Річний звіт: за наше спільне довкілля!
В 2018 році діяльність Організації здійснювалася, переважно, за трьома напрямками: «Моє місто – мої дерева!» (кампанія проти варварської обрізки дерев в Харкові), «Довкілля об’єднаних громад» (допомога громадам Харківської області у вирішенні їх екологічних проблем) і «Наше спільне довкілля» (допомога активістам у вирішенні екологічних проблем).
Моє місто – мої дерева!
В населених пунктах зелені насадження грають унікальну роль: покращують хімічний склад повітря, затримують вітер, знижують рівень шуму, стабілізують мікроклімат, мають великий естетичний вплив. Для виконання цих завдань вони потребують певного догляду, невід’ємною частиною якого є обрізка - вона повинна як покращувати стан самих дерев, так і сприяти підтримці утвореного ними середовища. Однак в останні роки в Україні поширилася протилежна практика – коли дерева обрізуються «на пів-стовбура», внаслідок чого невдовзі гинуть. Які дерева обрізати, як їх обрізати – вирішує місцева влада при фактичному ігноруванні думки громади.
В Харкові протести проти такого «благоустрою» відбувалися давно, але системного характеру вони не набули - тому свою кампанію ми почали з їх підтримки та вивчення фактичної процедури здійснення обрізки.
Для залучення до кампанії ширшого кола харківців на її початку ми розкручували на Фейсбуці петицію «Запретить «омолаживающую» обрезку деревьев под столб», підкріплюючи заклики поясненнями і фактами шкідливості обрізки, яка відбувається в Харкові. Усього з цієї проблеми було підготовлено 14 дописів, роздано більше 300 листівок, інформаційно і змістовно підтримані три акції харківських митців – «Еконцерти», що прямувалися на захист зелених насаджень.
Петиція набрала 3152 підписи, і на сесії міськради не розглядалася (як і будь-яка інша петиція, що спрямовувалася Харківській міській раді - набрала вона необхідний мінімум підписів, чи ні), але після цієї кампанії Департамент комунального господарства став обрізати дерева обережніше – майже у відповідності із «Правилами утримання зелених насаджень в Україні». В Харкові доглядом за деревами займається два департаменти: департамент комунального господарства доглядає за деревами в парках, скверах і на вулицях, житлового господарства – у дворах. На стиль кронування останнього петиція ніяк не вплинула.
Після цього збору підписів на низці ділянок міста збір підписів під петицією за збереження та відтворення пірамідальних дерев на вулицях Академіка Павлова та Леся Сердюка та інформування містян про адреси, де планується проводити обрізки (інформація отримується з опублікованих тендерів та, через запити на публічну інформацію, з актів обстеження дерев, що підлягають знесенню або видаленню).
На даний момент підсумком кампанії стала активізація містян у захисті «своїх» дерев від варварського благоустрою: в усіх випадках, коли харківці зверталися до нас за допомогою, дерева їм вдалося відстояти.
Довкілля об’єднаних громад
Децентралізація надала українським громадам фінансові можливості для розвитку, але їм часто бракує необхідних для цього знань та досвіду. В листопаді разом із Офісом Розвитку Територій нами був розпочатий проект з допомоги громадам Харківської області у вирішенні їх екологічних проблем.
В рамках нього були оцінені екологічні проблеми Чкаловської, досягнута домовленість про екологічне обстеження її території.
Наше спільне довкілля
Традиційно суттєва частина діяльності організації була приділена допомозі активістам – консультаціями, поширенням інформації, зверненнями до офіційних органів тощо. В такий спосіб була надана підтримка кампанії ліквідації незаконного приватного звалища в сел. Пісочин Харківського району тощо. Завдяки такій підтримці на пожежонебезпечний період через заказник «Григорівський бір» (Харків) був припинений рух автотранспорту («Харківзеленбуд» відновив на в’їзді через заказник
шлагбаум), і ліквідовані несанкціоновані звалища - на околиці Змієва (в місці зростання рідкісної в Харківській області гадючої цибульки) і поблизу Петро-Іванівки (Дворічанський район Харківської обл.).
За запрошенням представників земельної інспекції разом із представницею Введенської селищної ради для учнів Введенської і Тернівської шкіл та Роганської гімназії проведено лекції щодо запобігання випалювання сухої трави. За запрошенням Харківського Палацу дитячої та юнацької творчості прийнято участь в проведенні VI Всеукраїнського експедиційно-польового збору команд юних зоологів і підготовці методичних матеріалів до нього. Була підтримана кампанія проти дерибану Національного природного парку «Гуцульщина»
(Івано-Франківська обл.), припинене скидання сміття на межі пам’ятки природи Залютинська».
Була проведена конференція грантерів Фонду «Rufford», який профінансував в Україні близько 60 природоохоронних проектів.
За рік Організацією було направлено офіційним органам 103 звернення та запита, на сайті, Фейсбуці і Ю-тубі опубліковано 129 дописів (в середньому 5-7 тис. переглядів кожний) – ці матеріали постійно використовують різні ЗМІ. «головних новин» за версією «Комментариев». За рік прийнято участь в прес-конференції, 3 телепрограмах і надано 15 телеінтерв’ю.
Результати діяльності Екологічної групи "Печеніги" в 2018 році на загальних зборах Організації були визнані задовільними.