НПП "Гомільшанські ліси": у поганого господаря і колесо з воза вкрадуть.

MakarBerezki.JPG

Професор Преображенський казав: "Якщо я, замість того, щоб оперувати, щовечора почну у себе в квартирі співати хором, у мене настане розруха". Чергове підтвердження генія Михайла Опанасовича Булгакова можна побачити на прикладі НПП "Гомільшанські ліси". Ми вже неодноразово писали про "нововведення і забави" І. Северина на посту його керівника. На жаль, поки цей напівписьменний лісник тішить своє самолюбство, і роздувається від важливості, в парк приходить розруха.
Кілька років тому над лугом, де ростуть червонокнижні орхідеї, нависла угроза. Ця ділянка не дуже законним способом була передана в приватні руки, і її новий господар вирішив луг забудувати. Але завдяки зусиллям громадськості та адміністрації парку проблему вдалося вирішити - орхідеї опинилися в безпеці.
У цьому році забудовник знову активізувався (дивний збіг, однак), і над прекрасними квітами знову нависла загроза знищення. Місця зростання плодоніжок рідкоквіткової та болотної були самовільно засаджені деревами і завалені будівельними матеріалами, залишки популяції, що переживуть варварське поводження, загинуть від нестачі сонячного світла.
Будь-кому зрозуміло, що для порятунку орхідей потрібно приймати термінові заходи. Але нинішнього директора такі дрібниці, як збереження біорізноманіття на території національного парку не хвилюють - у нього ж так багато справ: змусити бобрів жити "по-людськи", поширити "ореол" черемші, вирубати ліс, "бо гниє", і багато іншого. От уже точно - краще б удома хором співав!

В такій ситуації залишається тільки сподіватися, що директорська кар'єра І. Северина закінчиться раніше, ніж Харківщина втратить перлину природи - національний парк "Гомільшанські ліси".
*

З ЧЕРВОНОЇ КНИГИ УКРАЇНИ:
Плодоріжка рідкоквіткова (Зозулинець рідкоквітковий)

Anacamptis laxiflora (Lam.) R.M. Bateman, Pridgeon et M.W. Chase
Природоохоронний статус: вразливий.
Багаторічна трав’яна рослина заввишки 15-70 см. Зростає на Закарпатті, в Карпатах, Степу та Лісостепу, дуже рідко - в Криму. Росте на заболочених луках, узліссях, вологих галявинах.
Чисельність скорочується через збирання рослин як лікарської сировини та на букети, а також через руйнування місць зростання, в тому числі - через осушення боліт, викошування та випасання худоби.



Плодоріжка болотна (Зозулинець болотний)

Anacamptis palustris (Jacq.) R.M. Bateman, Pridgeon et M.W. Chase
Природоохоронний статус: вразливий.
Багаторічна трав’яна рослина заввишки 18-30 см. Зростає в Карпатах, Поліссі, Лісостепу, Степу, Криму. Росте у вологих місцях на луках, болотах, торфовищах.
Чисельність скорочується через порушення умов зростання внаслідок меліорації та іншої господарської діяльності, через збирання та викошування рослин, випасання худоби, рекреацію, викопування бульб як лікарської сировини.

*

Звернення ЕкГ "Печеніги" до екологічної інспекції з приводу знищення місць зростання рідкісних видів рослин на території Національного парку "Гомільшанські ліси"

Висловлюємо занепокоєність у зв`язку із знищенням на території Задонецького лісництва в межах НПП "Гомільшанські ліси" місць зростання рідкісних видів рослин, занесених до "Червоної книги України". Це такі види зозулинцевих, як плодоріжка болотна (Anacamptis palustris) та плодоріжка рідкоквіткова (Anacamptis laxiflora), - Червона книга України, категорія "вразливий вид".
Виділ 13 кварталу 71 Задонецького лісництва (ДП "Зміївське лісове господарство", територія господарської зони НПП "Гомільшанські ліси") є місцем зосередження основної популяції вищевказаних видів в межах усієї території парку та одним з найбільших локалітетів в адміністративних кордонах Харківської області. На цій ділянці зростає не менше 100 особин обох видів, що є надзвичайно великою концентрацією орхідей. Згідно із Проектом організації території національного природного парку "Гомільшанські ліси", дана ділянка виділена як особливо цінна і в її межах заборонено проводити будь-які господарські заходи, що можуть призвести до ландшафтних змін місць зростання та пошкодження самих рослин. Проте протягом першої декади березня 2013 року на даній ділянці було розпочато висадження дерев - безпосередньо на території найбільшої концентрації плодоріжок болотяної та рідкоквіткової. Дані види є мешканцями відкритих ландшафтів заплави - луків, надзвичайно чутливі до пошкодження ґрунтового покриву та затінення (навіть слабкого). Насадження дерев на ділянці, звісно, супроводжувалась порушенням ґрунтового покриву, а у період вегетації виникне проблема затінення міжрядь, де ще могли зберегтись орхідеї.
Орхідеї є рослинами, які мають довгий термін життя вегетативного організму (не менше 20 років) і для зростання потребують як особливих умов субстрату, так і наявності мікоризоутворюючих грибів. Враховуючи ці умовини, неможливо здійснити швидке поновлення популяцій шляхом переселення або висадженням рослин, вирощених у розсадниках. Тому збереження місць природного існування - єдиний дійсний механізм збереження та охорони видів родини зозулинцевих (Orchidaceae).

Задля усунення загрози місцям зростання видів рослин, занесених до Червоної книги України, вважаємо за необхідне провести термінову перевірку дотримання чинного природоохоронного законодавства та по результатах перевірки відповісти на наступні питання:
1. Хто та на якій підставі проводить роботи по залісненню на зазначеній земельній ділянці?
2. Чи надано припис щодо усунення порушень, та який термін його виконання?
3. Чи є в землекористувачів відповідні матеріали лісовпорядкування на лісорозведення на вищезазначеної території?
4. Чи є екологічна експертизи на здійснення будь-якої діяльності на вищезазначеній території?
5. Чи погоджено з контролюючими органами та адміністрацією НПП "Гомільшанські ліси" проведення вищезазначеної діяльності?

З повагою,
Голова ради ЕкГ "Печеніги" Шапаренко С.О.
*
____________________

КОНТАКТ:
Олег Вяткін, ЕкГ "Печеніги": тел. (066) 804-93-48, trolll_eco [at] ukr.net

Підготовлено ЕкГ "Печеніги", членом Міжнародного Соціально-екологічного Союзу.
При використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.

v:6854

Кампании общеукраинские

Теги

User login

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика