Звіт за 2016 рік


В 2016 році діяльність Організації була сконцентрована на тих же напрямках, що і в 2015-му: збір, аналіз та висвітлення актуальної інформації про нагальні "біорізноманітні" проблеми і боротьбу з корупційними проявами в екологічній сфері. Низка кампаній минулого року була продовжена і в 2016-му.

Кампанія за прозорість призначення керівників установ природно-заповідного фонду.

З минулого року співбесіди з кандидатами на посади директорів заповідників і національних парків Мінприроди проводить відкрито – з онлайн-трансляцією засідань. Однак, власне визначення переможців конкурсу кадрова комісія здійснює кулуарно, що надає простір корупційним проявам і зводить нанівець всю відкритість співбесід.
На протязі року Товариством була оцінена діяльність керівництв національних парків, в яких мали змінитися керівники (і керівники яких подавали свої кандидатури на конкурс): Черемоського, Деснянсько-Старогутського і "Синевиру", а також діяльність кадрової комісії Міністерства.

На підставі зібраної інформації Мінприроди і установам природно-заповідного фонду були передані Мінприроди через її Громадську раду.

Підтримка регіонального ландшафтного парку "Краматорський" (Донецька область).

РЛП "Краматорський" знаходиться в зоні АТО, де з безпекових міркувань повноваження виконавчої влади були значно збільшені. Такий перекіс створив умови для корупційних проявів, що вимагають наявності об’єктів, на які з місцевого бюджету можна витрачати завищені суми. Через намагання перетворити на такий об’єкт РЛП "Краматорський", тиск на нього не припинявся вже два роки.
Ми висвітлювали факти такого тиску, консультували адміністрацію установи, збирали та поширювали інформацію, зверталися стосовно корупційних дій керівництва області до контролюючих органів. Були проведені кампанії за звільнення директора Департаменту екології Донецької облдержадміністрації С.П. Натруса (діями якого природно-заповідному фонду України було нанесено понад 1,6 млн. грн. збитків) і за відкритість призначення директора парку.

Захист Дворічанського національного природного парку (Харківська область).

Мисливське господарство "ДП "Бірюк" своїх зазіхань на цю територію природно-заповідного фонду не припинило - тому ми продовжували інформаційну кампанію на захист парку, зокрема щодо притягнення до відповідальності винних у масовому браконьєрстві на його території.

Також була підтримана кампанія проти військових навчань в Національному природному парку "Олешківські Піски" (Херсонська область), висвітлювалося незаконне використання деревини в Національному природному парку "Святі гори" (Донецька область), проведені кампанії проти рубок в Чорнобильскому біосферному заповіднику (Київська область), за збереження Іванівського заказника (Тернопільська область) і проти цькування директора Інституту зоології Ігоря Акімова.

"Від аналізу до подолання: створення громадської антикорупційної мережі"

В 2016 році нами був розпочатий підтриманий Міжнародним Фондом "Відродження" проект, спрямований на зменшення корупціогенності регіональних програм Східного регіону України шляхом аналізу їх корупційних складових, розробки рекомендацій для активістів стосовно їх запобігання та створення громадської антикорупційної мережі (бюджет проекту 80.000 грн.).
Під час нього було проаналізовано виконання в 2012-2016 роках в Харківській і Донецькій області 37 регіональних державних програм. Їх оцінка здійснювалася за трьома головними показниками: актуальність, вимірюваність результатів та відповідність нормам укладення, - на підставі інформації, що міститься на веб-порталі E-datа, в заключних звітах про реалізацію програми та в звітах про використання коштів місцевих фондів, в постах Інтернету та через інформаційні запити. 17 заходів з 14 програм: в Богодухові, Дергачах, Краснокутську, Мерефі, Осколі, Харкові (Харківська область) і Бахмуті, Костянтинівці, Краматорську, Святогірську, Слов’янську (Донецька область), - були перевірені під час натурного обстеження.

Фактично, виконання програм - від планування до закупівлі необхідного обладнання - є парадом корупційних схем. Майже в усіх проаналізованих програмах проблеми виявилися однаковими:
1. Майже жодна з них не містить кількісної оцінки результатів своєї реалізації - тобто ніхто не може сказати, чи взагалі заходи, що реалізувались в ході програми, сприяли досягненню мети і виконанню завдань? Чи взагалі мало сенс витрачати на це кошти?
2. Жодна з програм не має обґрунтування заходів, які планувалося проводити. Незрозуміло, на підставі чого взагалі ті чи інші заходи потрапляють до програм.
3. В багатьох програмах містяться заходи, реалізація котрих не передбачена. Прикладом є розробка різноманітних проектів - при тому, що їх реалізація програмами не передбачається - або створення якихось об'єктів з непередбаченим фінансуванням на їх функціонування.

4. Інформація про стан реалізації програм - щорічні звіти, зміни, тощо – в загальному доступі відсутня.
5. Частина коштів, які планується витратити за програмами, беруться взагалі "з повітря".

Всі проаналізовані програми були укладені з прямим порушенням порядку розроблення та виконання державних цільових програм, визначеного чинним законодавством.
Реалізація проекту триває.

Експертна діяльність
З іншими громадськими експертами члени Товариства брали участь "Громадська оцінка" за 2015 рік (яка готувалася в 2016 році) вийшла під головним редакторством Голови Ради ЕкГ "Печеніги" С. Шапаренка. Також організацією були надані пропозиції до "Стратегії розвитку міста Харкова до 2020 року" – з яких в кінцевій версії документу було враховано приблизно половину.

Низка заходів, здійснених ЕкГ "Печеніги", була проведена на прохання активістів:
поширена інформація про протруєння "Зерном Полісся" місцевих мешканців (Сумська область), НВР "Правий сектор - Харківщина" була надана допомога в припиненні рейдерського захоплення земель Липкуватівського аграрного коледжу (Нововодолазький район Харківської області), разом з ним була розпочата кампанія за повернення мешканцям Голубівки (Великобурлуцький район Харківської області) громадського пасовища, підтримана кампанія за збереження Мукачівського еколого-натуралістичного центру.

За рік Товариством було направлено офіційним органам 99 звернень та запитів; на сайті, Фейсбуці і Ю-тубі опублікований 85 дописів (в середньому 5-7 тис. переглядів кожний.
Результати діяльності Екологічної групи "Печеніги" в 2016 році на загальних зборах Організації були признані задовільними.

v:2564

Теги

Вход в систему

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика