Ветеринарне сафарі в національному парку під виглядом боротьби з африканською чумою свиней.

Поява африканської чуми свиней (АЧС) в регіоні загрожує фактичним знищенням в ньому свинарства. Ця невиліковна і смертельна хвороба швидко поширюється як серед свійських, так і серед диких свиней.

13 березня в Національному природному парку "Гомільшанські ліси" були знайдені чотири диких кабана, які загинули через АЧС. 16 березня Державна надзвичайна протиепізоотична комісія Зміївської РДА прийняла план заходів щодо ліквідації в районі спалаху цієї хвороби - за ним кабани в національному парку мають бути повністю винищені.
Оскільки втілення цієї ідеї матиме прямо протилежний результат – поширення АЧС по навколишнім селам - 21 березня Науково-технічна рада "Гомільшанських лісів" категорично виступила проти неї.

В своїх доповідях члени науково-технічної ради звернули увагу на основні помилки зміївського плану ліквідації АЧС:
1. Згідно сучасних наукових даних, через особливості своєї біології дикий кабан не є провідною ланкою АЧС. Тобто, рішення про його "депопуляцію" не базується на реальних даних про джерело походження захворювання (яким, скоріш за все, є свійські свині), що робить цей захід в корні неефективним.
2. Особливу загрозу створює метод, яким заплановано проводити депопуляцію – відстріл. Інкубаційний період АЧС - під час якого тварина вже заражена, але ще відчуває себе здоровою - сягає 6 днів. Свині є дуже розумними тваринами, тому з початку відстрілу намагатимуться розбігтися - в тому числі, і через населені пункти. Гарантувати, що жодний кабан не втече, може тільки повне оточення національного парку. А оскільки його площа дорівнює 14 296 га, ніяких ресурсів райадміністрації на це не вистачить.
Поранення тварин призведе до кровотечі і потрапляння вірусу до навколишнього середовища, в якому він зберігатиметься декілька місяців, і поширюватиметься птахами, гризунами і іншими тваринами. Ще більшу загрозу розповсюдження захворювання викличуть недобиті інфіковані тварини – а вони в результаті масового відстрілу з’являться стовідсотково.
3. Згідно з сучасними даними, ключову роль в розповсюдженні АЧС грають свійські тварини та людський фактор (приховування випадків захворювання, ігнорування санітарних норм, відсутність правильної обробки кормів, рознесення вірусу з автотранспортом) – тому викликає подив повна відсутність запланованих реальних карантинних заходів в населених пунктах навколо "Гомільшанських лісів".

Всі члени науково-технічної ради, які були присутні на засіданні, висловились проти депопуляції - найкраще загальну думку резюмувала доктор сільськогосподарських наук, професор Валентина Мєшкова:

Результатом обговорення стали рекомендації, основна з яких - в жодному разі не знищувати в "Гомільшанських лісах" диких свиней.

Захищав заходи, що планується проводити, заступник голови Головного управління Держспоживслужби в Харківській області Олександр Тертишний. Незважаючи на те, що наприкінці засідання він визнав, що депопуляція кабанів нераціональна, він все одно продовжував наполягати на тому, що відповідно до інструкцій та наказів, вона повинна бути проведена (тим більш дивним стало те, що від порушень інструкцій зміївською протиепізоотичною комісією Олександр Тертишний просто відмахувався).
Цікавими стали й одкровення чиновника про те, що реальними даними про епізоотичний стан в мисливських та свинарських господарствах району Держпоживслужба не володіє – адже не може їх перевіряти в зв’язку з мораторієм на перевірки.
Найбільш цікаві моменти з виступів Олександра Тертишного ми пропонуємо вам переглянути:

Мисливський азарт є мисливський азарт, і тому для багатьох мисливців важливішою є не здобич, а сама можливість її вполювати (вбити). За інсайдерською інформацією, з бажаючих прийняти участь в гомільшанській депопуляції-сафарі вже вишиковується черга… - і всі виключно прагнуть лише АЧС подолати!
*
____________________

КОНТАКТ:
Олег Вяткін, ЕкГ "Печеніги": тел. (066) 804-93-48, [email protected]

Підготовлено ЕкГ "Печеніги", при використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.

v:911

Кампании общеукраинские

Теги

User login

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика