Кабана в "Гомільшанських лісах" Зміївська РДА планує винищити.

Причому, повністю… - задля боротьби з африканською чумою свиней.

13 березня в Національному природному парку "Гомільшанські ліси" було знайдено чотири диких кабана, які загинули через африканську чуму свиней (АЧС). Вже 16 березня на засіданні Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії Змієвської РДА був прийнятий план заходів щодо ліквідації в районі спалаху АЧС.
Цей план складається з 31 пункту, в числі яких – і "депопуляція" ("знищення популяції") диких свиней в заповідній зоні національного парку. Спроба його реалізувати (фактично – провести тотальний відстріл кабанів) призведе до масового поширення АЧС в Харківській області.

Українські чиновники вже звикли все робити аби як, і зміївський план дій з боротьби з АЧС є підтвердженням цього. При його розробці місцеві можновладці проігнорували як здоровий глузд, так і норми діючого законодавства - а саме, затверджену наказом Мінагрополітики від 05.03.2014 № 81 "Інструкцію щодо профілактики та боротьби з африканською чумою свиней" - на забезпеченні неухильного виконання котрої вони самі наполягають в 31 пункті свого плану.
В ньому чимало безглуздих заходів - але ми сконцентруємося лише на тих, які можуть привести фатальних наслідків - як для природи, так і для свинарства області.
Вже в перших чотирьох пунктах плану міститься купа безглуздості, пояснити яку не можна нічим:
"1. Оголосити територію Національного природного парку "Гомільшанські ліси" неблагополучним пунктом щодо африканської чуми свиней та встановити карантин з 16 березня 2017 року.
2. Встановити епізоотичним осередком заповідну зону Національного природного парку "Гомільшанські ліси" загальною площею 3,377 тис. га.
3. Визначити зоною захисту всю територію Національного природного парку "Гомільшанські ліси" загальною площею 14,314 тис. гa.
4. Зоною нагляду визначити радіусом 20 км від епізоотичного осередку…"
– з низкою населених пунктів Зміївського і Первомайського районів області.
Ще можна зрозуміти, чому "Гомільшанські ліси" визнані неблагополучним пунктом щодо АЧС, але ось чому карантинною зоною визнана лише територія парку, а населені пункти, які оточують його з усіх боків, ввійшли тільки до зони нагляду, де не потребується ані депопуляція, ані жорсткі карантинні міри - незрозуміло. Якщо карантин встановлюється тільки в межах національного парку, протиепізоотична комісія вважала, що за них АЧС не поширилася – чому? Кабани знають межі національного парку і не виходять за них? Або вони дотримуватимуться плану щодо боротьби з АЧС і не стануть покидати карантинну зону?..
Пункт 3 визначає зоною захисту всю територію парку. Однак за "Інструкцією щодо профілактики та боротьби з африканською чумою свиней" зона захисту визначається в кілометрах від епізоотичного осередку, і (відповідно до пункту 7.11 Інструкції) не може мати радіус, менший за 3 кілометри. Шляхом неважких вимірювань можна встановити, що в цьому випадку навіть до найменшої зони захисту потрапляють Коропові Хутори та Гайдари… Але місцева влада, напевно дуже не хоче пояснювати селянам, що тепер перевозити та торгувати будь-яким м’ясом (не тільки свиней, а, відповідно до пункту 7.11 Інструкції, взагалі будь-яким - навіть птахів) мінімум на 40 діб заборонено.
До речі, розповсюдження АЧС відбувається в більшості через людський фактор, а, в особливості, через м'ясо, живих тварин та корма з особистих господарств - які майже неможливо контролювати – тому, за логікою, саме населені пункти навколо парку повинні контролюватися найжорсткіше…

