Заповідники вимагають обговорення новацій заповідного законодавства - комітет з екології не реагує

Останні два тижні для екологічної громадськості стали неприємним сюрпризом: раптом з’ясувалося, що у Верховній Раді розробляється низка законопроектів, які суттєво змінюють Закон "Про природно-заповідний фонд України", і про існування яких за межами Ради ніхто не знав.
Так, учора комітет з екології повернув на доопрацювання законопроекти № 1665 ("Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо охорони фауни, флори та посилення боротьби з браконьєрством)" - подавався народними депутатами П. Дзюбликом і А. Дирівим) та № 1769 ("Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення охорони екомережі)" - подавався народними депутатами О. Єднаком, Г. Гопко, К. Усовим і В. Кривенком).
Також учора в першому читанні був прийнятий законопроект № 1850-1 ("Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо відновлення норм, які передбачають звільнення від сплати земельного податку", який подавався народними депутатами Л. Гриневич, М. Фроловим та О. Кришиним). Ним для установ природно-заповідного фонду повертається пільга на сплату земельного податку (28 грудня, приймаючи Закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" наші законодавці знайшли, за рахунок кого поповнити державний бюджет!). Але, на жаль, проблема щодо списання заборгованості по земельному податку - яка вже виникла у установ природно-заповідного фонду через відміну цієї пільги - в цьому проекті не піднімається.
Тим часом, найбільше обурення у фахівців визвав законопроект народних депутатів М. Томенка і А. Тягнибока № 0916 - "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо охорони тваринного світу), який (без обговорення із спеціалістами та громадськістю!) вже подається на друге читання. В цьому повідомленні ми приводимо нові висновки фахівців щодо нього, які були направлені до комітету екології - на попередні (їх ми наводили раніше), комітет ніяк не відреагував.
З такою "глухотою" нинішнього екологічного комітету громадськість стикається вже не уперше. Так, 4 лютого на комітетських слуханнях "Аналіз стану природно-заповідного фонду України", при значній кількості заявок на виступи голова комітету, п. Томенко дав слово тільки прибічникам концепції "абсолютної заповідності" – авторам скандальних законопроектів - своєму помічнику В. Борейку й О. Листопаду - та Т. Тимочко. А намагання виступити представниці Благодійного фонду "Екологія. Право. Людина" взагалі жорстко перервав.

Отже, нижче – чергова спроба достукатися до наших законотворців.

З повагою, С. Шапаренко
*

Директор Чорноморського біосферного заповідника, к. с.-г.н. А.П. Юрченко,
заст. директора з науково-дослідної роботи, к.б.н. О. Ю. Уманець:
Адміністрація та науково-технічна рада Чорноморського біосферного заповідника в терміновому порядку обговорили пропозиції щодо внесення змін до деяких законодавчих актів України, що пропонуються в межах законопроекту 9016.
В останні роки неодноразово вносилися зміни до закону "Про природно-заповідний фонд України". Але на практиці ці зміни не були реалізовані, оскільки підзаконну нормативну базу щодо тих змін так і не було розроблено і прийнято. Суттєві розбіжності між законом і регуляторною нормативною базою призвели до значного ускладнення практичної діяльності установ ПЗФ. Тому ми вважаємо за доцільне накласти мораторій на будь-які зміни до законодавчих актів щодо природно-заповідного фонду до повного приведення у відповідність чинного Закону і всієї нормативної бази.
Останнім часом систематично робляться спроби кулуарного внесення змін до законодавства про ПЗФ без урахування досвіду практичної діяльності установ ПЗФ, без громадського обговорення, а іноді – і всупереч здоровому глузду. Ми вважаємо, що необхідність широкого фахового та громадського обговорення стану та проблем законодавства про ПЗФ давно назріло і готові взяти участь у такому обговоренні.
Ми розуміємо актуальність питань, що викладені в межах законопроекту 9016. Але на сьогодні питанням життя і смерті установ ПЗФ є негайне скасування земельного податку, який запроваджений щодо установ ПЗФ з 2015 року. Дуже сподіваємося, що установи ПЗФ будуть негайно звільнені від нього, оскільки в сучасних економічних умовах він унеможливлює будь-яку діяльність установ ПЗФ, перш за все – охоронну.
*

Директор Дунайського біосферного заповідника,
к.б.н., лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки,
заслужений природоохоронець України,
О. М. Волошкевич:
Незрозуміло, чому зараз існує така кількість законопроектів щодо функціонування об’єктів ПЗФ, які, з одного боку, в значній мірі дублюють один одного, з іншого - містять багато суперечливих норм, протирічать здоровому глузду (особливо все те, що вносить Київський еколого-культурний центр) і загалом не пройшли громадського обговорення. Ми завжди готові прийняти участь у такому обговоренні і надати Вам допомогу у вирішенні цих питань.
*

Заслужений лісівник України, к.с/г н.,
директор природного заповідника "Медобори" М.Я. Музика:
На даний момент у законодавстві є багато недоліків, які потрібно вирішувати спільним обговоренням, в першу чергу, між фахівцями об’єктів ПЗФ та громадськістю. Потрібно приймати такі рішення і закони, які не будуть суперечити меті і завданню об’єктів ПЗФ, а не вносити суперечливі норми, які загрожують і ускладнюють існування ПЗФ (чим займається КЕКЦ).
*
____________________

КОНТАКТ:
Шапаренко Сергій: тел. (066) 387-46-81, [email protected]

Підготовлено ЕкГ "Печеніги", при використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.

v:5625

Теги

Вход в систему

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика