Битва парків: РЛП "Клебан-Бик" vs РЛП "Краматорський"

Стикаючись з проблемами заповідних територій Донецької області, ми неодноразово чули від чиновників Департаменту екології Донецької облдержадміністрації, який гарний регіональний ландшафтний парк "Клебан-Бик" та який поганий Регіональний ландшафтний парк "Краматорський". В той же час, від активістів чуєш прямо протилежну думку. В жовтні нам самім вдалося відвідати обидва парки, і тепер спробуємо розібратися, хто ж з них кращій. Відразу зазначу, що порівнюватися буде лише хазяйнування в цих заповідних об’єктах - бо порівнювати природну красу і цінність – марна справа. Фінансування парків останній час було майже однаковим і, відповідно, можна вважати, що і їх розвиток і утримання знаходяться на одному рівні.
Перше, на що кожен відвідувач регіонального ландшафтного парку зверне увагу, - це благоустрій місць відпочинку. В "Клебан-Бику" при в’їзді на одне з них, "На березі", вас зустрічає стела, зроблена із залишків поливної системи місцевого колгоспу, за якою по берегу водосховища хаотично розкидані бесідки та "пивні" намети – ото і весь благоустрій. На другому місці відпочинку, де виставлені пластикові макети динозаврів, кам’яні статуї та частки скам’янілих дерев, побувати ми не змогли – зараз там розташовані військові, і тому доступ до нього обмежений.
В Краматорському РЛП основна зона відпочинку – візит-центр "Лісова казка", що знаходиться в с. Камишуваха. Його територія огороджена парканом, тут знаходиться міні-зоопарк, в якому утримуються фазани, лебеді, павичі, олені, дикі кабани та вовки. Навколо багато місць для відпочинку на будь-який смак: можна відпочити як маленькою, так і великою компанією, поплавати на човні по озеру, послухати цікаві екскурсії як по самій території візит-центру так і за його межами на екологічній стежці. По всій території розміщені інформаційні стенди та пояснювальні таблички. Цього року був відкритий еколого-просвітницький центр, який в жовтні під час допомоги парку вже встигли оцінити волонтери зо всієї України.

До речі, відпочинок в бесідках в обох парках коштує однаково: за звичайну бесідку - 70 грн., за велику відкриту бесідку в "Клебан-Бику" або "мисливську" хатинку в Краматорському парку – по 80 грн.

Окремо слід зупинитися на інформаційних стендах, що містять довідкову та еколого-просвітницьку інформацію. В Краматорському РЛП їх декілька десятків – фактично, будь-яка людина, навіть без екскурсовода може ознайомитися як з правилами поведінки, так і з природними багатствами парку. В РЛП "Клебан-Бик" стенд один! – і розташований навіть не на його території, а в селі Олександро-Калиново - навпроти парківської контри. Вигляд цього стенду як би каже: "Керівництву парка байдужа і екопросівіта, і взагалі враження від парку" (краще один раз побачити - так що дивиться фотографії).

Окремо слід сказати про охорону парків, і якщо в Краматорському охорона поставлена на доволі високому рівні, то про охорону Клебан-Бику можна почути тільки одне - вони кришують незаконний вилов риби на Клебан-Бицькому водосховищі. Чи так це, чи ні, ми стверджувати не будемо, але на ринку Константинівки уся риба з цього водосховища. Про погану охорону в цьому парку та безлад на водосховищі розповідав на конкурсі по призначенню директорів в регіональні парки і заступник голови Донецької облдержадміністрації пан Ремський.

До речі, активність сторінок в соцмережах - ще один яскравий показник зацікавленості адміністрації парку в розвитку та просуванні своєї установи - оскільки жодних юридичних зобов'язань вести такі групи у парків нема, і їх ведення ведеться тільки за власною ініціативою. Так ось в групі Фейсбуку РЛП "Краматорського" тільки за жовтень цього року 14 постів, котрі розповідають про діяльність парку, а в групі "Клебан-Бик" за весь 2016 рік 15 постів! - при цьому повідомлень з інформацією (з якимось текстом окрім фотографії) всього 4.
Ще один показник - але вже в юридичною площині. В Краматорському оформлені та винесені в натуру земельні ділянки майже по всьому парку (винятком є Шебельківська ділянка - яка була приєднана до парку після оформлення земель) - тому жодних спірних питань щодо них не виникає. В РЛП "Клебан-Бик" земельні ділянки не оформлені та, більш того, ця процедура ще навіть не розпочата. І тому вже зараз на Кадастровій карті України можна побачити, що частина земель парку вже має власників, а до деяких територій доступ взагалі обмежений.
Що до проекту організації території - то ці документи розроблені для обох парків, але в РЛП "Клебан-Бик" його, нарешті, затвердили в цьому році, а проект Краматорського Департамент екології ніяк не затвердить, посилаючись на щось незрозуміле та лист Славянського лісгоспу. Тут слід зазначити, що лист від лісгоспу, окрім того, що є повністю безглуздим, ще й не є перепоною для затвердження проекту організації, але департамент продовжує затягувати цей процес (більш детально з даною ситуацією та самим листом можна ознайомитись в цьому пості.
Враховуючи усе вище викладене, безумовна перемога дістається РЛП "Краматорському" - в парку видно роботу по усім напрямкам: по охороні, екопросвіті, розвитку рекреації, вирішенню земельних питань, інформуванню громадськості. Для того, щоб РЛП "Клебан-Бик" досягнув планки, яку наразі завдає Краматорський, потрібно не тільки багато часу і коштів (ще раз зауважимо - коштів на парки відділялось майже однаково, а "Клебан-Бик" до військових подій за рахунок відпочиваючих на водосховищі самостійно заробляв навіть більше), а і реальне бажання його адміністрації.

Навіщо ми робили це порівняння? В першу чергу, для того, що нам набридло чути відверту брехню від чиновників Донецької обладміністрації, як гарно в "Клебан-Бику" та як погано в "Краматорському". Тому що ми розуміємо, що директора Залялова, що довів "Клебан-Бик" до нинішнього убогого стану залишили на посту не за його хазяйновитість, а за можливість розпилювати кошти, що йдуть на парк.

І нарешті, щоб довести істину: "Що для директора Департаменту екології та природних ресурсів Натруса добре, то для українців зле!"
І на останок. При написанні цього посту, прийшло розуміння, чому в нашій країні всі зміни накраще відбувається так повільно: причина проста - становище в РЛП "Клебан-Бик", на думку чиновників - це порядок, а розвиток та бажання виконувати свою роботу чесно, як в Краматорському - це погано, це відсутність хазяїна! Ось і намагається купа чиновників-натрусів зберегти свої порядки на всій території України.
*
____________________

КОНТАКТ:
Олег Вяткін, ЕкГ "Печеніги": тел. (066) 804-93-48, [email protected]

Підготовлено ЕкГ "Печеніги", при використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.

Інформація зібрана під час виконання проекту "Від аналізу до подолання: створення громадської антикорупційної мережі" - який реалізується за сприяння Міжнародного фонду "Відродження".

v:6382

Кампании общеукраинские

Теги

User login

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика