Ков’яги: як газовикам порозумітися з селянами?

Підвищення ціни на природний газ до його ринкової вартості активізувало ретельне вивчення відомих і пошук нових родовищ цієї копалини. Навколо Ков’яг Валківського району Харківської області ТОВ "Еско-Північ" видобуває природний газ вже п’ять років, зараз його підрядник, ТОВ "Геоюніт", деталізує інформацію про це родовище – проводить його 3d-сейсміку.
Таке геофізичне дослідження здійснюється за допомогою вібраційних сигналів, які цілодобово посилаються вглиб земної кори потужними машинами. Крізь пухкі гірські породи ці сигнали проходять, а від щільних віддзеркалюються - по їх луні, куту і часу її повернення вчені отримують дані про геологічну будову досліджуваної території, і, відповідно, характеристику родовища в ній. Щоб забезпечити необхідну точність, ці роботи доводиться проводити по всій площі родовища – не тільки в полях, а і в населених пунктах.
3d-сейсміка, яка зараз здійснюється навколо домівок ков’яжців, дуже непокоїть останніх – перш за все, через цілодобовий шум сейсмомашин та кабелі з датчиками, які мають уловлювати відлуння сейсмічних сигналів, і які геофізики безцеремонно протягують де завгодно - в тому числі, й по приватних ділянках. Деякі з мешканців стверджують, що у літніх людей через роботу вібраційних машин погіршилося здоров’я - підскочив тиск.
Обурені цим, селяни організували збори, на які визвали голів районної та сільської рад. Там вони намагалися дізнатися про мету робіт, висловлювали незадоволення діяльністю геофізиків та вимагали припинити її. Люди скаржились, що про проведення робіт їх ніхто не попереджав. У багатьох є побоювання, що внаслідок них вони можуть лишитися приватних ділянок.
За останні 10 років бунт населення проти газовиків став українським трендом. В першу чергу ця тенденція пов’язана зі зневірою до влади - нічого доброго або корисного від її рішень громада не очікує. Ніякого позитиву люди не очікують і від діяльності газовиків – їх важка техніка псує дороги, а порушення під час самої добичі забруднюють довкілля. Побоюються селяни і що внаслідок цієї діяльності зникне вода у колодязях. З іншого боку, багато які власники ліцензій на пошук та добичу газу через нестачу такту та поваги до людей не вважають за необхідне інформувати громади про свої плани.
Конфлікти, подібні ков’яжському, на Харківщині вже мали місце – наприклад, в 2013 р. мешканці Тернової, зіпсував обладнання геофізиків, зірвали в своєму селищі 3d-сейсміку "по-хамськи". Тому, щоб не доводити ситуацію до кипіння, в Ков’ягах газодобувачам бажано порозумітися з селянами. Для цього "Еско-Північ" має повідомити громаді свої плани – фактично, ознайомити її з оцінкою впливу на навколишнє середовище (ОВНС) своєї діяльності. В цьому документі мають бути розкритими всі питання стосовно буріння свердловини і методу її опробування, про кількість води для цього і джерела її постачання.
Окремо слід зазначити, що у Ков’ягах є проблема з водопостачанням. Це пов’язано з розташуванням села на вододілі і підвищеними мінералізацією та жорсткістю води верхнього горизонту підземних вод. До того ж, в зв’язку зі зміною клімату рівень її падає. Питну воду в селищі можна отримати, але для цього треба бурити свердловини глибиною 80-100 м. Якщо власники ліцензії - ТОВ "Еско-Північ" - могли б допомогти вирішити цю проблему: облаштувати пару бюветів, з яких місцеві могли б набирати воду, - це б дуже поліпшило становище з питною водою у селищі та могло згладити ставлення селян до розвідки газу.
Газовидобуток в Україні є важливою складовою для її енергобезпеки, але роботи з розвідки повинні проводитись як з урахуванням екологічних норм, так і інтересів людей, які будуть мати незручності під час розвідки і облаштування родовища.

*
____________________

КОНТАКТ:
Затенко Віталій, Екологічна група "Печеніги": [email protected]

Підготовлено ЕкГ "Печеніги", при використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.

v:865

Теги

Вхід

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика