господарство" та ДП "Золочівське лісове господарство" (не передали землю у НПП "Північне Поділля"), ДП "Кременецьке лісове господарство", Кременецьке лісогосподарське підприємство "Кремліс" та ПЗ "Медобори", що знаходиться у віданні Держлісагенства (не передали землю до НПП "Кременецькі гори"), ДП "Бучацьке лісове господарство", ДП "Чортківське лісове господарство" (не передали землю до НПП "Дністровський каньйон"), ДП "Острозький лісгосп", ДП "Острозький держспецлісгосп", ДП "Здолбунівський держспецлісгосп" (не передали землю до НПП "Дермано-Острозький"), ДП "Гутянське лісове господарство" (не передало землю до НПП "Слобожанський"), ДП "Чичельницький лісгосп" (не передає землю до НПП "Кармелюкове Поділля"), ДП "Народицький спецлісгосп" та ДП "Народицький лісгосп агропромислового комплексу" (не передають землю до природного заповідника "Древлянський").

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 9.10.2013 №796-р "Про погодження питання щодо вилучення та передачі у постійне користування із зміною цільового призначення земельних ділянок установам природно-заповідного фонду" (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/796-2013-%D1%80) дозволено Міністерству екології та природних ресурсів України, Міністерству аграрної політики та продовольства, Державному агентству земельних ресурсів, Державному агентству лісових ресурсів дозволено приймати рішення про погодження вилучення земельних ділянок від лісогосподарських підприємств з подальшою їх передачею установам природно-заповідного фонду. Розпорядження прийняте у зв’язку із тим, що керівництво низки лісгоспів посилається на Розпорядження КМУ №610-р від 10.04.2008 "Деякі питання розпорядження земельними ділянками". Цим розпорядженням Міністерству екології та природних ресурсів, Міністерству аграрної політики та продовольства, Міністерству оборони, Державному агентству лісових ресурсів та Державному агентству земельних ресурсів до законодавчого врегулювання питань запобігання зловживанням у цій сфері доручається зупинити прийняття рішень про надання згоди на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення, крім випадків, коли за умови обґрунтування неможливості реалізації альтернативних варіантів вирішення питання ділянки вилучаються і передаються у постійне користування та/або в оренду, крім випадків прийняття такого рішення Кабінетом Міністрів України – для низки випадків (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/610-2008-%D1%80). У т.ч. створення та забезпечення функціонування об'єктів природно-заповідного фонду і виробничо-соціальних об'єктів, необхідних для ведення лісового господарства{Абзац в редакції Розпорядження КМ № 153-р від 23.02.2011} (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/153-2011-%D1%80). Оскільки до цього не існувало таких розпоряджень КМУ, Розпорядження від 9.10.2013 №796-р, прийняте з метою створення правової можливості оминути вимогу розпорядження №610-р від 10.04.2008 р.

Разом з тим, після появи розпорядження зміни у політиці лісогосподарських підприємств не відбулись.

Не менш дивна позиція і у Державної агенції лісових ресурсів. В усіх відповідях від неї, які ми отримали за останні два роки по цьому питанню (https://www.dropbox.com/s/jsb3irwuh0hl592/6.jpg), зазначено: "Державна агенція лісових ресурсів не заперечує проти вилучення земельних ділянок". Проте ніяких розпоряджень чи згод лісовим господарствам передано не було, відповідно — не відбулося і ніяких позитивних дій.

Наразі ми сміливо можемо сказати, що подобні дії всієї вертикалі лісового управління – це навмисне блокування розвитку заповідної справи України. Прикриваючись бюрократією, управлінці лісового сектору саботують національні інтереси виключно в своїх корупційних цілях. Прикладом може слугувати ДП "Гутянське лісове господарство", котре, з одного боку, досі не надало згоду на отримання земель Національному парку "Слобожанський", а з другого - без жодних сумнів та законних підстав роздає лісові землі під капітальне будівництво (відповідно до даних, отриманих під час ревізії фінансово-господарської діяльності Держлісагенції та підпорядкованих їй структур, яка була проведена Державною фінансовою інспекцією України).

Вирішення зазначеного питання не потребує фінансування, або великих працезатрат. Єдино, що потрібне - це добра воля та бажання нової влади дійсно працювати на благо нашої країни.

Тому ми вимагаємо:
1. Негайно вирішити питання щодо надання нотаріально - засвідченої згоди на вилучення земель лісового фонду для переведення їх, відповідно Указам Президента, у природно-заповідний фонд.(відповідно до переліку у Розпорядженні № 796-р).
2. Сприяти подальшому вирішенню питання отримання заповідними установами земель лісового фонду, що потребують збереження як природне надбання України.

З повагою, активісти Громадського руху за збереження лісів у природному стані, активісти Національного екологічного центру України, Екологічної групи "Печеніги" і Дружини охорони природи "Зелене майбутнє".
*
____________________

КОНТАКТ:
Олег Вяткін, ЕкГ "Печеніги": тел. (066) 804-93-48, [email protected]

Підготовлено ЕкГ "Печеніги", членом Міжнародного Соціально-екологічного Союзу.
При використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.

v:15002

Теги

Вхід

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика