Як НЕ треба проводити конкурси на призначення директорів заповідних установ

майстер-клас від Донецької облдержадміністрації
2 червня Міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак опублікував на Фейсбуці пост, в якому висловив думку, що всі призначення керівників як природно-заповідних установ, так і інших організацій, треба проводити на відкритих прозорих конкурсах. Цей пост від головного "еколога" країни дуже надихав нас, адже саме 2 червня ми разом з активістами Краматорська збирались відвідати захід, який Департамент екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації назвав прозорим відкритим конкурсом на посаду директорів регіональних ландшафтних парків "Краматорський" та "Клебан-Бик".
Ще до проведення конкурсу в нас була низка запитань щодо його процедури. Так, склад конкурсної комісії був призначений непрозоро, та не розголошувався; положення, за яким проводився конкурс не було опубліковано; оголошення про проведення іспитів та співбесід з кандидатами, які пройшли відбір, було опубліковано лише за 24 години до їх проведення. Все це, а також спроби директора Департаменту Сергія Натруса поставити до керівництва парку в 2015 році свою людину, визивали в нас велику занепокоєність в об'єктивності та прозорості цього відбору керівників.

О 16 годині 15 активістів прибули до місця проведення конкурсу. Зустріли нас, так скажемо, не дуже – але, все ж таки, дозволили залишитись на початок заходу, з яким побоювання щодо його законності почали підтверджуватися. Так, з’ясувалося, що з присутніх 8 членів конкурсної комісії 7 - співробітники Департаменту екології, екзаменаційні роботи кандидатів не шифруються, а громадськість не буде допущена до засідання конкурсної комісії та до співбесід з кандидатами:

Коли кандидатам були роз’яснені правила проведення конкурсу та роздані екзаменаційні білети, щоб не заважати їм, ми на одну годину покинули екзаменаційне приміщення.
Після того, як конкурсанти закінчили змагання, ми, щоб подивитися, як конкурсна комісія проводитиме оцінку кандидатів, повернулися. Зробити це, через протидію голови конкурсної комісії – заступника директора Департаменту екології Олександра Лихача - виявилося досить важко! Керуючись 19 статтею Конституції України, яка зобов'язує чиновників діяти тільки на підставі законів та Конституції, ми вимагали показати нам законодавчий акт, в якому було б указано, що громадськість не може бути присутня на засіданні конкурсної комісії. Такого документу у чиновників департаменту, з яких складалася комісія, не знайшлось. Але і так просто вони не здавалися! Голова конкурсної комісії збігав по допомогу – за заступником голови Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Віктором Ремським (http://poltava.to/news/33036/, http://podrobnosti.ua/...):

"Важка артилерія" в особі заступника губернатора теж не змогла виставити громадськість, і після суперечки, зрозумівши, що ніяких законних підстав не допускати нас до конкурсу немає, він "дав добро". Конкурсна комісія почала перевіряти роботи.
Як можна було зрозуміти, жоден з її членів сам не володів питаннями, що задавали конкурсантам, бо роботи вони перевіряли, постійно звіряючись з листками, на яких були написані відповіді. Громадськість до перевірки робот не допустили, тому об’єктивність оцінок, виставлених цією комісією, визиває великі сумніви - що дуже швидко підтвердилося у відповідях деяких кандидатів під час співбесід.
Ці співбесіди стали останнім дійством у цьому "конкурсі". До неї дійшли 5 кандидатів на посаду директора РЛП "Клебан-Бик" та 4 - на посаду директора РЛП "Краматорський". Пан Ремський теж залишився на співбесіди, більш того, саме він задав більшість питань – правда, зізнавшись до того, що не дуже розбирається в питаннях "екології". Більшість кандидатів несли повну нісенітницю, визиваючи сміх навіть у людей, далеких від охорони природи. Але були і такі, що мали розуміння, навіщо потрібен регіональний парк. Одним з таких кандидатів був біолог Сергій Пісарев – який багато років займається екоопросвітницькою роботою. Але його кандидатуру заступник Ремський забракував зі словами: в парках потрібні не еколог, а "хозяин".
Ліричний відступ: за нашою думкою, бажання поставити на посаду керівника не професіонала, а хазяїна, є дуже тривожною тенденцією. Минулих "хазяїв" прогнали лише два роки тому, і ціною великої крові.

Наразі вже не має жодної інтриги, конкурсна комісія своє рішення оголосила, але вже в ході співбесід багатьом присутнім було зрозуміло, хто стане хазяями регіональних парків і ось чому. Як ми вже казали, замість презентації конкурсних пропозицій проводилась співбесіда, і члени комісії та Віктор Ремський задавали питання. Звісно, за допомогою правильно поставлених питань можна зімітувати гарний виступ, а пану Жирову (який виграв конкурс на посаду директора РЛП "Краматорський") та пану Залялову (виграв конкурс на посаду директора РЛП "Клебан-Бик") питання задавали правильні. Але останньому навіть це не допомогло!
Щоб не бути голослівним пропонуймо переглянути співбесіду з паном Іреком Заляловим, який, до речі, очолював парк з 2012 року, та несе особисту відповідальність за всі негаразди, на які вказували члени комісії: за відсутність нормальної охорони, заборону місцевим мешканцям на відвідування парку, браконьєрство та нерозвинену рекреацію. І при тому, як показала співбесіда, взагалі не розуміється ані в управлінні регіональним парком, ані в чинному законодавстві.

Як ця людина могла знов стати директором ?

Інший переможець Ігор Жиров виступав гарно, казав те, що хотіла почути комісія – розвивати рекреацію, освоювати гроші в любих об’ємах і таке інше. Напевне, можна сказати, що цей кандидат насправді був ліпшим з виступаючих, але відповідати на правильно поставленні питання це одне, а ось представити реальний план розвитку парку – зовсім інше. Нажаль, конкурсну пропозицію кандидата ми не почули - тому не можемо зрозуміти, як пан Жиров планує освоювати кошти на рекреацію в парку, в якому відсутня навіть установча документація – проект організації території (не погоджений) та положення (застаріле).
Відео співбесіди з кандидатом на посаду директора РЛП "Краматорський" Ігорем Жировим:

Ось і так пройшов "конкурс" на посади директорів РЛП "Краматорський" та "Клебан-Бик". Звісно, жодною відкритістю та прозорістю тут і не пахло – це була явна імітація демократії , а реально на посаду призначено заздалегідь обраних "хазяїв" під конкретні цілі. Ці цілі, на нашу думку, було озвучено Віктором Ремським – "на розвиток Донецької області держава спрямовує великі кошти, в тому числі, кошти будуть спрямовано і на розвиток природно-заповідних установ". Як у нас вміють красти з бюджету, нікому розказувати не потрібно - але для цього потрібні "свої люди". І ось саме таких "своїх" на посади директорів і призначили.
На завершення хотілося б звернутися до Міністерства екології та природних ресурсів, і особисто до пана міністра, який, як, і ми, підтримує призначення керівників на підставі відкритих прозорих конкурсів. Зараз кандидатури, які як би пройшли конкурсну процедуру, узгоджуються із Міністерством екології та природних ресурсів - в разі, якщо Ви дійсно вважаєте проведення конкурсів необхідним кроком - не погоджуйте ці кандидатури!
*
____________________

КОНТАКТ:
Олег Вяткін, ЕкГ "Печеніги": тел. (066) 804-93-48, trolll_eco@ukr.net

Підготовлено ЕкГ "Печеніги", при використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.

v:5633

Теги

Вход в систему

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика