Лісова мафія безсмертна - або як на Донеччині вирубають регіональний парк.

Минув майже рік з того часу, як Департамент екології Донецької ОДА на чолі із С. Натрусом намагався замінити нинішнє керівництво регіонального ландшафтного парку "Краматорський" на "своє". Тоді, об’єднані єдиною проблемою, співробітники Парку змогли відбитися від варягів. Однак нападки на цю установу не припинилися – хоча й перестали бути настільки відкритими. Вороги природи обрали іншу стратегію – "топити" Парк чужими руками.

Регіональний ландшафтний парк "Краматорський" розташований на землях однойменної міськради, і є справжньою природною перлиною Донеччини. Після втрати Україною контролю над частиною Донецької області Краматорськ фактично став обласним центром – здавалося б, переїзд всіх обласних структур стане запорукою в наведенні порядку у різних сферах, але то тільки так здавалося.
Черговий виток тиску на Парк почався після того, як 11 січня його служба охорони виявила на ділянках № 3 "Комишуваха" та № 5 "Шабельківська" порубку дерев.













Її здійснювали працівники ДП "Слов’янське лісове господарство", які свої дії виправдовували наявністю лісорубного квитка №18: через невиконання запланованих на 2015 рік на території РЛП "Краматорський" лісогосподарських заходів, "Слов’янське ЛГ" вирішило продовжити їх на 2016 рік. Для проведення такої діяльності потрібні певні документи, а саме - дозволи та ліміти. Цю ситуацію лісники вирішили, домовившись з Департаментом екології Донецької ОДА – той їх тогорічний ліміт на спеціальне природокористування на території ПЗФ продовжив на 2016 рік. Принаймні, казали вони так.
Але парківці дісталися самої суті: лісники, розмахуючи лісорубним квитком (№18 від 15.10.2015, серія 02 ЛКБ №476313) та прикриваючись пролонгацією від Департаменту екології Донецької ОДА, проігнорували, що в переліку погоджених на пролонгацію квитків вказаний номер відсутній! Таким чином, ми маємо стовідсотковий доказ того, що лісники свою діяльність здійснювали незаконно.
12 січня РЛП "Краматорський" звертається до Держекоінспекції з проханням розібратись у цій ситуації та припинити на своїй території незаконні лісогосподарські заходи.
У відповідь екоінспекція просить у Мінприроди роз’яснити, на яких підставах на природно-заповідній території місцевого значення може здійснюватись спеціальне природокористування, та як продовжуються терміни дії ліміту на нього. Мінприроди повідомило, що всі такі питання мають регулюються спеціальними обласними Порядками.

Ми запитали такий Порядок у донецького Департаменту екології. Його відповідь стала черговим підтвердженням незаконності дій лісників. Більш того, виявилося, що і сам Департамент погоджував ліміти без Порядку, за яким мав би це робити. Іншими словами — ліміт 2015 року був взагалі затверджений незаконно!
Звісно, такі обставини дуже швидко стали "наріжним каменем".
Оскільки факт незаконної порубки був підтверджений точно, 16 лютого Парк вдруге звернулися до Державної екологічної інспекції, але із зовсім іншим проханням – розрахувати шкоду, яку нанесла ця рубка.
Вимушені відреагувати, у період з 18 по 19 лютого, екоінспектори разом із представниками Парку почали розрахунки. Однак до сьогодні так їх і не закінчили – принаймні відповіді стосовно цього Парк не отримав. За розрахунками ж самих парківців (зробленим ними згідно відповідного підзаконного акту - Постанови Кабміну №541 від 24 липня 2013 р.), шкода від цієї рубки склала 1688613,5 грн.!
Але і це ще не кінець!

Згодом Держекоінспекція, прикриваючись мораторієм на перевірки, готує лист, у якому відмовляє РЛП у проведенні перевірки ДП "Слов’янське ЛГ". А після цього, замість притягнення до відповідальності справжніх лісових крадіїв, екоінспекція намагається перевірити сам Парк! – в рамках планової перевірки! Остання, за всіма ознаками, також носить незаконний характер, а саме:
1. Перевірка, згідно затвердженого Плану призначена на 1 березня 2016 р. Однак, згідно п. 1 ст. 5 Закону "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та відповідно до строків затвердження Плану заходів держнагляду у Донецькій області, перевірку можливо проводити лише з 1 квітня 2016 року!
2. Згідно п.п. 3.3, п. 3 "Порядку організації та проведення перевірок суб’єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства" (Наказ Мінприроди №464 від 10.09.2008 р.), перевіряючі повинні не пізніше ніж за 10 днів до початку проведення перевірки повідомити про неї суб’єкт господарювання. Натомість, лист про перевірку парківці отримали у той самий день, коли вона приїхала - 1 березня. А саме попередження про перевірку Держекоінспекція підготовила лише 26 лютого, тобто за 4 дні до її початку!

3. До самої перевірки екоінспекція підготувалась не дуже, наприклад перелік питань до перевірки нагадує чернетку з виправленнями, та не має жодних ознак офіційного документу.

Незважаючи на всі порушення чинного законодавства, посадовці екоінспекції, погрожуючи зверненням до суду, добились від в.о. директора Краматорського парку дозволу на початок проведення перевірки. Однак на даний час, за рекомендацією юристів та зважаючи на наявні порушення у процедурі, РЛП екологічній інспекції в ній відмовив. Відмітимо, що Головне управління Держекоінспекції України вважає цю перевірку цілком законною та не бачить в діях своїх службовців ніяких порушень.
Отже, що ми маємо у сухому залишку?
1. Департамент екології Донецької ОДА, не маючи на те законних підстав, погоджує проведення заходів на територіях природно-заповідного фонду місцевого значення.
2. ДП "Слов’янське лісове господарство", прикриваючись Департаментом, здійснює незаконну діяльність на території РЛП "Краматорський".
3. Державна екологічна інспекція у Донецькій області не звертає уваги на звернення РЛП "Краматорський" стосовно незаконності заходів, що спричинили значну шкоду Державі.
4. Замість притягнення до відповідальності винних осіб, та всупереч вимогам чинного законодавства, Держекоінспекція розпочинає планову перевірку РЛП "Краматорський".

Наразі ми пробуємо розібратися в цьому клубку порушень та допомогти парку справитися із протизаконною діяльністю на своїй території.

P.S. Перелік документів, що використанні при підготуванні цього матеріалу:
1. Лісорубний квіток № 18 (серія 02 ЛКБ № 476313 від 15 жовтня 2015 року).
2. Ліміт на використання природних ресурсів на території РЛП "Краматорський" на 2015 рік.
3. Лист від Департаменту екології та природних ресурсів Донецької області до ДП "Слов’янське лісове господарство" "Щодо продовження строку дії лісорубних квитків".
4. Лист від Мінприроди з роз’ясненням, щодо порядку видачі лімітів та дозволів в межах об’єктів та територій природно-заповідного фонду місцевого значення.
5. Лист від адміністрації РЛП "Краматорський" до екологічної інспекції з приводу проведення рубок на його території.
6. Лист від Департаменту екології та природних ресурсів Донецької області щодо відсутності порядку по отриманню лімітів та дозволів на природокористування в межах територій природно-заповідного фонду місцевого значення.
7. Лист від адміністрації РЛП "Краматорський" до екологічної інспекції з приводу проведення незаконної рубки на території парку.
8. Лист від Державної екологічної інспекції в Донецької області з відмовою в проведенні перевірки по факту незаконних лісогосподарських заходів на території РЛП "Краматорський".
9. План заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства на перший квартал 2016 року по Донецькій області.
10. Направлення на проведення перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства регіональним ландшафтним парком "Карматорський" від 26 лютого 2016 року.
11. Повідомлення про проведення перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства регіональним ландшафтним парком "Карматорський" від 26 лютого 2016 року.
12. Лист від адміністрації РЛП "Краматорський" до голови Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Жебрівського П.І. щодо незаконної діяльності ДП "Слов’янське лісове господарство" на території РЛП "Краматорський".
13. Перелік питань щодо перевірки РЛП "Краматорський", який Державна екологічна інспекція в Донецької області вважає офіційним документом.

*
____________________

КОНТАКТ:
Андрій Тупіков, ЕкГ "Печеніги": тел.(050)839-04-51, a.i.tupikov@gmail.com

Підготовлено ЕкГ "Печеніги", при використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.

v:1957

Кампании общеукраинские

Теги

User login

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика