Знищення екосистем Дворічанського національного парку ДП "Бірюк" почало оленями

В триваючому з початку року прес-конференції директора Департаменту екології ХОДА А. Тимчука і начальника Держекоінспекції Харківської області А. Георгіяна, що відбулася 14 серпня 2015 року:

Оскільки різні аспекти цього питання зрозумілі тільки для фахівців, варто прояснити їх. Отже, випуск далекосхідного оленя корисний для парку, чи ні, законний він, чи незаконний, відбувся, чи ні, як саме не відбувся, і хто його "підкришовує" – в цьому пості.

Шкідливість випуску
Корисним і нешкідливим такий захід є тільки на перший погляд – адже чужорідні копитні (батьківщина цього оленя – Далекий Схід) витіснять аборигенні види, задля охорони яких парк і створювався, а саму його територію просто "виїдять". Докладніше про це можна дізнатися з доповіді співробітника НДІ біології Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна Є. Скоробогатова:

Як подібні заходи регулюються законом
Ст. 50 Закону України "Про тваринний світ":
"Переселення тварин у нові місця перебування, акліматизація нових для фауни України видів диких тварин, а також заходи щодо схрещування диких тварин допускаються в науково-дослідних і господарських цілях з урахуванням науково обґрунтованих експертних висновків з дозволу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із спеціально уповноваженими центральними органами виконавчої влади з питань мисливського господарства та полювання і рибного господарства.
Самовільне переселення, акліматизація і схрещування диких тварин забороняються.
Підприємства, установи, організації та громадяни, які утримують або розводять у напіввільних умовах чи в неволі диких тварин, а також свійських тварин, які можуть схрещуватися з дикими тваринами або заподіяти їм шкоду, зобов'язані вживати заходів до запобігання виходу цих тварин у природне середовище"
.

Це – основа для розуміння ситуації, яку при потуранні державних органів створило в Дворічанському національному парку ДП "Бірюк". Тепер можна розглянути, і що ж саме відбувалося.

19 березня 2015 р. на засіданні науково-технічної ради НПП "Дворічанський" директор "Бірюка" С. Лобач заявив про наміри випустити на територію національного парка оленів (тільки чомусь не плямистих, а шляхетних), а в перспективі – ще й муфлонів і ланей, також, до речі, чужорідних:

Його малозрозумілий виступ доповнює відео, яке з’явилося в Інтернеті 4 квітня:

В ньому йшлося, що 50 оленів вже випустили. До того моменту вони утримувалися у с. Красне - безпосередньо на межі з національним парком "Дворічанський". А у відеоматеріалі Медіа-групи "Об’єктив" від 6 квітня помітно, що кількість оленів у вольєрі менша, ніж 10 голів - отже близько 40 з них на той час вже "десь ділись".
На прес-конференції 15 квітня факт незаконного випуску чужорідного виду на територію національного парку також обговорювався:
Під час нього С. Лобач заявив, що цей випуск був передбачений Проектом організації території мисливського господарства.
А ось тут слід згадати 50 статтю Закону України "Про тваринний світ": мисливський проект мисливським проектом, але на такий випуск обов’язково потрібний дозвіл "центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів" (Мінприроди України). А воно-то його і не надавало… Зрозуміло, що і в парка про це ніхто не питався.
На сьогодні в вольєрах "Бірюка" жодного оленя немає. Не так давно нам стало відомо, що "хтось зламав вольєр, і вони втекли". Принаймні, так сказав міліціянт, який приходив брати пояснення по заяві "бірюков" про "скоєний проти них злочин". Якийсь цей злочин вийшов для них дуже вдалий: оленів закупили, збиралися випустити, але громадськість докопалася, що Мінприроди дозвіл на це не дало, а тут оп-па – і якійсь злодій їх випускає!

На момент проведення прес-конференції 14 серпня адміністрація НПП "Дворічанський" повідомляла про це порушення екоінспекції двічі (не кажучи про повідомлення в Інтернеті). Але, незважаючи на це, її начальник на прес-конференції стверджує, що йому про інтродукцію чужорідного виду нічого невідомо. Однак при цьому він знає подробиці Проекту організації ДП "Бірюк", знає про зламаний вольєр і різні нюанси про куплених оленів!
Окрім цього, А. Георгіян анонсує на прес-конференції проведення найближчим часом перевірки за зверненням НПП "Дворічанський", більш того — запрошує до участі громадськість, але наступного дня дає Парку офіційну відповідь, що ніякої перевірки за зверненням проводитись не буде…

Задоволення господарським суддею Прохоровим позову "бірюков" до Дворічанського парку захисники останнього сприйняли як перший крок до його знищення. Насправді ж воно вже почалося – оленями. Причому, почалося гучно – з анонсами в Інтернеті, хіба що без фанфар. Єдині, хто його не помітив – ті, хто повинен був його запобігти.
*
____________________

КОНТАКТ:
Андрій Тупіков, заступник директора - головний природознавець НПП "Дворічанський":
тел. (050) 839-04-51, e-mail: [email protected]
Шапаренко Сергій, голова Ради ЕкГ "Печеніги": тел. (066) 387-46-81, [email protected]

Підготовлено ЕкГ "Печеніги", при використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.

v:5391

Теги

Вход в систему

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика