Сучасний стан заказників Дворічанщини: ботанічний заказник "Коновалове"

У 2015 році науковим відділом НПП "Дворічанський" було розпочато перевірку стану малих заповідних об'єктів (заказників) у Дворічанському районі. Мета цього обстеження – перевірка збереження біорізноманіття, дотримання режиму охорони, розробка рекомендацій по поліпшенню стану територій.
Першою, 13 квітня, була обстежена територія ботанічного заказника місцевого значення "Коновалове".
Ботанічний заказник місцевого значення "Коновалове" було створено рішенням Харківської обласної ради 3 грудня 1984 р № 562. Цей заказник площею 25 га розташований на території Дворічанського району між сс. Водяне (Дворічанський р-н) та Садовод (Великобурлуцький р-н).

Заказник "Коновалове" являє собою лісові насадження (переважно кленово-дубові) в 5 кварталі Дворічанського лісництва Державного підприємства "Куп’янське лісове господарство".
Метою створення заказника є збереження і відтворення природного комплексу рідкісних та зникаючих видів рослин та тварин. Основним його завданням є збереження у природному стані місць, де ростуть рослини, занесені до Червоної книги України та обласних списків рідкісних рослин.
Відповідно до Положення про заказник, на його території забороняється діяльність, що загрожує збереженню природного комплексу: меліоративні роботи та роботи, що можуть призвести до зміни гідрологічного режиму; порушення ґрунтового покриву; знищення та зміна видового складу рослинності без відповідних обґрунтувань наукових закладів; використання хімічних речовин для боротьби із шкідниками та хворобами рослин; будь-яке засмічення та забруднення території заказника; організація таборів, місць відпочинку, стоянок автотранспорту, розведення вогнищ; пошкодження або знищення інформаційно-охоронних знаків; надання земельних ділянок під забудову та будь-яке будівництво; інші види робіт, що можуть призвести до порушення природних зв’язків та природних процесів, втрати наукової, господарської, естетичної цінності природного комплексу заказника.
Відвідування заказнику принесло багато і приємних вражень. Південна його частина вразила своїм насправді диким виглядом — справжній буреломний ліс. Крім цього, вдалося побачити і представників рідкісної та типової лісової флори: килими квітучої конвалії, галявини купини багатоквіткової, відцвілі дібровні тюльпани, плями копятнику європейського, вероніки, фіалки, квітучі галявини суниці, проліски тощо. Крім того, все відвідування супроводжувалось пташиним гомоном синиць, білошиїх мухоловок, зябликів, солов’їв, костогризів, крутиголовок, сивої жовни, щигликів, плисок, польових жайворонків, та інших представників пернатих. Крім того, на степових ділянках заказнику було відмічено степового сурка.

Нажаль, наше обстеження виявило не тільки позитивні сторони. За результатами обстеження було виявлено декілька фактів порушення режиму охорони території, що свідчить про недостатню опіку над заповідної територією з боку Куп’янського лісгоспу, на який покладено обов’язки із його охорони.
1. Територія заказника ніяким чином не визначена на місцевості (відсутні межові та будь-які інформаційні знаки).
2. Земельні ділянки навколо заказнику з трьох боків повністю розорані. Найгірше те, що межею розорення є сама охоронювана територія - тобто ніякої буферної зони між ріллею та заказником не існує. Відповідно, пестициди та різноманітні агрохімікати неминуче потрапляють до заказника.
3. На території заказника виявлені сліди організації місць тимчасового відпочинку (вогнища та самовільна порубка дерев).
4. Виявлена невідома напіврозрушена будівля, навколо якої на значну відстань розкидано будівельне сміття. Встановити призначення минулої будівлі не вдалося.
5. На території заказника та в його околицях виявлені сліди випалювання сухої рослинності.
6. На березі водойми, розташованої всередині заказника, виявлена велика кількість обладнаних місць для рибної ловлі, територія навколо яких досить сильно забруднена пластиковим та іншим побутовим сміттям.
7. З боку с. Садовод відмічені сліди випасання великої рогатої худоби, яке призвело до порушення природного комплексу - про що свідчить бур’яниста рослинність на даній ділянці.
8. Відмічені сліди браконьєрської порубки та заготівлі дерев.

По результатах дослідження до ДП "Куп’янське лісове господарство" направлено лист з рекомендаціями щодо поліпшення стану охорони ботанічного заказника "Коновалове".

Заступник директора, головний природознавець НПП “Дворічанський”
А.І. Тупіков,
Начальник відділу науки, моніторингу та еколого-освітньої діяльності НПП “Дворічанський” В.Г. Клетьонкін.
*
__________________

КОНТАКТ:
Андрій Тупіков, заступник директора - головний природознавець НПП "Дворічанський":
тел. (050) 839-04-51, [email protected]

Підготовлено ЕкГ "Печеніги", при використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.

v:1257

Теги

Вхід

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика