Зрушення в українській природо-заповідній політиці?
\\|// БАЙБАК \\|// Екологічна група "Печеніги" (# 427 від 15. 07. 09)
___________________________________________________________
ЗРУШЕННЯ В УКРАЇНСЬКІЙ ПРИРОДО-ЗАПОВІДНІЙ ПОЛІТИЦІ?
1_ Президент наголошує на необхідності розширення національної екологічної мережі
2_ Створення національних природних парків "Слобожанський" і "Дворічанський" збільшить площу природно-заповідної фонду області на 18 тисяч гектарів. Андрій Шевчук
3_ Національний парк "Слобожанський" має обов'язково створюватися на базі Володимирівської дачі
4_ Арсен Аваков виразив невдоволення, що 50 тис. га мисливських угідь оформлюються простіше простого, а національний парк - більше 5 років
_______________
1_ ПРЕЗИДЕНТ НАГОЛОШУЄ НА НЕОБХІДНОСТІ РОЗШИРЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОЛОГІЧНОЇ МЕРЕЖІ
Про це він заявив під час наради з питань розвитку природно-заповідної справи у Волинській області.
Президент відзначив, що на сьогодні показник "заповідності" у Європі становить 15%, а в Україні лише 5%. Віктор Ющенко звернув увагу на те, що у Вінницькій та Донецькій областях цей показник становить лише 1%. Президент нагадав, що у 2008 році доручив Урядові та місцевій владі забезпечити підготовку матеріалів щодо створення нових національних природних парків та заповідників. Указами Президента України передбачено створення 43 нових національних природних парків, розширення території 9 об'єктів природно-заповідного фонду.
"Не стоїть питання, як захистити відповідні масиви від людей. Питання стоїть, як захистити їх для людей, щоб ми пишалися своїм краєм", - сказав Віктор Ющенко.
Він нагадав, що на виконання його указів у 2008 році створено національний природний парк "Нижньодністровський" в Одеській області, оголошено ландшафтний заказник "Кам'янський прибережно-річковий комплекс" у Дніпропетровській області, в акваторії Чорного моря (південно-західна частина Чорного моря) оголошено ботанічний заказник "Філофорне поле Зернова", розширено площі 4 об'єктів природно-заповідного фонду.
Водночас, він констатував, що проекти створення значної частини парків "слабко просуваються через перешкоджання Держкомлісгоспу". Зокрема, призупинено створення національних природних парків "Великий бір" (Сумська область), "Дніпровсько-Тетерівський" (Київська область), "Сіверсько-Донецький" (Луганська область), "Орільський" (Дніпропетровська область), "Білобережжя Святослава" (Миколаївська область). Органи Держкомлісгоспу мотивують відмову у погодженні проектів створення НПП загрозою для існування відповідних державних лісомисливських господарств, недостатнім, на їхню думку, рівнем вивчення доцільності створення парків, а також необхідністю повного матеріального відшкодування за території, які передаються у постійне користування паркам.
"Які цінності рухають людьми, коли вони проштовхують таке блокування?" - запитав Президент. Він заявив, що очікує від Держкомлісгоспу звіту про дану ситуацію.
"Я даю 2 місяці, щоб ці питання більше не існували", - попередив Президент.
Крім того, він висловив занепокоєння тим, що досі не узаконено розширення Карпатського біосферного заповідника. Звертаючись до представників Держкомлісгоспу та Закарпатської обласної адміністрації, Президент поставив вимогу ближчими днями вирішити це питання.
Президент також відзначив, що в окремих випадках маємо спротив створенню природних заповідників з боку органів місцевого самоврядування. Він наголосив, що важливо знайти спільну позицію з цієї теми між місцевою виконавчою владою, Міністерством охорони навколишнього середовища та органами місцевого самоврядування. "На мій погляд, перешкода є одна - абсолютно формальне ставлення", - сказав Президент. Він закликав учасників наради шукати компроміси. "Я відводжу 30 днів, щоб ви поставили крапки по тих питаннях, які ініціювалися у тому числі з вашої сторони... я не приймаю відповіді, що у вас виникають проблеми по узаконенню рішень, які приймалися у низці міністерств та відомств", - сказав Віктор Ющенко.
Він нагадав, що у 2009 році прийнято 4 Укази Президента України, якими створено національні природні парки: "Гетьманський" у Сумській області, "Бузький Гард" у Миколаївській області, "Зачарований край" у Закарпатській області, розширено територію Чорноморського біосферного заповідника Херсонській області. Глава держави підкреслив, що очікує повного виконання цих указів. "Голови ОДА під персональний контроль і звіт беруть супроводження виконання цих указів", - сказав він. За два місяці Президент очікує отримати повний звіт із цього питання.
Крім того, Президент у тридцятиденний термін очікує на конкретні пропозиції ОДА щодо розширення регіональної мережі територій та об'єктів природно-заповідного фонду. Це питання має бути опрацьоване спільно з фахівцями, науковцями та місцевою громадськістю. "Це повинен бути солідарний проект", - переконаний Віктор Ющенко.
Ще однією проблемою природоохоронної справи він назвав управління об'єктами і територіями природно-заповідного фонду. "Величезна кількість установ не мають актів на землю, облаштованих кордонів та навіть проектів організації територій", - сказав Глава держави, нагадавши, що найгірші показники у АР Крим, Дніпропетровській, Запорізькій, Кіровоградській, Миколаївській областях - до 10% від загальної площі. У Донецькій, Житомирській, Київській, Львівській, Харківській, Херсонській та Чернівецькій областях - від 50 до 90%.
"Значна частина установ досі не отримала Державні акти на право постійного користування земельними ділянками. За інформацією Мінприроди, на сьогодні належним чином оформлені права лише на половину земель установ природно-заповідного фонду", - констатував Президент.
"Бачу єдину причину зволікання із впорядкуванням земельних питань - це корупція, корпоративні інтереси - щось дрібне, низьке, але не державне. Немає розуміння, що це - державна справа", - сказав Президент.
За його словами, показовою є ситуація, що склалася у Нікітському ботанічному саду, де незважаючи на численні доручення, як Президента, так і Уряду, досі не затверджені межі саду. Віктор Ющенко нагадав, що сьогодні на території Нікітського ботанічного розташувалися не лише приватні будинки, а й цілі готельні комплекси. Порушено кримінальну справу за фактом незаконного будівництва на території ботанічного саду готельних споруд.
Крім того, у підготовленому УААН обґрунтуванні уточнення природоохоронного статусу земельних ділянок наведено завищені площі ділянок, з яких пропонується зняти статус земель природно-заповідного фонду. Прийняття такого рішення призвело б до значного (на 25%) скорочення площі Нікітського ботанічного саду.
Звертаючись до представника Генеральної прокуратури, Віктор Ющенко наголосив, що за тридцять днів у цьому питанні має бути поставлено крапку. На його переконання, винні у цій ситуації мають бути покарані.
"Хочу поцікавитися в Української академії аграрних наук, у підпорядкуванні якої знаходиться сад: як таке могло статися? Якщо ви не можете зберегти наш національний здобуток, то краще передати Нікітський ботанічний в управління Мінприроди", - звернувся Президент до присутнього на нараді віце-президента УААН.
Віктор Ющенко підкреслив, що за 10 днів хоче бачити позицію Академії з цього питання.
За словами Президента, значна частина установ природно-заповідного фонду функціонує без проектів організації територій, які повинні розроблятися для їх охорони, відтворення та рекреаційного використання. Відтак, Президент вимагає до кінця 2010 року у співпраці з ОДА та органами місцевого самоврядування забезпечити встановлення у натурі меж заповідників та парків, а також виготовлення документів, що посвідчують право на надані їм земельні ділянки.
Невпорядкованість із земельними питаннями створює передумови для порушень природоохоронного законодавства на територіях природно-заповідного фонду. Органи місцевого самоврядування та виконавчої влади приймають протиправні рішення щодо виділення земельних ділянок за рахунок земель природно-заповідного фонду. Так, у 2007-2008 роках Алупкінська міська рада незаконно роздала під забудову значні площі Ялтинського гірсько-лісового державного заповідника. Здійснено незаконне відчуження земель площею близько 1 га для будівництва рекреаційного комплексу, видано дозволи 29 громадянам на складання землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва загальною площею 1,4 га. Президент високо оцінив те, що протягом 2008-2009 років за протестами органів прокуратури скасовано 120 рішень місцевої влади щодо надання земельних ділянок на заповідних територіях. Він закликав довести цю справу до логічного кінця.
На переконання Віктора Ющенка, не можна залишати поза увагою й непоодинокі випадки самовільного захоплення земельних ділянок на заповідних територіях. Він звернувся з проханням до Генпрокуратури забезпечити жорсткий контроль за додержанням природоохоронного законодавства.
Глава держави констатував, що нинішня структура державного управління установами природно-заповідного фонду загальнодержавного значення є недосконалою. Національні природні парки та заповідники підпорядковані різним установам та відомствам. При цьому лише Мінприроди має спеціальний підрозділ, що займається оперативним управлінням установами природно-заповідного фонду - Державну службу заповідної справи.
Звертаючись до учасників наради, він наголосив на важливості сформулювати у ході сьогоднішнього заходу стратегічні завдання розвитку природно-заповідної справи на ближчі роки.
"Ми повинні вийти на базовий документ, який би на кілька років вказав, що може бути предметом нашого розгляду... Я сподіваюся, керівники областей, відповідних міністерств та відомств вийдуть із цього залу з ясним баченням того, що нам потрібно робити у цьому питанні до кінця 2009, у 2010 та наступних роках", - закликав Президент.
http://www.president.gov.ua/news/14442.html, 09.07.2009 17:40
Прес-служба Президента України Віктора Ющенка
*
2_ СТВОРЕННЯ НАЦІОНАЛЬНИХ ПРИРОДНИХ ПАРКІВ "СЛОБОЖАНСЬКИЙ" І "ДВОРІЧАНСЬКИЙ" ЗБІЛЬШИТЬ ПЛОЩУ ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНОЇ ФОНДУ ОБЛАСТІ НА 18 ТИСЯЧ ГЕКТАРІВ. АНДРІЙ ШЕВЧУК
Як повідомив в своєму докладі на колегії начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Харківській області Андрій Шевчук, на Харківщині почато роботу із створення національного природного парку "Слобожанський" (Краснокутський район) загальною площею близько 14,5 тисяч гектарів. За його словами, також проводяться роботи із створення національного природного парку "Дворічанський" (Дворічанський район) площею приблизно 14,5 тисяч гектарів.
Створення національних природних парків "Слобожанський" і "Дворічанський", а також інших об'єктів місцевого значення дасть можливість збільшити площу природно-заповідного фонду області на 18 тисяч гектарів.
В області сформовано 8 рекреаційних зон, як найбільш перспективних для залучення іноземних інвестицій - Харківська, Печенізька, Краснокутська і Зміївська зони, а також Чугуївська, Балаклійська, Ізюмська і Червонооскільська.
Крім того, на сьогоднішній день в управлінні знаходяться 40 проектів створення об'єктів природно-заповідного фонду, які розроблені Українським НДІ екологічних проблем за рахунок коштів обласної фонду охорони навколишнього природного середовища.
http://www.kharkivoda.gov.ua/news.php?news=10286, 13.07.2009
*
3_ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПАРК "СЛОБОЖАНСЬКИЙ" МАЄ ОБОВ'ЯЗКОВО СТВОРЮВАТИСЯ НА БАЗІ ВОЛОДИМИРІВСЬКОЇ ДАЧІ
На цьому наполягає голова облдержадміністрації Арсен Аваков. Під час засідання колегії облдержадміністрації керівник області відзначив, що для нього в питанні створення національних парків відсоткові показники мають останнє значення.
"Заповідати територію можна і потрібно не просто ялинки, під якими збираються на пікнік, а саме Володимирівську дачу – дуже вузький масив, який дійсно має цінність екологічну, ліски навкруги хуторів – це не те", - підкреслив Арсен Аваков.
За попереднім проектом, національний парк "Слобожанський" займе близько 10 тис. га Володимирівської дачі з Натальївським комплексом в середині.
Також керівник Харківщини відкинув всі припущення про те, що лісники, що працюють в Гутянському лісгоспі, якому зараз належить Володимирівська дача, залишаться без роботи.
"Ніхто не ставить питання знищення лісників і їхнього об'єму робіт, але давайте тут з ніг на голову ситуацію не ставити. У Володимирівській дачі ніхто і ніяких рубок проводити не буде і вже не проводить більше року. Давайте навкруги цього не створювати зайвого ажіотажу", - наголосив на Арсен Аваков.
Голова облдержадміністрації попросив сформулювати для нього, які конкретно проблеми виникнуть перед лісниками у разі створення такої національної структури, скільки чоловік залишаться без роботи і як їх забезпечити роботою.
"Ми цілком справимося з цим об'ємом, в тому, числі, лісники матимуть і ще більший об'єм робіт. Кадри цього національного парку формуватимемо вашими людьми. Припиніть спекуляції, що сотні людей залишаться без роботи, ніхто без роботи не залишиться. Це я вам говорю, як голова обласної державної адміністрації", - підкреслив Арсен Аваков.
http://www.kharkivoda.gov.ua/news.php?news=10294, 13.07.2009
*
4_ АРСЕН АВАКОВ ВИРАЗИВ НЕВДОВОЛЕННЯ, ЩО 50 ТИС. ГА МИСЛИВСЬКИХ УГІДЬ ОФОРМЛЮЮТЬСЯ ПРОСТІШЕ ПРОСТОГО, А НАЦІОНАЛЬНИЙ ПАРК - БІЛЬШЕ 5 РОКІВ
Як повідомив під час засідання колегії облдержадміністрації голова Зміївської райдержадміністрації Анатолій Гацько, реальний стан природно-заповідної справи викликає занепокоєння.
"Значною проблемою є неузгодженість і недосконалість законодавства. Так, в результаті ліквідації сільгосппідприємств, об’єкти природно-заповідного фонду залишилися без балансоутримувача на територіях рад", - відзначив керівник Зміївщини.
За інформацією Анатолія Гацько, в деяких випадках відбувається господарська діяльність, що суперечить призначенню об’єкта природно-заповідного фонду. "Так, на території Шелудківської та Геніївської сільських рад одним із фермерів було прорито канал в руслі річки Гнилиця для відведення води, що призвело до погіршення рівню води в річці та озері Біле. Склалася загрозлива ситуація для флори і фауни прилеглої території", - повідомив голова Зміївської райдержадміністрації.
Керівництво Зміївщини звернулося до Державної екологічної інспекції в Харківській області ще 29 травня, але до цього часу конкретних дій не відбулося.
Що стосується національного парку "Гомільшанські ліси", який було створено у 2004 році, то і досі невиправдано довго розробляється проект землеустрою, організації та прокладання меж території. "Є якісь фундаменти, 80 соток рішенням суду затверджені якійсь будівлі", - зазначає Анатолій Гацько.
Голова Зміївської райдержадміністрації впевнений – всю необхідну документацію необхідно підготувати якомога швидше, і це абсолютно реально виконати.
В 2005 році на створення національного парку було виділено 130 тис. грн. на розробку проекту організації території парку, в 2006 - 45 тис. грн., за рахунок яких оформлено та введено в дію три екологічні маршрути, а починаючі з 2007 і до сьогодні кошти на розвиток парку не виділялися. В той же час, Анатолій Гацько зазначає, що національним парком робиться усе можливе, аби кошти були залучені.
Анатолій Гацько також наголошує на ще одній проблемі - невизначеності закріплення мисливських угідь за користувачами. Наводить приклад – сесія обласної ради не задовольнила протест прокурора Харківської області від 01.07.08 на рішення сесії "Про надання мисливських угідь на території Зміївського району в користування".
Мова йде про, так звану, "Ясну поляну", площею 50 тис. га Зараз справа знаходиться в Київському районному суді, але поки що питання не вирішене. В той же час, Анатолій Гацько наголошує, що на останній сесії обласної ради питання мисливських угідь "Ясна поляна" вважалося фактом.
Керівник Зміївщини звернув увагу усіх представників силових структур на ситуацію, коли 50 тис. га виділено без погодження голови відповідної райдержадміністрації.
Така ситуація обурила і голову облдержадміністрації Арсена Авакова.
"5 років оформлюються "Гомільшанські ліси" - національний парк, а 50 тис. га мисливських угідь оформлюють простіше простого, в обхід усіх процедур, необхідних підписів, і при цьому сесія обласної ради відхиляє протест прокурора", - зауважив керівник Харківщини.
http://www.kharkivoda.gov.ua/news.php?news=10289, 13.07.2009
*
____________________
КОНТАКТИ:
Сергій Шапаренко, ЕкГ "Печеніги": тел. (066) 387-46-81
Підготовлено ЕкГ "Печеніги", членом Міжнародного соціально-екологічного Союзу.