Залютинська пам’ятка природи: випадково збереглася, випадково руйнується.

Південний вокзал, Левада, Сортировка, Основа, численні колії та роз’їзди - Харківський залізничний вузол є одним з найбільших в Україні. На його території крім залізничників будь-кому іншому робити нема чого, а вони за межами станцій і депо використовують її тільки для проходу рухомих складів. Таке обмеження дозволяє залишкам дикої природи зберігатися тут в більш-менш незмінному стані - навіть в місті-мільйоннику!
В Харківському залізничному вузлі природа найкраще збереглася в долині Уд – в найціннішій з таких ділянок (біля кола третього трамваю) була створена пам’ятка природи "Залютинська".
Її родзинками є занесені до Червоної книги України орхідеї: плодоріжки болотна та блощична, коручка болотна, зозульки м'ясо-червоні та зозулини сльози яйцевидні. Крім них, рідкісних по всій Україні, зростають в тут і рослини, стан яких в країні в цілому не є критичним, але на Харківщині вони вже потребують охорони: вужачка звичайна, гірчак зміїний, білозір болотний, вовче тіло болотне, родовик лікарський, перстач прямостоячий тощо.


Зозульки м'ясо-червоні.
Пам’ятка природи "Залютинська"


Плодоріжка болотна.
На жаль, під час екскурсії рідко вдається побачити все, на що розраховував – тому ця та наступна світлина з відкритих джерел.


Білозір болотний


Фекальний стік

Перелічені види зникають через руйнування лук. Тож, "Залютинська", як і інші подібні до неї заповідні об’єкти – що мають зберігати луки, є запорукою, що і наші діти зможуть милуватися тими ж орхідеями (хай і не такими шикарними) не тільки в квіткових магазинах.
Але, все ж-таки, "Залютинська" знаходиться в мільйонному місці, і, якщо раніше під крилом залізничників її луки якось зберігалися, ніхто ж не гарантував (повинна була держава, але то таке), що так відбуватиметься завжди…
Проблеми їй створила розташована по сусідству Холодногірська РЕС, яка скидає до пам’ятки фекальні стоки, а на межі з нею влаштувала звалище гілля і будівельних відходів (в тому числі, й асфальту, з якого в спеку "виплавляються" нафтопродукти). Це звалище не тільки забруднює, а й поступово насувається на заповідний об’єкт.

Начальник РЕС Євген Бутков пообіцяв на протязі тижня прибрати будівельні відходи (гілки – відходи обрізки дерев під електромережами - їм більше дівати нема куди…), а стосовно фекального стоку пообіцяти нічого не зміг. Грошей на обладнання каналізації РЕС не має, їх може виділити хіба що АТ "Харківенерго" (РЕС є його підрозділом).
Відповідне звернення ми написали, і зараз чекаємо реакцію "Харківенерго".

*
____________________

КОНТАКТ:
Шапаренко Сергій: тел. (066) 387-46-81, [email protected]

Підготовлено ЕкГ "Печеніги": ми працюємо, щоб наше загальне майбутнє стало краще.

v:800

Теги

Вхід

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика