Навіщо та як уникати "чумних відстрілів" кабана в ПЗФ?

В грудні минулого року в Департаменті екології Харківської обласної адміністрації пройшла нарада щодо можливості проведення в національних парках області діагностичних відстрілів кабана - для пошуку африканської чуми свиней (АЧС). Більшість учасників засідання виступила проти них. Але, незважаючи на всілякі засідання та аргументи, головний ветеринарний лікар Харківської області видав розпорядження діагностичні відстріли в нацпарках провести - фактично зобов'язавши їх адміністрації скоїти протизаконні дії, адже мисливство на заповідних територіях заборонене!
Звісно, це протизаконне розпорядження нацпарки виконати не змогли, і ось новий збір в Департаменті екології, на який, по традиції, громадськість не позвали (але ми все одно прийшли :)). І знов нападки на директорів Слобожанського національного парку і "Гомільшанських лісів" – чому не відстріляли? чому не виконали розпорядження ветслужби? І знов такі ж відповіді, як і раніше: не можемо - бо закон забороняє, не доцільно - бо території дуже маленькі та оточені мисливськими господарствами, де можна стріляти, науково-технічні ради не погодили - бо інформацію їм в повному обсязі ніхто не надав.
Фіналом цих перемовин глухого з німим стало рішення отримати на діагностичні відстріли ліміти, відповідно до закону – почавши цей процес з прийняття відповідних рішень науково-технічних рад парків, на засіданнях яких ветеринари мають особисто довести необхідність цих заходів.

І ось 22 лютого засідання науково-технічної ради Національного природного парку "Слобожанський" почалося з питання, "бути чи не бути" в парку "діагностичним полюванням". Першим на ньому слово взяв директор парку Дмитро Мотлях. Він відмітив, що ліміти на діагностичний відстріл видаються в рамках лімітів на добування мисливських тварин, а національний парк, в зв’язку із забороною на своїй території мисливства, подібний ліміт взагалі не може отримати. Окрім цього, закони та усі положення про проведення та призначення діагностичних відстрілів розраховані саме на користувачів мисливських угідь, тобто законно провести їх в нацпарках, які ними не є, неможливо.
Виступ Дмитра Мотляха:


Наступним слово взяв представник ветеринарної служби, головний фахівець Головного управління ветеринарної медицини в Харківської області Володимир Пономаренко. Він, як не дивно, погодився з директором національного парку, і, більш того, зауважив, що оптимальний вихід - дійсно відстріляти кабанів на територіях, що межують із нацпарками, де це можна зробити по закону. А чому його керівництво вимагає відстріл саме на територіях природно-заповідного фонду, йому не зрозуміло.
Виступ Володимира Пономаренка:

Наступним слово взяв Євген Скоробогатов, зоолог, співробітник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Він розповів про дослідження розповсюдження диких кабанів на території Слобожанського парку: кабани, які живуть в ньому, регулярно виходять за його межі, та без проблем можуть бути добуті на територіях прилеглих мисливських господарств. Також він зазначив, що вимогу провести облік диких тварин ветеринари повинні подавати мінімум за півроку, оскільки методики обліків передбачають наявність снігового покриву, котрий останні роки доволі рідко вкриває територію нацпарку.
Виступ Євгена Скоробогатова:

Слайди презентації, підготовленої Євгеном Скоробогатовим:

Заслухавши ці виступи, наукова-технічна рада перейшла до дискусії, в ході якої вирішила, що діагностичні відстріли або відлови на території національного природного парку "Слобожанський" не проводити. Фахівець з управління ветеринарної медицини з цим рішенням повністю погодився та визнав його обґрунтованим. Рішення було прийнято одноголосно.
Прикінцеві дебати та прийняття рішення дивись тут:

Що ж, рішення науково-технічної ради в питанні "стріляти чи не стріляти" кабанів на території національного парку поставило крапку.
Слід зазначити, що, намагаючись донести чиновникам безглуздість їх вимог, працівники парків, спеціалісти Харківського національного університету й громадськість провели значну роботу. Практично всі ці аргументи приведені у виступах цього посту. Маємо надію, що, якщо в вашому національному парку або заповіднику виникне подібне питання, ці напрацювання допоможуть вам вирішити їх без шкоди для природи.
З повагою, ЕкГ "Печеніги"

P.S. Більше про ситуацію з африканською чумою в Україні можна дізнатися з виступу Володимира Пономаренка:


*
____________________

КОНТАКТ:
Олег Вяткін, ЕкГ "Печеніги": тел. (066) 804-93-48, trolll_eco@ukr.net

Підготовлено ЕкГ "Печеніги", при використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.

v:1316

Кампании общеукраинские

Теги

User login

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика