Що зробити, щоб Мінприроди побачило рубки в Чорнобильському заповіднику?

Створення в Чорнобильській зоні заповідника на обсяги рубок в ній не вплинуло аж ніяк – як рубали, так і рубають: в 2016 році було вирубано, якнайменше, 61 га, в 2017 – вже 25. При цьому Державне агентство з управління зоною відчуження робить вигляд, що рубає не в заповіднику, а Мінприроди – що вірить йому.
Зараз "на часі" - рубка ділянок з найкращою деревиною під протипожежні розриви - шириною 100 м та довжиною 15-20 км… Детально про фейкове існування Чорнобильського заповідника дивіться нижче.

Міністру екології та природних ресурсів України О. Семераку

Стосовно рубок в Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику

Шановний пане міністр!
Екологічна група "Печеніги" в тісній співпраці з іншими громадськими екологічними організаціями та журналістською спільнотою уважно відслідковували важкий процес створення Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника. Нами було зібрано чимало офіційної та неофіційної інформації, придбана космічна зйомка деяких лісових масивів в зоні відчуження, в адрес Мінприроди та Державного агентства з управління зоною відчуження направлено низку листів та запитів. Зараз, в надії, що для керівництва Державного агентства з управління зоною відчуження врешті-решт першочергової ваги набуде питання не суцільного лісоповалу, що відбувається на даній території протягом серпня 2016 - квітня 2017 рр., а функціонування заповідника, ми вважаємо за можливе звернутися до Вас.

Водночас, як керівництво Державного агентства з управління зоною відчуження в особі Голови агентства Петрука В.В., так і керівництво Мінприроди в особі директора Департаменту заповідної справи Іваненка І.Б., стосовно подій навколо даної території природно-заповідного фонду надавали, на нашу думку, недостовірну або приховували правдиву інформацію.
Зокрема, на виконання Доручення Секретаріату КМУ від 22.02.2017 № 6961/0/1-17 на свій інформаційний запит від 27.01.2017 до Кабінету Міністрів України інтернет-видання "Главком" отримало відповідь від Міністерства екології та природних ресурсів України від 27.02.2017
№ 9-01/193-17
за підписом Директора Департаменту з питань заповідної справи Іваненка І.Б.
В п.6 цієї відповіді стверджується, що "рубки формування і оздоровлення лісів, в тому числі суцільні санітарні рубки, по 2016 рік [незрозуміло, включаючи, чи не включаючи його - хоча в запиті питання стосовно цього року фігурує] проводилися поза межами об'єктів природно-заповідного фонду. Отже, встановлення лімітів на використання природних ресурсів, передбачених ст. 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", не потребувалось".
Інтернет-видання з допомогою спеціалістів Національного університету біоресурсів та природокористування і ВО "Укрдержліпроект" провело аналіз проведення рубок формування та оздоровлення лісів в зоні відчуження в 2016 році і отримали шокуючу інформацію.
Згідно Звіту про НДР "Розроблення матеріалів до проекту створення Чорнобильського біосферного заповідника", який був основою для підготовки Указу Президента від 26.04.2016 № 174/2016 "Про створення Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника", вся лісова територія зони відчуження (крім так званої "десятки" з надзвичайно високим рівнем накопичення радіонуклідів) площею 227 тис. га входить в склад заповідника.
Після набуття чинності вищезазначеного Указу Президента 04.08.2016, після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання окремих питань правового режиму території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 14.07.2016 № 1472-VIII, територія зони відчуження, яка входить в склад заповідника, однозначно є територією природно-заповідного фонду загальнодержавного значення і на неї поширюється дія Закону України "Про природно-заповідний фонд України".
На електронному сайті Державного агентства з управління зоною відчуження у вільному доступі у вікні "Діяльність підприємств зони відчуження" щотижнево публікується інформація про виробничу діяльність підприємств зони відчуження.
За період з 04.08.2016 по 31.12.2016, виходячи з опублікованої інформації на сайті Держагентства, ДСП "Північна Пуща" були проведені рубки формування та оздоровлення лісів на площі 61 га із вирубаним обсягом деревини 13600 куб.м. Виходячи із вирубаного запасу на 1 га в 223 куб.м спеціалісти-лісівники роблять однозначний висновок про проведення в 2-му півріччі 2016 р., після набуття чинності Указу Президента, суцільнолісосічних рубок в Чорнобильському біосферному заповіднику. При цьому деякі тижневі звіти за цей період на сайті Держагентства відсутні, що дозволяє зробити висновок про ще більші обсяги вирубування лісів на території заповідника.
Більш того, такий самий аналіз був проведений і в 2017 р.: з 01.01.2017 по 16.03.2017 так звані рубки формування та оздоровлення лісів (а фактично суцільнолісосічні рубки) були проведені на площі 25 га із вирубаним обсягом деревини 10200 куб.м, тобто на 1 га вирубувалось 408 куб.м деревини. В умовах українського Полісся деревостани із запасом більше 400 куб.м./га - це елітні високопродуктивні насадження, які повинні були стати еталонними заповідними лісами, а стали, судячи по всьому, об'єктом знищення.
Моніторинг лісів зони відчуження на основі космічної зйомки 2016 р., яка є в нашому розпорядженні (оприлюднена в статті "Чорнобильський лісоповал" інтернет-видання "Главком"), дає ще більш кричущу інформацію. Фактично вирубаний кв. 398 Луб’янського лісництва, який лісовою пожежею 2015 р. пройдений не був. Фактично в зоні відчуження має місце проведення так званих приіскових рубок з метою заготівлі максимальної кількості ділової деревини - не дивлячись на стан насаджень та статус природно-заповідної території.


Три знімки кварталу 398 Луб’янського лісництва: зроблений до пожежі, у березні 2014 року, після пожежі – у серпні 2015-го та через рік після пожежі – у серпні 2016-го, - наочно показують тотальний характер рубки. У тому числі, й лісу, який пожежа не зачепила.

Знімок з космосу, зроблений у березні 2014 року.

Знімок, зроблений у серпні 2015 року, після пожежі.

Знімок, зроблений у серпні 2016 року - після санітарної рубки.
Масштаби чорнобильських лісорубів наочно проглядається на останньому знімку – після себе вони залишили голу землю.

В нашому розпорядженні є копія лісорубного квитка № 455152, виданого 22.08.2016 р. ДСП "Північна Пуща", на проведення суцільної санітарної рубки в Денисовицькому лісництві в кв. 209, діл. 27-31 на площі 22,2 га із вирубаним обсягом деревини 8786 куб.м. Тобто лісорубні квитки видавались і після набуття чинності Указу Президента "Про створення Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника".
Ці факти дозволяють однозначно трактувати наведену відповідь Мінприроди як халатне відношення до своїх посадових обов'язків чиновників Департаменту заповідної справи, а, можливо, - й свідоме приховування ними інформації.

Крім того, потребує додаткового розслідування, ще одна цитата з п.6 відповіді Мінприроди – "всі рубки на території зони відчуження проводяться згідно вимог чинного законодавства, що підтверджується результатами перевірок екологічною інспекцією, остання з яких проведена у грудні 2016 р.". Тобто не тільки Мінприроди, а і Державна екологічна інспекція закриває очі на відсутність лімітів на використання природних ресурсів на території природно-заповідного фонду – що ставить під великий сумнів законність проведення масштабних суцільних рубок на території Чорнобильського біосферного заповідника. При цьому слід відмітити, що відсутність лімітів на використання природних ресурсів на територіях ПЗФ повинна призводити до накладення Держекоінспекцією України на постійного лісокористувача величезних штрафних санкцій – можливо, тут і необхідно шукати причини злісного невиконання законів України.

Такі ж самі цікаві ребуси ми знаходимо і у відповідях Державного агентства з управління зоною відчуження на наші запити. Зокрема, на запит ЕкГ "Печеніги" № 01/02-07 від 20.02.2017 стосовно обсягів рубок на території ЧРЕБЗ в 2016-2017 рр. Держагентство надало інформацію за підписом Голови Держагентства Петрука В.В. – "рубки на території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника протягом 2016 - початку 2017 рр. не проводились". А як же щотижнева інформація по заготівлі деревини в ДСП "Північна Пуща", яке діє на території заповідника? Останні звіти ДСП "Північна Пуща" на сайті Держагентства спростовують це твердження Петрука – так, за період 09.03-15.03.2017 вирубано 1,98 га із вирубаним обсягом деревини 723 куб.м (в середньому 365 куб.м на 1 га), а за період 16.03-22.03. 2017 - 2,85 га із вирубаним обсягом деревини 894 куб.м (в середньому 314 куб.м на 1 га).

Ми вважаємо, що процес створення біосферного заповідника не мав би такий трагікомічний вигляд, якщо б в зоні відчуження працювали високопрофесійні кадри з чистою совістю та мораллю, перш за все в керівництві, а не випадкові люди. Звичайно, ми не сумніваємося в компетенції Голови агентства Петрука В.В., враховуючи те, що він все своє недовге професійне життя пропрацював в Кабміні. Але дивує те, що економіст за освітою з посади керівника Департаменту Державного управління справами в часи злочинного режиму Януковича швидко перейшов на посаду Голови Агентства з управління зоною відчуження - території надзвичайно складної в технічному, екологічному та соціальному плані – звідки появилися такі знання з питань зони відчуження?
Ще більше дивує, якщо не обурює той факт, що разом з Петруком в зону прийшли такі "високопрофесійні кадри", як колишній керівник Донецького відділення "Укрпошти" Грабчук М.В. - на посаду директора Чорнобильського спецкомбінату (за повідомленнями ЗМІ, він затриманий на хабарі в 700 тис. грн., і на даний час, нібито перебуває в СІЗО). А також - колишній керівник ДП "Преса України" Бондаренко Р.Б., який з лісовим господарством в минулому не мав жодного зв'язку - на посаду директора фактично лісового підприємства "Північна Пуща". Люди, які прийшли в зону в надії на швидкі дивіденди і привели до плачевного стану природні екосистеми в зоні відчуження.

Крім того, в нас є достовірна інформація про ще один вид діяльності, який збираються здійснити на території Чорнобильського РЕБЗ – це розрубка сітки протипожежних розривів шириною 100 м та довжиною 15-20 км. Ці так звані розриви плануються в найбільш продуктивних лісових масивах із залишенням у вигляді недорубів рідколісь, сухостійних та загиблих насаджень (на даний час ведуться відводи під ці розриви, в які включаються тільки здорові насадження). Звичайно, для зони відчуження вкрай необхідним є спеціалізований Проект протипожежних заходів, але такі проекти розробляють спеціалізовані проектні установи, при цьому, на всій території зони відчуження, включаючи так звану "десятку", з обов'язковим проектом утилізації радіаційно забрудненої деревини.

Враховуючи вищевикладене, просимо повідомити:
1. На підставі яких нормативних документів здійснювалося вирубування лісових масивів Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника в порядку суцільних санітарних рубок з серпня 2016 по березень 2017 рр.?
2. Які лісові площі та в яких обсягах запроектовано до вирубування та які відводи лісосічного фонду в порядку проведення протипожежних розривів та суцільних санітарних рубок проведені в 2017 р.?
3. Чому досі відсутня науково обґрунтована Програма лісовідновлення лісових масивів Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, які були пройдені лісовими пожежами в 2015 р.?
4. Чи буде проведене об'єктивне розслідування бездіяльності посадових осіб Мінприроди та Державної екологічної інспекції України, через яку на території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника не припиняються корупційні зловживання?

Також просимо вжити заходів задля припинення порушень стосовно суцільного лісоповалу в зоні відчуження, оприлюднених в передачі "Слідство. Інфо" на Громадському ТВ від 22.06.2016 і у відкритому зверненні "Припинити винищення лісу Чорнобильського біосферного заповідника!".

З повагою,
Голова Ради ЕкГ "Печеніги"
С.О. Шапаренко

v:3776

Кампании общеукраинские

Теги

User login

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика