\\|// БАЙБАК \\|// Екологічна група "Печеніги" (# 455 від 04.12.09)

ПІДПИСИ НА СТВОРЕННЯ НПП "ДНІСТРОВСЬКИЙ КАНЬЙОН" ТА ЗАХИСТ НПП "ГУЦУЛЬЩИНА"

Шановні колеги!
   Попередніми "Бабаками" ми просили підтримати колективні звернення щодо двох нацпарків: "Дністровського Каньйону" та "Гуцульщини."
З 30 листопада до 4 грудня звернення щодо створення "Дністровського Каньйону" підтримали:
   І. Русєв ("Природна спадщина", Одеса), М. Коробко (УЕА "Зелений світ", Кривий Ріг, С. Зінченко (Криворізьке об'єднання ВУТ "Просвіта"), О. Свєтіков (Сєвєродонецька міська екологічна асоціація "Зелений світ", Луганська обл.), В. Приступа (АДЕО "Легіони Землі", Львів), С. Підмогильний (ТОВ "Туристична агенція "Терра Інкогніта", Київ), М. Вітько (Марганецька міська організація УЕА "Зелений Світ", Дніпропетровська обл.), В. Ханас (член оргкомітету Громадянської асамблеї України, співкоординатор "Данастріс Альтернативи, 2009", Тернопіль), О. Супруненко ("Чистий Берег", Берегово Закарпатської обл.), Г. Проців (Екологічний клуб "Край", Бережани Тернопільської обл.), М. Підгайний (член оргкомітету по створенню національних природних парків у Херсонській області, Херсон), В. Довгошия (РДГО "Зелений світ", Гвіздець Коломийського р-ну Івано-Франківської обл.), А. Русанова (Харків).
Звернення на захист "Гуцульщини" підтримали:
   О. Степаненко (ЕГО "Зелений Світ", Чортків Тернопільської області), В. Мельничук (Національний екоцентр України, Київ), С. Шапаренко (ЕкГ "Печеніги", Харків), І. Маруняк (Коломийське представництво Громадянської мережі ОПОРА, Коломия Івано-Франківської області), М. Коробко (УЕА "Зелений світ", Кривий Ріг), С. Зінченко (Криворізьке об'єднання ВУТ "Просвіта"), М. Шевченко (ДОП КНУ "Зелене майбутнє", Київ), В. Довгошия (РДГО "Зелений світ", Гвіздець Коломийського р-ну Івано-Франківської обл.).

СЬОГОДНІ – ОСТАННІЙ ДЕНЬ ЗБОРУ ПІДПИСІВ, І ХТО ЩЕ НЕ ПІДТРИМАВ ЇХ, МОЖЕ ЦЕ ЗРОБИТИ.
   Свої підписи (ім’я, прізвище, організація, населений пункт, електрона адреса, телефон) шліть Олександру Степаненку: [email protected]. Тексти обох звернень дивіться нижче.

З надією на вашу підтримку, С. Шапаренко
*

Міністру охорони навколишнього природного середовища України Філіпчуку Г. Г.

Звернення
ЩОДО ПРОЕКТУ УКАЗУ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ПРО СТВОРЕННЯ НПП "ДНІСТРОВСЬКИЙ КАНЬЙОН"

Шановний Георгію Георгійовичу!

Наскільки нам відомо, у даний час на розгляді у Міністерстві охорони навколишнього природного середовища України (Мінприроди) перебуває проект Указу Президента України про створення НПП "Дністровський каньйон".
   На підставі ст.13, 34, 40 Конституції України, ст.1, частини третьої ст.3, ст.5, 7, 20 Закону України "Про звернення громадян", ст. 9 – 12 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 10, 14 "Про природно-заповідний фонд України", ст. 4 - 5 Конвенції “Про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля" (Оргуська конвенція) просимо Мінприроди розглянути пропозиції до проекту Указу.

1. У даний час цінні природні об’єкти Подністров’я перебувають під охороною РЛП "Дністровський каньйон" площею 42 тисячі га, тоді як НПП "Дністровський каньйон" планується до створення на площі 11 тисяч га.
   На наше переконання за таких умов не можна вести мову про виконання вимог п. 2, 4 Указу Президента України № 611/2009 14 серпня 2009 р. "Про додаткові заходи щодо розвитку природно-заповідної справи в Україні" щодо розширення територій існуючих національних природних парків та інших природно-заповідних об'єктів, передбачених Указами Президента України від 27 серпня 2008 р. № 774 "Про невідкладні заходи щодо розширення мережі національних природних парків" та від 1 грудня 2008 р. № 1129 "Про розширення мережі та територій національних природних парків та інших природно-заповідних об'єктів"".
   Тому вважаємо необхідним закласти у текст Указу Президента України положення, котре давало б можливість у перспективі розширити площу НПП "Дністровський каньйон". Зі свого боку учасники всеукраїнської громадянської кампанії "Дністровська екологічна хвиля" зобов’язуються подати конкретні пропозиції щодо включення до НПП цінних природних об’єктів та комплексів.

В якості п. 4 пропонуємо наступне формулювання: "З метою виконання положень Указу Президента України № 611/2009 "Про додаткові заходи щодо розвитку природно-заповідної справи в Україні" Тернопільській обласній державній адміністрації спільно з територіальними органами Мінприроди забезпечити у 2010 році проведення робіт по розширенню меж НПП "Дністровський каньйон" за рахунок цінних природних та історико-культурних комплексів та об'єктів, розташованих у Борщівському, Бучацькому, Заліщицькому та Монастирському районах, у т. ч. включених до РЛП "Дністровський каньйон".

2. Оскільки проектом Указу Президента України передбачається створення НПП "Дністровський каньйон" лише у межах Тернопільської області, тобто на лівобережжі Дністра, у той час, коли на правому березі також зосереджено велику кількість цінних природних та історико-культурних комплексів та об'єктів, що потребують ефективної охорони, вважаємо необхідним закласти у текст Указу Президента України положення, котре давало б можливість у перспективі розширити площу НПП "Дністровський каньйон" на території Івано-Франківської та Чернівецької областей.

В якості п. 4 пропонуємо наступне формулювання: "З метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів та об'єктів, розташованих на правобережжі Дністра, Івано-Франківській та Чернівецькій обласній державній адміністрації спільно з територіальними органами Мінприроди передбачити протягом 2010 - 2011 років проведення робіт по розширенню меж НПП "Дністровський каньйон" за рахунок територій Тлумацького та Городенківського районів Івано-Франківської області, а також – Заставнівського та Хотинського районів Чернівецької області".
Про ваші рішення та дії з даного приводу прошу повідомити письмово у відповідності до норм ст. 20 Закону України "Про звернення громадян".
З повагою,
   … 18. Русанова Ангеліна, біолог, м. Харків, (066)36 12 680
   19. …
*
Президенту України Ющенку В. А.
Шановний Вікторе Андрійовичу!
До Вас звертаються представники українських природоохоронних організацій, стурбованих ситуацією у сфері розвитку природно-заповідної справи. Ми високо оцінюємо Ваші зусилля, спрямовані на те, аби зупинити процеси гальмування у розвитку в Україні природно-заповідної справи, підтверджені протягом останніх років кількома Вашими указами.
   Однак, на нашу думку досі все ще не вдалося зламати опору корумпованих кіл, що намагаються загальмувати процес створення нових об’єктів природно-заповідного фонду (ПЗФ) та розширення площ діючих, порушувати режим охорони заповідних територій.
   За останніми даними Мінприроди відношення площ ПЗФ до площі держави (показник заповідності) становить 4,95%. Відповідно до Загальнодержавної програми формування національної екологічної мережі України на 2000-2015 роки, вже на 2005 рік площа ПЗФ мала становити 7%, однак цієї мети досі не досягнуто.
   Особливо небезпечними ці тенденції виглядають у карпатському регіоні, у басейні Дністра та Прута, що 2008 року постраждав від стихійного лиха. Катастрофічні наслідки минулорічного паводку, поза сумнівом, викликані багаторічною нераціональною діяльністю у лісовому, водному, сільському господарстві, розробці надр, плануванні розвитку територій тощо. Створення багатофункціональних природно-заповідних об’єктів у цьому регіоні окрім збереження природного довкілля сприяло б його переходу до засад сталого, екологічно збалансованого розвитку.

Нашу особливу стурбованість викликають численні факти систематичної організованої протидії становленню Національного природного парку (НПП) "Гуцульщина" (Косівський район Івано-Франківської області).
   Як Вам відомо, НПП "Гуцульщина" організований у 2002 році Указом Президента України. За ці роки на території парку у гірських лісах було припинено суцільні рубки головного користування, які в умовах порушеної вікової структури (на Косівщині лише 5,9% стиглих лісів), призводили до негативних явищ у довкіллі, зокрема зсувів, паводків, котрі формують значні ризики для безпеки громадян та господарської діяльності. Приміром, під час стихійного лиха 23 – 27 липня 2008 року у Косівському районі було підтоплено 1436 житлових будівель, відселено 1390 громадян, пошкоджено 99 автомобільних та 5 пішохідних мостів.
   Натомість протягом останніх років процес становлення НПП стикається зі свідомою протидією місцевої влади, окремих підприємців та кримінальних груп, зацікавлених у інтенсивній експлуатації природних ресурсів Карпат, у першу чергу – у збільшенні масштабів рубок у гірських лісах. Через це досі не вдалося остаточно погодити межі парку та отримати Державний акт на право постійного користування землею. Ця проблематика щорічно відображується у доповідях українських правозахисних організацій (http://helsinki.org.ua/index.php?id=1217068563).
   У даний час у Косівському районі здійснюється організована діяльність, спрямована на скасування попередніх рішень сільських рад та розпоряджень Косівської РДА про надання дозволу на виготовлення правоустановчих документів парку та відведення земель в постійне користування. Оригінали проектів відведення земель в постійне користування НПП "Гуцульщина" свідомо блокуються у декількох судових справах Івано-Франківського окружного адміністративного суду. Якщо до жовтня цього року проекти відведення земель не будуть погоджені Івано-Франківською ОДА, не пройдуть державну експертизу та їх не затвердить Кабінет Міністрів України, закінчиться термін їхнього виготовлення, а отже державним інтересам буде нанесено чергової шкоди.
   Як нам відомо, Указом Президента України № 611/2009 "Про додаткові заходи щодо розвитку природно-заповідної справи в Україні" запропоновано правоохоронним органам провести перевірки додержання законів України, що регулюють відносини у сфері охорони навколишнього природного середовища та використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
   На підставі ст.13, 34, 40 Конституції України, ст.1, частини третьої ст.3, ст.5, 7, 20 Закону України "Про звернення громадян", ст. 9 – 12 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 10, 14 "Про природно-заповідний фонд України", просимо Вас заслухати на засіданні РНБОУ звіти правоохоронних органів про результати проведення перевірок додержання законів України, що регулюють відносини у сфері охорони навколишнього природного середовища та використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду, зокрема стосовно НПП "Гуцульщина". Просимо також оприлюднити його основні висновки звітів правоохоронних органів та за результатами розгляду згаданих звітів ухвалити адекватне ситуації рішення РНБОУ.

Інформацію про Ваше рішення з даного приводу та відповідні дії РНБОУ просимо надати у відповідності до положень ст. 20 Закону України "Про звернення громадян".

Просимо Вас взяти до відома, що це звернення надіслано у рамках Громадянської кампанії "Гуцульщині - БУТИ!", розпочатої у 2007 році групою громадських організацій України у з метою реалізації гарантованих Конституцією та законами України прав на безпечне для життя і здоров'я довкілля, а також - на участь у справі охорони та використання природно-заповідного фонду України, сприяючи становленню НПП "Гуцульщина" (http://greenworld.org.ua/index.php?id=1196535162).

З повагою,
   … 8. Вікторія Довгошия, голова РДГО "Зелений світ", смт. Гвіздець Коломийський р-н Івано-Франківська обл. (vadym@ yes.net.ua).
   9. …
*
____________________
КОНТАКТИ:
Олександр Степаненко: тел. (097)752-41-22, ([email protected])

Підготовлено ЕкГ "Печеніги", членом Міжнародного соціально-екологічного Союзу.

v:3827

Теги

Вхід

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика