"Чим би не була сейсморозвідка, а ми все одне проти газовидобутку!"
Соціальна безвідповідальність більшості українських газодобувних компаній серед іншого, тягне забруднення води і ґрунтів, руйнування доріг, викиди – і псує імідж галузі в цілому. Внаслідок такого ігнорування діючих норм люди вже бояться добичі газу взагалі – навіть з боку соціально і екологічно відповідального підприємства.
Цього літа за замовленням "Білорусьнафта" у Введенці Чугуївського району Харківської області та в її околицях почала сейсмічну розвідку покладів вуглеводнів. 12 серпня ці дві кампанії спробували пояснити місцевим мешканцям сутність даних робіт.
Відеозапис введенської зустрічі великий, але, щоб не повторювати помилки її мешканців, тим, хто стикається з подібними проблемами, його варто передивитися:
щоб розуміти, "хто на кому стоїть", для участі в таких обговореннях треба хоч мінімально готуватися,
а під час них – дослухатися не тільки до тих, хто голосніше кричить, а й до опонентів.
Інакше ви стаєте знаряддям політичних маніпуляторів, які діють, можливо, в якихось вузькопомісних цілях, а, можливо – і націлені на енергетичну незалежність України. Але, в будь-якому випадку, своєї мети вони намагаються досягти за ваш рахунок.
Сейсморозвідка здійснюється за допомогою вібраційних сигналів, які цілодобово потужними машинами посилаються вглиб земної кори. Крізь пухкі гірські породи ці сигнали проходять, а від щільних віддзеркалюються - по їх луні, куту і часу її повернення вчені отримують дані про геологічну будову досліджуваної території, і, відповідно, характеристику родовища в ній. Щоб забезпечити необхідну точність, ці роботи доводиться проводити по всій площі родовища – не тільки в полях, а і в населених пунктах. |
Тож, сейсморозвідка є тільки дослідженням - чи варто в даному місці добувати газ, чи треба шукати інші ділянки. І турбувати мешканців вона може хіба що проводами, що дійсно протягуються вздовж і впоперек по всій її території, або шумом вібромашин.
На жаль, частина учасників зустрічі була налаштована на скандал, тому, усупереч закликам голови Введенської селищної ради Ганни Геращенко, розмова стала конфліктно розгортатися з самого її початку.
"Гавари по-русски! Па-русски гавари!".
Виступ головного геолога "Пром-Енерго Продукту" Сергія Сегеди неодноразово перебивали, а потім аудиторія взагалі організовано і несподівано для непосвячених рушила продовжувати обговорення на вулицю.
Там, у "вільний мікрофон" з’ясувалося, наприклад, що діяльність "Пром-Енерго Продукту" постійно плутається з діяльністю іншого газодобувача, що працює поблизу Введенки – "Енергії-95", і що сейсморозвідка якимось чином заважає мешканцям навіть коли проводиться в полях (цікаво, тільки, чим?).
Пропозицію "Пром-Енерго Продукту" пробурити в селищі свердловину (вода у Введенці внаслідок побутових скидів не відповідає санітарним нормам, і вміщує, наприклад, 300 норм нітратів), селяни відмели - "а зачем нам чистая вода перед смертью?.."
Потім з’ясувалося, що місцеві депутати відмовилися голосувати за проведення каналізації: "Надо было здесь вышки не ставить, чтобы экология была!", - яке відношення можуть мати вишки до побутових скидів, незрозуміло так саме, як і чим може заважати сейсморозвідка в полях…
Коли розмова знов повернулася до сейсміки, з’ясувалося, що селяни вважають її настільки небезпечною, що, на їх думку, вона має проводитися за спеціальними дозволами (в реальності ж, оскільки особливої шкоди вона не несе, для її проведення вистачає згоди землекористувача або землевласника ділянки, по якій прокладаються датчики).
Далі вирішили, що сейсміки мають отримувати дозволи ще й у пайщиків землі, а випускник Юракадемії, полковник юстиції і голова "Антикорупційної агенції з боротьби з корупцією і організованою злочинністю" Микола Сергієнко, цю фантазію і "обґрунтував". Далі він швидко перекрутив факти: "Пайщики заключали договор на сельхозработы, а не под скважину", - хоча мова йшла тільки про дослідження покладів, а не про їх видобуток! - але страсті загострилися!
І далі цілком логічне "А работы, пока идут разбирательства, не разрешать!"
Пояснення голови селради випускнику Юракадемії, що влада ради закінчується на межі населеного пункту, ні до чого не призвели.
Ну, і апогеєм стала пропозиція полковника юстиції створити робочу групу з представників всіх вулиць Введенки (79!) - "пускай это будет много" і очікувано-глобальне "мы должны проголосовать против газодобычи!"
З трудом, але голові вдалося-таки повернути збори у залу. Спроба запрошеного введенцями ж представника Нацкорпусу Кирила Яковлева перевести дискусію в конструктивне русло викликала крайнє заперечення у пана Сергієнка і інших галасливих присутніх. Однією з них, до речі, була пані Карпеліна (ще один її цікавий виступ) - яка в кінці минулого року претендувала на посаду секретаря селради, але не змогла пройти антикорупційну перевірку.
Робочу групу з 79 людей Ганна Геращенко створювати відмовилася, запропонував створити її з пятьох, що знов викликало невдоволення полковника і деяких інших присутніх: або з 79, або – ніякої! На цьому і розійшлися…
Хоча знайшлися і ті, що лишилися, щоб перепитати представника "Білорусьнафти" про те, що ж вони-таки, збираються робити?
*
____________________
Шапаренко Сергій: тел. (066) 387-46-81, pe4enegy@gmail.com
Підготовлено ЕкГ "Печеніги": ми працюємо, щоб наше загальне майбутнє стало краще.