Як в Україні не трапився "сезон тиші"
Законом "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони тваринного світу", починаючи з цього року, з 1 квітня по 15 червня для диких тварин був введений "сезон тиші" – під час якого "забороняється проведення робіт та заходів, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою (пальба, проведення вибухових робіт, феєрверків, санітарних рубок лісу, використання моторних маломірних суден, проведення ралі та інших змагань на транспортних засобах)". Пів-весни ця новація широко рекламувалася Комітетом з екополітики Верховної Ради.
В реальності ж цього року ніякий "сезон тиші" не відбувся – через його банальну непідготовленість. Докладніше про це – у відповіді Дунайського біосферного заповідника на звинувачення Київського еколого-культурного центру в порушенні "сезону" в Джантшейському лимані – де нібито "потужна техніка забиває в травні 2016 р. палі серед озера, де вже кілька тижнів намагаються годуватися і відпочивати рожеві пелікани, але через сильного шуму, а також снують човнів браконьєрів" (цитата наведена без змін).
Голова ЕкГ "Печеніги С. Шапаренко
*
В. о. начальника Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря А. В. Карпенко
Т. в. о. директора Департаменту екології та природних ресурсів заповідної справи І. М. Петрів
Щодо запиту по "сезону тиші" в ДБЗ
Шановний Андрію Володимировичу!
На лист директора Київського еколого-культурного центру (надалі КЕКЦ) В. Борейка стосовно робіт в акваторії Джантшейського лиману в "сезон тиші" адміністрація Дунайського біосферного заповідника (надалі ДБЗ) повідомляє наступне.
1. Ця акваторія знаходиться в складі ДБЗ без вилучення у користувачів і згідно Указу Президента України "Про розширення території Дунайського біосферного заповідника" від 02.02.2004 № 117/2004 та Проекту організації території та охорони природних комплексів ДБЗ є зоною антропогенних ландшафтів. Тому проведення тут робіт по спорудженню пішохідного мостика шириною 1,6 метра, замість існуючого аварійного, в такій зоні цілком допускається.
2. В. Борейко в своїх зверненнях в Держекоінспекцію України та Національну академію наук України, так і в листах, які він розсилав 04.04.2016 в Департаменти екології облдержадміністрацій, обласні управління лісового і мисливського господарства, заповідники, національні парки, регіональні ландшафтні парки, обласні держекоінспекції, цитує лише вибрану ним частину ст. 39 Закону України "Про тваринний світ" щодо заборони проведення робіт та заходів в період "сезону тиші" без всякої конкретизації, чим дезінформує ці установи. Насправді ж в першій частині цієї статті мова йде про необхідність визначення місць розмноження диких тварин та своєчасну інформацію населення про правила поведінки, яких необхідно дотримуватись в таких місцях.
3. Окрім цього зміни щодо "сезону тиші" внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони тваринного світу" від 09.04.2015 № 322-VIII. Ними в Закон України "Про місцеве самоврядування в п. 14 ч. 1 ст. 44 внесені наступні слова: "підготовка і подання на затвердження ради пропозицій щодо оголошення в місцях масового розмноження та вирощування потомства дикими тваринами "сезону тиші" з обмеженням господарської діяльності та добуванням об’єктів тваринного світу".
Звертаємо увагу, що в першій частині ст. 39 Закону України "Про тваринний світ" в числі органів, які мають відношення до визначення місць розмноження диких тварин в "сезон тиші", названі Мінприроди та Державна агенція лісового господарства України.
Таким чином, "сезон тиші" не вводиться автоматично з 1 квітня по 15 червня по всій території України, а лише в місцях розмноження диких тварин, визначених відповідними органами.
Загалом ця ситуація навкруги змін до Закону України та "сезону тиші" є дивною і незрозумілою. Громадська організація Київського району міста Києва розсилає по всій Україні органам влади та держекоінспекціям листи-завдання, цитуючи лише довільно вибрану частину змін. Не перевіряючи достовірність цієї інформації, ці листи дублюються та розсилаються по різноманітним установам. ДБЗ отримав такого листа від 18.04.2016 № 03-23/1684 з Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації.
Далі розпочинаються гострі конфліктні дискусії чи можна, наприклад, в м. Вилкове рибалкам та садівникам-городникам користуватись моторними маломірними суднами під час "сезону тиші", бо зупинити їх тут просто неможливо. Після перевірки нами тексту Закону, пояснювальної записки до законопроекту та юридичних роз’яснень, виявилося, що В. Борейко, як палкий прихильник абсолютної заповідності та всіляких повних заборон, знову всіх просто ввів в оману. А де ж тут роз’яснювальна роль Мінприроди та його органів на місцях, яка передбачена навіть і в цій же ст. 39 Закону України "Про тваринний світ"? В ній чітко сказано, що Мінприроди повинно вжити заходів щодо визначення місць розмноження диких тварин та своєчасно інформувати населення про правила поведінки, які необхідно дотримуватися в таких місцях.
Адміністрації об’єктів ПЗФ відповідають за природоохоронний режим установ загальнодержавного значення і тут повинна проводитись спільна державна політика саме Мінприродою, а не просто переадресування нам листів окремих осіб з їхніми індивідуальними тлумаченнями Закону.
4. Щодо Джантшейського лиману таких рішень не існує. Рожеві пелікани, про які йде мова в зверненні, взагалі ніде не розмножуються в українській частині дельти Дунаю, а лише прилітають сюди годуватись з румунської частини.
5. Полегшені сваї розміром 20 х 20 см для пішохідного мостику не забивались, як пишеться в зверненні, а встановлювались за допомогою вібропогружача з низьким рівнем шуму. Ці роботи в основному були виконані ще на початку квітня, а в травні з платформи, зображеної на фото, проводились роботи по приварюванню настилу та встановленню освітлення.
6. Загалом, це ж фото пеліканів, поряд з технікою і спростовує логіку автора листа, яка нам просто незрозуміла. Якби тут дійсно був сильний шум протягом кількох тижнів, то пелікани просто не прилітали б сюди годуватись і відпочивати.
З повагою,
директор О. М. Волошкевич
*
____________________
КОНТАКТ:
Дунайський біосферний заповідник,
тел./факс + 38 (04843) 4-46-19, 3-11-95, reserve@it.odessa.ua
Підготовлено ЕкГ "Печеніги", при використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.