Земельні війни Дворічанського національного парку

До розорювання земель Дворічанського національного парку приходиться повертатися знов, і знов. Ані увага громадськості, ані зусилля міліції, ані навіть революція - ніщо не змогло зупинити ці незаконні дії: ділянки парку як розорювалися раніше, так розорюються і зараз.

Відновлення природних екосистем там, де вони були зруйновані діяльністю людини - тобто, де для цього є відповідні умови - є вкрай актуальним природоохоронним питанням. Задля цього до складу Дворічанського парку були включені перелоги – ділянки, які певний час розорювалися, але потім були лишені "відпочивати" (в нашому випадку – років за десять до створення парку). До розорювання ці ділянки були вкриті степом, тому до парку вони були включені як сіножаті та пасовища – з умовою зберігання вказаних видів природокористування і в майбутньому. Так були і враховані інтереси місцевих громад, і дотримані умови для відновлення природної екосистеми (степи формувалися під випасом диких копитних, тому і їх існування потребує його впливу). Природа швидко почала брати своє - вже через п'ятнадцять років після останньої оранки на дворічанських перелогах почали з’являтися типові "дикуни", серед яких - червонокнижні ковила і рябчик руський.

Проте вже в 2012 році спостереження за деякими з ділянок прийшлося припинити через їхнє знищення. Агропідприємство ТОВ "Капітал-Агро" їх розорало - тим самим завдавши природі непоправної шкоди. Після звернення ЕкГ "Печеніги" прокуратура порушила справу, а потім передала її до суду. В результаті суд визнав ТОВ "Капітал-Агро" винним у діяльності, яка завдала шкоди заповідним територіям, і зобов’язав його відшкодувати державі збитки - 1672370 гривень.
Вже в 2013 році ті ж самі ділянки були розорені знов. Як вдалося з'ясувати екологічній інспекції, тепер це була справа рук Т. Метельковой - депутата Кам'янської сільської ради від Партії Регіонів. Замість того, щоб припинити незаконне використання земель, вона спробувала "ліквідувати" національний парк - бо той заважає незаконно розорювати пасовища. Так чи інакше, але навесні цього року Куп'янський райвідділок міліції за статтею 197-1 Кримінального кодексу "Самовільне зайняття земельних ділянок" відкрив на Метелькову кримінальну справу.
Можна було б сподіватися на правоохоронців, якби не одне "але". Після того, як факт порушення вже був встановлений, а справу передано до міліції, влітку з полів Метельковой був зібраний урожай. Але і це ще не все - виявляється, що поля продовжили обробляти і далі, і зараз можна спостерігати картину озимих, які зійшли на них (фото). Чим займалася понад півроку куп'янська міліція, і чому до цих пір продовжуються порушення законодавства, доведеться розбиратися прокуратурі.

Особисто нам не зрозуміло, що змушує фермерів, вже знайомих з ситуацією стосовно розорювання в парку, продовжувати порушувати закон - чи то природна дурість, чи то відчуття безкарності? У кожному разі, сподіваємося, що така ситуація більше не повториться.
*

____________________

КОНТАКТ:
Олег Вяткін, ЕкГ "Печеніги": тел. (066) 804-93-48, [email protected]

При використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.

v:5654

Вхід

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика