За мораторій на спірні новації в заповідній справі виступило 46 чоловік. Збір підписів триває.

За останні місяці в Верховній Раді України була зареєстрована низка законопроектів, спрямованих на зміни у заповідній сфері. В них є й позитивні новації, є й спірні, а є й відверто негативні – які швидко приведуть до деградації заповідних зон. Єдине, що поєднує ці проекти законів – відсутність обговорення – як в експертному середовищі, так і з громадськістю.
Оскільки такий підхід несе небезпеку для природно-заповідного фонду, 30 березня ми почали збір підписів під зверненням за припинення розгляду таких новацій (крім однозначно позитивних) - до їх найширшого обговорення в експертному й громадському середовищі.
На 2 квітня це звернення, "Ігнорування при законотворчості експертної думки призведе до руйнування заповідних зон" підписали 46 чоловік, з яких 16 - працівники заповідних установ (повний список підписантів на 2 квітня дивіться в кінці звернення).
Збір підписів триває – бажаючі підтримати заповідні установи можуть надіслати свої підписи (прізвище, ініціали, організація - якщо є, населений пункт) на адресу pe4enegy@gmail.com, з темою "за заповідні зони". Текст звернення – за цим посиланям.

З надією на збереження заповідних зон,
С. Шапаренко, ЕкГ "Печеніги".
*
Почали приходити й нові коментарі на ці новації. Ось деякі з них.

В. о. директора природного заповідника "Єланецький степ" Н. Драчук:
Адміністрація ПЗ "Єланецький степ" разом з керівниками структурних підрозділів в терміновому порядку обговорила законопроекти щодо внесення змін до деяких законодавчих актів України.
Останнім часом неодноразово вносилися зміни до закону "Про природно-заповідний фонд України", які на практиці не були реалізовані, оскільки не були прописані підзаконні регуляторні акти. Все це призвело до складнощів у практичній діяльності установ ПЗФ. Тому ми вважаємо, що внесення змін, що прописані в законопроекті 9016 не можливе без широкого фахового та громадського обговорення. Лише після врахування думок, рекомендацій, досвіду практичної діяльності установ ПЗФ, повного приведення у відповідність чинного Закону і всієї нормативної бази можна вносити зміни до законодавчих актів.
Поряд з цим на сьогодні вкрай необхідним є законопроект щодо скасування земельного податку установам ПЗФ.
*

Директор національного природного парку "Білобережжя Святослава"
Ю. Козловський,
начальник наукового відділу парку В. Чаус:
Співробітники національного природного парку "Білобережжя Святослава" підтримують колег з нацпарку "Олешківські Піски", біосферних заповідників "Асканія-Нова", "Дунайського" та ін. щодо неприйняття огульного впровадження принципу абсолютної заповідності на існуючих об'єктах ПЗФ України.
Вважаємо що абсолютна заповідність зараз впроваджена на деяких заповідних зонах природних та біосферних заповідників - вона потребує свого узагальнення, аналізу та можливого коригування. Але по суті та фактично такий підхід не має ідентичності з перебігом природних процесів на цих територіях - так як на фрагментарних ділянках штучно обмежуються істотні фактори впливу на комплекси, що історично існували постійно; такі, як, наприклад, випас та випалювання. Виключаючи їх, ми вже спостерігаємо не за природними, а за штучно створеними умовами перебігу природних процесів. Крім того, значна частина територій (заповідних зон) опосередковано (непрямо) перебуває під тиском глобальних та антропогенних впливів. Задекларований підхід до заповідності робить проблемним своєчасне попередження та коригування негативних впливів (глобальні кліматичні зміни, погіршення гідрологічного режиму та ін.), тобто в разі впровадження "абсолютної заповідності" на деяких територіях вона може привести до абсолютної природної загибелі та повної деградації вразливих природних комплексів.
На що треба також особливо звернути увагу окремо: якщо і можна ґрунтовно розглядати застосування абсолютної заповідності, то тільки переважно для новостворених об'єктів ПЗФ, де такий принцип функціонування об'єкту заздалегідь узгоджувався б з громадою та експертним середовищем при його створенні. Існуючі об'єкти ПЗФ мають кожен свою історію створення - ініціатив, погоджень, та компромісів з місцевими територіальними громадами, роль яких як частини народу (конституційного носія влади в державі) після революції гідності буде тільки зростати.
Директивне, або повзуче впровадження абсолютної заповідності на функціонуючих заповідних об'єктах, де опрацьовано та усталено цивілізований алгоритм співіснування громади та збереження природних комплексів заповідного об'єкту, категорично неприйнятне.
*

Директор природного заповідника "Ґорґани" В. Кисляк:
Цікаво збоку аналізувати переписку небайдужих наших людей - значить унікальна природа України буде збережена…
Мабуть п. Борейко може мати рацію в пралісах природного заповідника "Ґорґани", де жорсткий природний відбір зробила природа, антропогенний вплив був через важкодоступність мінімальний… тим-то і цікаві унікальні, величні в своїй первісності Ґорґани… на невеликих полонинах заповідника відсутність випасу овець та сінокосіння привело до різкого зміну складу трав'янистого покриву з перевагою окремих видів.
Як практик заявляю про неможливість дотримати цю виключно теоретичну ідею на території абсолютно більшості установ ПЗФ. Установи ПЗФ України унікальні кожна по собі, потребують індивідуального підходу, що і доказують їхні керівники зі стажем роботи... Чому не звучить соціальна проблема місцевого населення?.. Зберігаємо не від людей, а для людей…
Може, моя пропозиція виявиться слушною: запрошую п. Борейка відвідати природний заповідник "Ґоргани" (сподіваюсь, що колеги-директори установ ПЗФ заходу України зацікавляться…) ...поспілкуємось, подискутуємо… я би хотів бачити п. Борейка серед своїх друзів, а не опонентів (супротивників….. ???).
Щодо абсолютної заповідності коротко – Борейку: "Ви не праві… з повагою…".
*
Чекаємо й на подальші коментарі – і до наведених нижче законопроектів, і до концепції "абсолютної заповідності" в цілому.
*
____________________

КОНТАКТ:
Шапаренко Сергій: тел. (066) 387-46-81, pe4enegy@gmail.com

Підготовлено ЕкГ "Печеніги", при використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.

v:1237

Кампании общеукраинские

Теги

User login

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика