Мікс "царських полювань" та "абсолютної заповідності"?

Збір підписів проти чергових шкідливих нововведень у заповідній справі

Дорогі друзі! Шановні колеги!
Законопроекти 0916 і 0917, які багатьом з наших заповідних зон загрожують деградацією екосистем, Президент нещодавно підписав. Отже, в найближчий час ми побачимо, як закріплені ними "абсолютно-заповідницькі" норми втілюватимуться на практиці.
В той же час, насадження таких нововведень продовжується: 6 лютого для ознайомлення народним депутатам був наданий законопроект № 2023 - "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо виконання Конвенції 1979 року про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі)", а 10 квітня - № 2604 - "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо імплементації європейських екологічних норм про охорону середовища рідкісних видів тварин і рослин)". Як і в попередниках, в обох з них закладаються заборони на підтримку в заповідних зонах певного стану екосистем, а законопроект 2604 ще й лобіює інтереси, тих хто полюбляє постріляти в заповідних угіддях!
Так, в статті 16 Закону "Про природно-заповідний фонд України" йдеться про заходи, які допускаються в природних заповідниках "для збереження і відтворення корінних природних комплексів", в їх числі – й "здійснення протипожежних і санітарних заходів, що не порушують режиму заповідника". Законопроектом 2604 цю фразу планується змінити на "здійснення противопожежних заходів та вибіркового діагностичного відстрілу диких тварин для ветеринарної-санітарної експертизи що не порушують режиму заповідника".
Заздалегідь цікаво, чому наші нардепи - поборники "абсолютної заповідності", забороняючи навіть санітарні рубки, планують дозволити ветеринарні відстріли? – які можуть проводитися за дозволом місцевих державних адміністрацій незалежно від строків мисливського сезону? Навіть без згоди профільного міністерства! А скільки фактів, коли під виглядом таких відстрілів проводилися "царські полювання" - і законно, і безконтрольно!
Ну, і, нарешті, згадаємо статтю 16 Закону "Про природно-заповідний фонд": "На території природних заповідників забороняється вилов і знищення диких тварин, мисливство…". Отже, як можна побачити, діагностичні відстріли, як складова мисливського господарства ("господарської діяльності, що направлена на здійснення такого виду спеціального використання тваринного світу, як мисливство"), просто не можуть існувати на території природних заповідників!

Автори законопроекту, фактично, пропонують повністю заборонити санітарні заходи в природних заповідниках. Ця заборона взагалі безглузда: "Санітарно-оздоровчі заходи проводяться з метою оздоровлення насаджень у максимально короткі строки за умови недопущення негативного впливу на довкілля. Вони є частиною комплексу профілактичних заходів з метою збереження стійкості насаджень, запобігання розвитку патологічних процесів у лісі, зменшення шкоди, що завдається шкідниками, хворобами, стихійними природними явищами та техногенними впливами".
Заборона проведення санітарних заходів залишає заповідний ліс сам на сам з шкідниками, осередками пожеж, інтродуцентами, зміною клімату. Безглуздість заборони полягає ще й в тому, що санітарні заходи за своєю суттю профілактичні, тобто з їх допомогою можна не допустити знищення природного комплексу в цілому, наприклад, внаслідок масового розмноження шкідників, або виникнення пожежі на повністю всохлій ділянці лісу. Є й інші причини не забороняти санітарні рубки в природних заповідниках. Наприклад, зараз для збереження цінних природних комплексів необхідно провести санітарні рубки в Поліському природному заповіднику. Там в останні роки через зміну клімату та інші фактори почала масово розростатися сосна, внаслідок чого найцінніші невкриті лісом ділянки з кожним роком стають все меншими і меншими, змішані ліси втрачаються, а біологічне різноманіття зменшується на очах. Заборонимо санітарні рубки - і вже через 50 років замість перлини Полісся будемо мати монокультуру сосни – невже саме цього добиваються автори законопроекту?
Рубати чи не рубати об’єкти ПЗФ - це кляте запитання вже не перший рік бентежить чиновників та громадськість. І дійсно: питання з проведенням усіх лісових заходів, пов’язаних з рубками на територіях ПЗФ до цього часу не врегульовано. Тому лісові ПЗФ продовжують жити по "вовчих" законах лісової галузі, розроблених ще в 50 роках минулого сторіччя. На нашу думку, проблема тут полягає в тому, що в Україні досі не розділили поняття "ліс" та "ліс на території ПЗФ". Для того, щоб зрозуміти необхідність цього розділення, достатньо просто порівняти завдання лісгоспу та завдання заповідника. Але норми та правила для лісгоспів вже давно написані, а ось своїх правил для заповідних лісів досі не має. Тому в більшості випадків спроби якось урегулювати рубки на заповідних територіях нагадують спробу "осягнути неосяжне".
Ну, а іншим законопроектом (№ 2023), фактично, вводяться вже добре відомі всім нам "підтримка природних процесів" та заборона сінокосіння.

Заборона на проведення таких заходів в своїй суті також порушує обов’язки, що Україна взяла на себе, ратифікувавши Конвенцію про охорону мігруючих видів тварин, Конвенцію про охорону біологічного різноманіття та Угоду про охорону кажанів у Європі; а також не дозволить реалізувати норми Директив ЄС "Про збереження диких птахів" і "Про збереження природних середовищ існування і дикої фауни і флори". Усі ці міжнародні документи вимагають від країн-учасниць узяти під сувору охорону місця перебування (зростання) рідкісних видів тварин і рослин, та використовувати всі можливі заходи для їх збереження – а тут закладається повна їх заборона. При цьому автори цих нововведень в пояснювальних записках єзуїтські стверджують, що їх законопроекти спрямовані на виконання Україною цих міжнародних угод!

Отже, враховуючи все наведене вище, ми просимо вас підтримати звернення проти такої "абсолютної заповідності" в суміші із "царськими полюваннями" - Не "царські полювання", а збереження біорізноманіття потрібне заповідним зонам!.
Підписи під ним (прізвище, ініціали, організація - якщо є, населений пункт) шліть на адресу [email protected], з темою "за заповідні зони", до 20-00 23 травня, суботи. Правки до нього також вітаються.

З надією на вашу підтримку,
С. Шапаренко, О. Вяткін, ЕкГ "Печеніги".
*
____________________

КОНТАКТ:
Шапаренко Сергій: тел. (066) 387-46-81, [email protected]

Підготовлено ЕкГ "Печеніги", при використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.

v:5173

Теги

Вход в систему

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика