Припинити винищення лісу Чорнобильського біосферного заповідника!

Відкрите звернення

Прем’єр-міністру України Гройсману В.Б.
Копія: Генеральному прокурору Луценку Ю.В.

Шановний пане прем’єр-міністр!
У передачі "Зона збагачення" ("Слідство.Інфо") від 22 липня 2016 року журналістами "Громадського" телебачення були наведені факти щодо суцільних рубок та вивезення з території Чорнобильського біосферного заповідника великих обсягів деревини.
На камеру було зафіксовано:
- великий обсяг зрублених дерев та площі, де вона повністю вирубана - з чого можна зробити висновки, що проводяться саме суцільнолісосічні рубки;
- відсутність при заготівлі та відвантаженні деревини відповідного радіаційного контролю (необхідного згідно вимог радіаційної безпеки);
- відсутність на стовбурах дерев, що вивозяться, будь-яких клейм;
- на відео чітко видно, що майже вся вирубана деревина абсолютно здорова – тобто, так звані суцільні санітарні рубки, що зараз відбуваються в зоні відчуження, проводяться не з метою оздоровлення лісу, а носять промисловий характер;
- визнання керівником Державного агентства з управління зоною відчуження В.В. Петруком заготівлі у зоні відчуження деревини як товарної продукції - що суперечить вимогам Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", та проведення суцільних рубок без відповідного науково-експертного висновку. Хоча в цій же передачі провідні спеціалісти із проблем лісового господарства та лісової пірології з Національного університету біоресурсів та природокористування роблять однозначний висновок про незаконне проведення суцільних рубок після лісових пожеж - тим більше, в зоні, що зазнала радіоактивного забруднення.

Суцільні рубки у Чорнобильській зоні почалися після пожеж квітня 2015 року – під час яких вогнем було охоплено майже 17 тис. га, і які, згідно розрахунку за методикою МНС (для лісових угідь Київської області), завдали лісовим масивам збитків майже на 1,5 млрд. грн. Фахівці Регіонального Східноєвропейського Центру моніторингу лісових пожеж вважають, що ці пожежі сталися через 5 підпалів - спеціально для подальшого лісоповалу. Кримінальна справа по цих фактах була відкрита, але, судячи по всьому, "похована", і відповідне доручення Кабміну стосовно вияснення причин катастрофічних пожеж та покарання винуватців, так і не було виконано.
Незважаючи на Указ Президента № 174/2016 від 26.04.2016 про створення Чорнобильського біосферного заповідника, лісоповал на цій території – фактично в буферній зоні і зоні антропогенних ландшафтів заповідника - продовжується ще швидшими темпами, ніж раніше. Ліс рубають, на 90 % здоровий, який до згорілої деревини ніякого відношення не має. Під час вирубки лісу валочно-пакетуючі машини та трельовочні механізми здирають лісову підстілку, піднімаючи таким чином у повітря радіоактивні частинки та створюючи умови для їх розповсюдження через виникнення радіоактивних буревіїв (і це на відстані в 100 км від столиці України)!

Згідно закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", Статуту Державного агентства з управління зоною відчуження, Проекту організації та розвитку лісового господарства ДСКП "Чорнобильська Пуща" на 2007-2016 рр., Рекомендацій з ведення лісового господарства в зоні відчуження ліси зони відчуження на величезній площі в 250 тис. га повинні відігравати виключно бар’єрну функцію для затримання розповсюдження радіонуклідів за межі зони відчуження, але аж ніяк не бути джерелом збагачення окремих високопоставлених чиновників (при цьому в вищезгаданій передачі "Слідство. Інфо" від 22.06.2016 та в передачі "Схеми" Радіо "Свобода" від 13.08.2015 робиться однозначний висновок про вивезення чорнобильської деревини за кордон).

Ключові посади у керівництві основних підприємств зони зайняті смотрящими, а не лісівниками-екологами та спеціалістами-фахівцями відповідного профілю. Так зараз в зоні відчуження лісове підприємство ДСП "Північна Пуща" очолює колишній директор ДП "Преса України" Бондаренко Р.Б., а ДСП "Чорнобильський спецкомбінат" - колишній директор Донецького відділення "Укрпошти" Грабчук М.В. Такі кадри, які є ключовими елементами кримінально-корупційної схеми, розробленої і "втіленої в життя" ще в 2011 р. ділками з оточення Азарова і на "ура" підтриманої "проєвропейським, демократичним" теперішнім керівництвом Державного агентства з управління зоною відчуження, "вирішують" державні питання стратегічної ваги. Як вирішують – чітко показано в цілому ряді журналістських розслідувань.
На протязі 2014-2016 рр. про "беспредєл" в зоні вийшов ряд телепередач - на каналах 112, НТН, Першому національному, Інтер, Громадському ТВ - всього 9 журналістських розслідувань, однак реакції на них правоохоронних, контролюючих органів не було жодної.

Ми не розуміємо, чому після виходу передачі від 22.06.2016 відсутня хоч якась реакція Міністра екології Семерака і його команди?

Ми вимагаємо:
- Негайно розслідувати факти проведення суцільних рубок лісу у Чорнобилі на території Чорнобильського біосферного заповідника з метою виявлення шкоди, нанесеної природним екосистемам.
- Зупинити рубки лісу до проведення експертно-наукового дослідження щодо теперішнього стану лісових екосистем на території, що "пройдена" низовими пожежами.
- Перевірити діяльність керівників Державного агентства з управління зоною відчуження, ДСП "Північна пуща", ДСП "Екоцентр" і ДСП "Чорнобильський спецкомбінат".

Ми залишаємо за собою право звернутися з листом щодо порушення екологічної та радіаційної безпеки в зоні відчуження до численних зарубіжних екологічних інститутів та агенцій. Висновки після такого звернення для іміджу нашої країни будуть не найкращі.

З повагою,
1. В. Затенко, Екологічна група "Печеніги", Харків.
2. С. Лиманський, завідувач відділенням "Крейдова флора" Українського степового природного заповідника НАН України, Донецька обл.
3. М. Маркова, Харків.
4. О. Коц, Міжнародна благодійна організація "Фундація "Зелений Кіт", Вінниця.
5. А. Ковшер, Ірпінь Київської обл.
6. Н. Савинська, Харківська обласна організація партії ДемАльянс
7. А. Тупіков, Національний природний парк "Дворічанський", Харківська обл.
8. О. Лашкова, Інститут зоології ім. Шмальгаузена, Київ.
9. В. Кисляк, Надвірна Івано-Франківської обл.
10. М. Вітько, Марганецька міська організація "Зелений світ", Марганець Дніпропетровської обл.
11. C. Вітер, начальник відділу науки та моніторингу Національного природного парку "Гомільшанські ліси", Харківська обл.
12. О. Свєтіков, "Зелений світ", Сєвєродонецьк Луганської обл.
13. О. Степаненко, Еколого-гуманітарне об'єднання "Зелений світ", Чортків Тернопільської обл.
14. С. Колєсніков, Екологічна асоціація "Зелений світ", Вознесенськ Миколаївської обл.
15. С. Калапунь, Міжнародна організація захисту тварин VIVA (Польща), Борислав Львівської обл.
16. Ю. Спінова, аспірант, еколог Національний університет "Києво-Могилянська академія".
17. Н. Плохіх, Гостомель Київської обл.
18. Г. Гузь, Луганський природний заповідник НАНУ.
19. М. Шпікула, ГО "Комітет екологічного порятунку України", Львів.
20. В. Ткаченко, Святошинська районна організація "Зелений світ", Київ.
21. Д. Шпакович, Київ.

v:5699

Теги

Вход в систему

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика