Звіт за 2015 рік

Екологічна група "Печеніги" - природоохоронна громадська організація, що заснована в 1996 році випускниками Дружини охорони природи Харківського державного університету. Діяльність організації спрямована на охорону природи: збереження біорізноманіття, розвиток природно-заповідного фонду, лобіювання змін до законодавства з метою покращення ситуації та аналітична і інформаційно-просвітницька діяльність в цій царині.

2015 рік став для країни дуже важким: продовження війни, відновлення корупційних схем, що начебто були ліквідовані після Революції Гідності, гальмування державою процесів євроінтеграції, економічна криза. В екологічній сфері до загальних проблем додалися триваюче руйнування системи управління й фактичне припинення державного екологічного контролю, в сфері суспільної діяльності – припинення державного контролю за відкритістю владних органів.
З огляду на вказані фактори, цього року діяльність організації була направлена на збір, аналіз та висвітлення актуальної інформації про нагальні "біорізноманітні" проблеми і боротьбу з корупційними проявами в цій сфері:
I. Підтримка діяльності установ природно-заповідного фонду.
II. Лобіювання змін законодавства.
III. Експертна діяльність.
IV. Реагування на "гарячі проблеми".

I. Підтримка діяльності установ природно-заповідного фонду
Держава збереженням дикої природи переймається, м’яко кажучи, не сильно – через що установи природно-заповідного фонду фактично лишилися зі своїми проблемами сам на сам.
Щоб допомогти їм, в 2015 році ЕкГ "Печеніги" вела декілька кампаній.

Захист Національного природного парку "Дворічанський" (Харківська область) від зазіхань сусіднього з ним мисливського господарства "ДП "Бірюк" – яке, використовуючи корупційні схеми, намагається захопити для полювання територію цієї природоохоронної установи.
Протягом 2015 року проводилася масова інформаційна кампанія, спрямована на консолідацію активістів та громадських об’єднань для допомоги парку, аналіз та висвітлення пов’язаних з проблемою корупційних схем, проведення в співробітництві з іншими організаціями масових акцій з вимогами справедливого судочинства по цій проблемі.
В межах цієї кампанії на сайті та сторінках в соціальних мережах було опубліковано 32 матеріали, до владних органів було відправлено близько 20 звернень та запитів.

Кампанія проти браконьєрства в Ічнянському національному парку та корупційних вчинків його керівництва.
В 2015 році громадська організація "Активіст Ічнянщини" звернула нашу увагу на випадки браконьєрства на території цієї заповідної установи. Після збору інформації та публікації матеріалів було направлено звернення до Міністерства екології та природних ресурсів щодо бездіяльності адміністрації установи. Згодом підтвердилися і данні про корупційну складову в діях адміністрації під час тендерних закупівель, а співробітнику, який відмовився брати в них участь, навіть загрожували життю.
На цей час кампанія по захисту Ічнянського НПП триває. По цій проблемі на сайті та сторінках в соціальних мережах було опубліковано 6 матеріалів, відправлено 1 звернення та 2 запити.

Захист регіонального ландшафтного парку "Краматорський" в Донецькій області від порушень природоохоронного законодавства.
Декілька негативних чинників: розташування близько від зони бойових дій, неузгодженість управління внаслідок "адміністративної реформи", корупційна складова в діях адміністрації області, невирішені земельні питання, - призвели до численних порушень навколо даної установи. Адміністрація парку протидіяти цім факторам самостійно була не в змозі.
В рамках кампанії на її підтримку ми консультували адміністрацію установи, збирали та поширювали інформацію, зверталися стосовно корупційних дій керівництва області до контролюючих органів. Результатом стало зменшення кількості порушень та популяризація установи. Нажаль, більшість проблем ще потребують вирішення, тому кампанія триває. Загалом на сайті і сторінках в соціальних мережах в її рамках було опубліковано 9 матеріалів, відправлено 2 звернення і 1 запит.

Захист Національного природного парку "Гомільшанські ліси" від Івана Северіна. Відомий своїми протизаконними антиприродними діями, одіозний директор цього національного парку часів Януковича, Іван Северін, восени 2015 року повернувся до нього заступником директора.
Громадськість вимагає його усунення з керівних посад в природно-заповідному фонді, а на посаду заступника директора "Гомільшанських лісів" - проведення відкритого конкурсу. Окрім цього, для виявлення та усунення порушень, ЕкГ "Печеніги" проводило моніторинг території цього національного парку. Загалом по даному питанню на сайті та сторінках в соціальних мережах було опубліковано 6 матеріалів, відправлено 5 звернень.

Окрім власних кампаній, спрямованих на вирішення проблем окремих заповідних установ, ЕкГ "Печеніги" брала участь й в кампаніях колег: проти знищення служб охорони заповідних установ , на захист Національного парку "Бузький Гард", за створення Чорнобильського біосферного заповідника, - та в багатьох інших.

II. Лобіювання змін законодавства.
Після Революції Гідності країна стала на шлях євроінтеграції, який передбачає багато кардинальних змін, а, відповідно - безліч законодавчих ініціатив. Нажаль, в екологічній царині багато із висунутих в 2015 року законодавчих новацій не тільки не мали відношення до євроінтеграції, а навіть до здорового глузду, та в разі прийняття нанесли б довкіллю велику шкоду.

Кампанія "Ні мораторію на екологічні перевірки!" В 2014 році Верховна Рада прийняла законодавчі акти, спрямовані на сприяння та розвиток бізнесу, суть яких полягала в покращенні бізнесового середовища шляхом введення мораторію на перевірки підприємств контролюючими органами. Але разом із забороною планових перевірок (які і були основною корупційною складовою) мораторій заборонив і позапланові - які проводяться, зокрема, за фактами виявлених порушень. Протягом 2014 року Верховна Рада мала наміри розробити механізм уникнення корупції в контролюючих органах, але цього зроблено не було - тому деякі з депутатів дію мораторію вирішили подовжити. Така ситуація могла обернутися екологічною катастрофою, адже підприємства та установи почали безконтрольно порушувати екологічне законодавство, не несучі за це ніякої відповідальності.
В ході громадської кампанії були проведені консультації з народними депутатами, підготовлені звернення, проведений збір підписів проти мораторію, велась регулярна інформаційна підтримка кампанії. Ця кампанія проводилася разом із МБО "Екологія-Право-Людина." та Бюро екологічних розслідувань. Загалом по ній на сайті і сторінках в соціальних мережах було опубліковано 6 матеріалів, підготовлено 5 звернень.

Кампанія проти антиекологічних законодавчих новацій. В 2015 році через Комітет з екополітики Верховної Ради України просувалися законопроекти, реалізація низки положень з яких загрожувала зруйнувати екосистеми українських заповідників та національних парків. Ці новації базувались на антинауковому трактуванні т.зв. концепції "абсолютної заповідності": згідно неї вплив людини на заповідні екосистеми має бути заборонений повністю – навіть наукові дослідження. Шкода від таких заборон полягає в тому, що внаслідок малої площі та негативного впливу з оточуючих територій в більшості європейських заповідних об’єктів біорізноманіття без втручання людини просто не може зберігатися. Заборона ж наукової діяльності, яка в природних резерватах направлена, в першу чергу, на оптимізацію охорони природи - взагалі безглуздя. В одному із законопроектів його творці прописали ще й санітарні відстріли тварин – які, фактично, призвели б до відновлення в природно-заповідному фонді "царських полювань".
ЕкГ "Печеніги" були підготовлені 2 звернення до народних депутатів з вимогою врахування експертної думки та проведення громадських обговорень цих законопроектів, які підписали майже 80 науковців, громадських діячів, та видатних природоохоронців. Також Верховній Раді з приводу цих законопроектів були передані коментарі експертів з заповідної справи.
В результаті з п'яти таких законопроектів Верховною Радою був прийнятий тільки один, і то – у "зм'якшеному" вигляді. В цілому по даній проблемі на сайті та сторінках в соціальних сітях було опубліковано 15 матеріалів.
Представники організації взяли участь в слуханнях Комітету з екополітики "Аналіз стану природно-заповідного фонду України".

III. Експертна діяльність.
З 2003 року громадськими екологічними експертами було видано п’ять щорічних доповідей "Громадська оцінка національної екологічної політики". В загальноукраїнському масштабі з 2011 року цей процес координується ВЕГО "МАМА-86", а щорічні обговорення цього документу в Східному регіоні України - ЕкГ "Печеніги". "Громадська оцінка" за 2014 рік (яка готувалася в 2015 році) вийшла під головним редакторством Голови Ради ЕкГ "Печеніги" С. Шапаренка.
Представники організації в якості викладачів прийняли участь в "Школі молодого природоохоронця - 2015", яка відбулася в серпні в Національному природному парку "Слобожанський".

IV. Реагування на "гарячі проблеми".
На протязі року ми постійно допомагали місцевим активістам у розв’язанні самих різних локальних проблем, наприклад, стосовно припинення розорення ділянки із червонокнижними рослинами в долині річки Жихорець, незаконної торгівлі новорічними ялинками в Куп’янську, скидання мертвої риби на берегах ставка в околицях Бабаїв, допомоги Харківському зоопарку, на прохання МБО "Екологія-Право-Людина." - у захисті Мукачівського дитячого еколого-натуралістичного центру тощо - але найбільш актуальними для громад в цьому році стали забруднення водойм.

Припинення забруднення водойм Харківщини шкідливими скидами.
В травні 2015 року були катастрофічно забруднені одразу дві ріки в області – Мерло та Уди. На кожній з них це потягло загибель водних організмів та забруднення питних джерел. Була проведена інформаційна кампанія, результатом якої стало широке обговорювання цієї проблеми в ЗМІ, але внаслідок мораторію на екологічні перевірки реально нікого за ці порушення покарано не було.
Ще один випадок забруднення, в цей раз - заплави ріки Мож - виявили бійці спецпідрозділу "Хорт". ЕкГ "Печеніги" в цьому випадку вели інформаційну підтримку акції, що проводили бійці підрозділу разом з місцевими мешканцями. Результатом акції та роз’яснень, наданих дирекції заводу вояками, стало вирішення проблеми: підприємство уклало договір на утилізацію відходів та придбало для їх перевозки спеціалізовану автівку.

Формування на території Харківського гольф-клубу квазістепового біотопу. За домовленістю з Харківським гольф-клубом "Superior Golf & Spa Resort" протягом п’яти років проводились роботи по створенню на його території біотопу, близького до природного. Результатом роботи стало створення двох ділянок, за своїми умовами наближеними до степових перелогів – із відповідними видами тварин та рослин. В кінці 2015 році співробітництво с гольф-клубом було закінчено.

Результати діяльності Екологічної групи "Печеніги" в 2015 році на загальних зборах Товариства були признані задовільними.

v:2020

Теги

Вход в систему

__________track masteringtrack mastering

_______Яндекс.Метрика