Чи стане Новодолазьке звалище «харківськими грибовичами»?
Поводження з відходами давно стало однією з найболючіших екологічних проблем України. Найвідоміший приклад цього - львівські Грибовичі - став відомий через загибель під час пожежі на ньому людей. На безлічі інших «грибовичів» таких трагедій поки що не відбувалося, тому досі вони і не опинялися на слуху - але процеси, які можуть привести до біди, на них тривають. Наприклад, на Харківщині - на Новодолазькому звалищі твердих побутових відходів.
Як і Львівська міськрада, Новодолазька селищна рада на своєму звалищі умудрилася порушити майже всі норми, які можна було порушити.
Основні вимоги до будь-якого звалища – щоб сміття та шкідливі речовини не поширювалися за його межі. Для цього полігони побутових відходів утворюють на рівному місці, можливо – в пониженні, але обов’язково якомога вище від ґрунтових вод, і гідроізолюють – хоча б шаром глини. Ці норми часто порушуються, але нововодолазькі можновладці побили в цьому, мабуть, всі рекорди: своє звалище вони утворила на брівці балки! Завдяки такому розташуванню не тільки довкола вільно поширюються сміття і небезпечні стоки, а й цьому поширенню ніяк не можна завадити! Зі звалища в балку є декілька постійних стоків, які з неї потрапляють в притоку Вільхуватки, та далі несе їх через Нову Водолагу і села нижче за течією – аж до самої чистої річки Харківщини, Можа. А сміття зі звалища вітер вільно ганяє по всій окрузі… Зрозуміло, що ніякої гідроізоляції на ньому нема – адже ситуацію вона ніяк не виправила би…
Як таке могло статися, може пояснити рішення Нововодолазької селищної ради № 1615 від 17.08.18 - ним був затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки «під полігон твердих побутових відходів». А яким чином це звалище використовувалося до серпня цього року? Чи селрада просто узаконила несанкціоноване звалище? До речі, КП «Водолага Комунсервіс», яке обслуговує цей «полігон», ставиться до нього саме як до несанкціонованого звалища – зсипаючи сміття як на виділену земельну ділянку, так і за її межі…
За повідомленнями місцевих мешканців, сюди зливали і відходи буріння (що є грубим порушенням екологічного законодавства, оскільки звалища побутових відходів не пристосовані до їх захоронення – для цього використовуються виключно спеціалізовані полігони).
Ми не можемо сказати, які саме відходи на нього зливалися, але що зливалися – то точно. Під них був створений відстійник – його греблю насипали з глини з балки. Нещодавно або відходів занадто перелили, або через зливу верх греблі розмило і відходи потрапили у притоку Вільхуватки – і далі по відомому шляху…
Зараз долю звалища визначатиме Держекоінспекція – спочатку на звернення активістів щодо цієї проблеми від неї приходили звичні для усіх відписки, але після того, як К. Лиганенка звернувся на Урядовий портал, вона-таки запланувала його перевірку.
Society for Conservation GIS https://www.scgis.org/