І пункт 8: "Провести повну депопуляцію диких свиней на території НПП "Гомільшанські ліси"…
З чого це в зоні захисту проводити повну депопуляцію кабана? Інструкція такого не передбачає. Ця норма застосовується лише для епізоотичного осередку, яким, за словами самих планувальників, є тільки заповідна зона парку!
"Гомільшанські ліси" займають 14,314 тис. га - приблизно пів-Харкова. Відповідно до пункту 7.5, "При депопуляції вилучають всіх свиней, а вилучених тварин піддають умертвінню в найкоротший строк під постійним наглядом та таким способом, який гарантує недопущення розповсюдження вірусу АЧС". Отже, уявіть собі, що десь по Салтівці бігає 100 свиней, яких вам потрібно спіймати – причому, так, щоб вони не втекли в інші райони і не рознесли хворобу. А тепер додайте ще густий ліс, та спробуйте порахувати, скільки сотень або навіть тисяч чоловік для цього знадобиться! Звісно, такої армії у Зміївської адміністрації нема, а є 30 чоловік, які бажають постріляти.

Депопуляцію кабанів, відповідно до пункту 10 Плану планується проводити шляхом відстрілу. Після перших 10 пострілів кабани розбіжаться в різні боки. Тим більше, що бігти є куди: комісія проігнорувала, що національний парк є часткою єдиного лісового масиву, який тягнеться з Росії до Луганська, а для наляканого кабана 20 - 30 кілометрів на день - відстань не дуже велика. І вже найближчим часом після "депопуляції" ми будемо дивуватися, звідки АЧС взялася в Балакліїському, Ізюмському, Первомайському, Харківському або Печеніжському районах…
Як не дивно, для суміжних з парком мисливських господарств (котрі в своїй більшості навмисно збільшують кількість кабанів шляхом підкорму та штучного розведення) жодних сурових заходів на кшталт "депопуляції" зміївський план не передбачає. Тут на розум приходить два пояснення – або зміївська комісія вважає, що вірус АЧС поражає не живих істот, а юридичні особи. Або розуміє, що на територіях мисливських господарств і так є кому постріляти, а в національному парку це святе місце є пустим – бо за законом полювання в національних парках заборонене. Тут ще варто згадати, що за Законом про "Природно-заповідний фонд" до заповідної зони – де планується "депопуляція" - особливо, навесні, в сезон розмноження більшості тварин та птахів, навіть заходити не можна…

На останок слід відмітити, що відповідно до сучасних методичних рекомендації щодо боротьби с АЧС, які незрозуміло для кого перекладають на українську мову, депопуляція свиней в умовах великої чисельності диких кабанів непродуктивна та приводить до негативних наслідків. Але ми сильно сумніваємося, що люди, які навіть Інструкцію прочитати не змогли, будуть читати якісь там методичні посібники. Взагалі, такі затратні заходи як депопуляція свиней на великій території, потребують більш великого підґрунтя, ніж 4 знайдені загиблі тварини. Вірус АЧС в більшості викликає швидку загибель тварин. Це, а також те, що трупи тварин були виявлені та утилізовані, може уберегти популяцію від зараження.
І посилення нагляду за кабанами в парку було б більш доречним, аніж їх розлякування пострілами. Тим паче, що ті ж самі методичні рекомендації по боротьбі з АЧС рекомендують відлов тварин живопастками з подальшим умертвінням на спеціально обладнаних майданчиках, що здорожує ці заходи в рази.

Насправді, і місцевих чиновників можна зрозуміти. Для усіх верст населення спалах АЧС є надзвичайною і дуже неприємною подією. З верху керівництво давить та вимагає скоріших рішень, з боку - власники мисливських господарств, для котрих кабани - це виключно бізнес, і давати якимось там ветеринарам перебити джерело майбутніх розваг та заробітків вони не збираються, та й спробуй відібрати в простого селянина його свиню, за рахунок якої його родина планує харчуватися півроку. А тут дуже в тему підвернувся нацпарк – державна заповідна установа? до того ж підпорядкована лісникам, які в охороні природи не розуміються, а постріляти раді завжди. Тільки в даному випадку на карту поставлено дуже багато, і дурня, що зробить Зміївська РДА, викличе великі проблеми по всій області.
*
____________________

КОНТАКТ:
Олег Вяткін, ЕкГ "Печеніги": тел. (066) 804-93-48, [email protected]

Підготовлено ЕкГ "Печеніги", при використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.

v:3617

Теги

Вход в систему

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика