Як громада ліс від лісників захистила.

Мабуть, у кожного з нас є "свій" ліс – де, бігаючи, укріплюєш здоров’я, гуляєш з дитиною, або куди просто наїжджаєш на вихідні – ліс, що дорогий Вам. Для мешканців Високого Харківського району таким лісом є масив, що зберігся прямо посеред їх селища.
За словами високивців, майже сорок років його ніхто не чіпляв. Тому, коли цього року в лісі почалася рубка, мешканців одразу занепокоїло, що рубачі вибирали зелені дуби і клени - причому, в різних частинах масиву, а сухі дерева (яких за сорок років тут скопилося чимало) лишали на місці. Спочатку як підрядник – якась луганська бригада, так і замовник рубки - Бабаївське лісництво Жовтневого лісгоспу – на їх вимоги ніяк не пояснювали, чому, і що вони рубають. Але високивці наполягали: жінки декілька разів викликали поліцію (що, до речі, ні до чого не привело – поліціанти якусь тяганину почали, але рубка не припинялася), а чоловіки дерева навіть захищали фізично. Після серії таких конфліктів старший майстер лісу Бабаївського лісництва В. Ломакін показав лісорубний квиток на цю рубку.


Поліція на вирубці у Високому.

Згідно статті 69 Лісового кодексу України, лісорубний квиток є документом, який, власне, і дозволяє отримувати з лісу деревину – певну кількість певних дерев з певної території. Він видається лісокористувачу - згідно Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів - на один рік. В нашому випадку лісокористувачем є Жовтневий лісгосп (а Бабаївське лісництво його підрозділом), і свій квиток він отримав на всі ділянки, де збирається рубати в 2018 році. Тому законність і доцільність конкретної рубки лісорубний квиток мало може прояснити – задля цього він надто загальний.
В степовій і лісостеповій зонах, де знаходиться Харківська область, всі ліси мають певне екологічне призначення – тому промислові рубки в них не проводяться. Їх рубають тільки для підтримання стану лісів (в розумінні лісників, якими вони мають бути) згідно із Санітарними правилами в лісах України.
Санітарні рубки бувають суцільними – коли на певній ділянці вирубаються всі "хворі" дерева, а бувають – вибірковими. Тож, під Високим рубка відбувалася вибіркова. Згідно Порядку спеціального використання лісових ресурсів, для будь-якої рубки має бути складена Польова перелікова відомість дерев, призначених в рубку;
згідно Санітарних правил для вибіркової санітарної рубки має бути складена Нумераційна відомість дерев, призначених для вибіркової санітарної рубки.
В Переліковій відомості позначаються розсортовані по діаметрам кількості дерев, які планується вирубати, в Нумераційній – кожне (!) дерево, призначене в рубку, і стовбур якого на висоті 1,3 метра товщий за 24 сантиметри. Ці документи ми і порадили високивцям отримати.


Лист Польової перелікової відомості на рубку у Високому.


Лист Нумераційної перелікової відомості на рубку у Високому.

Згідно Додатку 3 до Правил, в шостому стовпчику Нумераційної відомості позначається "категорія стану дерева". Всім деревам, вибраним для рубки під Високим, були надані V і VI категорії – "свіжий сухостій" і, відповідно, "старий сухостій". А всі дерева, які рубачи зрубали, але ще не встигли вивезти, були з нормальною зеленою кроною.
Як таке могло трапитися, В. Ломакін пояснити не зміг. До речі, згідно діючих нормативів, будь-яка рубка по контуру має бути позначена рубочними стовпчиками – при цьому, так, щоб від одного стовпчика був видний інший. На цій рубці ніяких стовпчиків не було – до речі, за документами вона проводилася в 5 виділі 46 кварталу Бабаївського лісництва.
Після переговорів дійшли до того, що рубка відбуватиметься під пильним наглядом мешканців – за обома відомостями, і виміткою, зробленою на деревах (кожне дерево, яке підпадає під рубку, має бути вимечене). Лісник, який чомусь більш за все турбувався, скільки вони зможуть вивезти кубометрів деревини (хоча ця рубка не є промисловою!), нехотя погодився.


Тавра на деревах,
що призначені
у рубку, більше схожі
на сліди кігтів.


Зрубані дерева мали зелену крону.


Знайти рубочний стовпчик не завжди легко.

Так цю рубку за тиждень і було закінчено (рубочні стовпчики з’явилися вже через день і повністю відповідали документації, де має проводитися рубка!).
У підсумку, на 200 дерев в цьому лісі стало менше, але "галявин" в ньому не з’явилося.
Отже, захист лісу потребує активності громади і нескладного лікнепу!*
____________________

КОНТАКТ:
Шапаренко Сергій: тел. (066) 387-46-81, [email protected]

Підготовлено ЕкГ "Печеніги": ми працюємо, щоб наше загальне майбутнє стало краще.

v:2187

Теги

Вход в систему

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика