Наталівський парк
На світлинах - колишня садиба цукрозаводчика Харитоненка, названа на честь його доньки Наталії. Знаходиться вона під Краснокутськом біля Володимирівки. Маєток був створений під середньовічний замок, і хоча останні 100 років майже не доглядався – був радгоспом і протитуберкульозним санаторієм, – гроші на архітекторів і ландшафтних дизайнерів мільйонер витратив недаремно. Незважаючи на століття руйнування, його творіння і досі вражає своєю красою.
В уявленні більшості відвідувачів Наталівка - це в’їзна брама і Свято-Преображенська церква (палац - родзинка будь-якого помістя - був зруйнований за часи Другої світової). Мене ж набагато більше вражають її вікові дуби і рукотворні галявини – в цьому парку досі просто приємно гуляти (телефон, на жаль, цю красу передає поганенько…). Докладніше про Наталівський парк можна подивитися тут.
Зараз Наталівка і парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва, і пам'ятка архітектури, і об'єкт культурної спадщини - але, тим не менше, продовжує руйнуватися. Проблема в тому, що хто має за нею доглядати, незрозуміло. Раніше такою установою був тубсанаторій, його ліквідували, щоправда, не до кінця – самого санаторію нема, але адміністрація від нього лишилася. Мала б перейматися Наталівкою Харківська облрада – але в неї постійно нема грошей. От і виходить, що на сьогодні в Наталівці в більш-менш нормальному стані тільки будівля адміністрації санаторію та будівля, які орендує Слобожанський національний природний парк – він створив тут базу для конференцій і наукових досліджень.
Нацпарк перейматися Наталівкою теж не може: вона висить на місцевому бюджеті, а він фінансується з державного…
Наталівська в’їзна брама
Для нас балканські за походженням гіркокаштани абсолютно звичні. Для України часів Харитоненка вони ще були екзотикою – і він саме ними обсадив дорогу, що тягнеться від в’їзної брами.
За сто років багато "каштанів" загинуло, на їх місці були підсаджені нові, алея лишається недоглянутою - але примітні дерева тут збереглися і досі.
В Наталівці збереглося багато вікових дубів.
Колишній "палацовий" лев
Будинок управителя садибою. “Палацові" леви зараз на його ганку.
Водонапірна вежа
|
Винний будиночок
Фазанник
Пам’ятник радянських часів російському байкарю Івану Крилову.